ebook Szaławiła
4.01 / 5.00 (liczba ocen: 83)

Szaławiła
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 8.49
Virtualo#Black Friday
Virtualo#Black Friday
-15% 8.49 zł Lub 7.64 zł
9.99 zł
9.99 zł Lub 8.99 zł
7.99 zł
9.00 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Inne proponowane

Rarytas dla fanów Marty Kisiel. Opowieść o tym, co działo się z Lichotką pomiędzy „Dożywociem” a „Siłą niższą”.

Tytułowa Szaławiła, Oda Kręciszewska, ma trzydzieści osiem lat.Właśnie zmarła jej matka. Po dziesięciu latach podróżowania po świecie i ku przerażeniu własnej siostry, bohaterka postanawia kupić dom w lesie i tam się osiedlić. Tymczasem z piwnicy Ody dobiegają dziwne drgania… Czy ma to związek ze znajdującym się nieopodal cmentarzykiem? Wygląda na to, że Oda może mieć nadprzyrodzonych współlokatorów…

Szaławiła od Marta Kisiel możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Będziemy pić wino i gadać do rana. Albo pić piwo i milczeć. Albo pić wódkę i biegać nago po łące, gorsząc kleszcze i wiewiórki.
Z mojego punktu widzenia, zostaliśmy z takim clifhangerem, że rozważam przeczytanie trzeciego tomu przed drugim, żeby dowiedzieć się co stanie się z Odą! Czuję, że to będzie bohaterka, z którą się polubię. Ostrzegam - można rozważyć zapoznanie się z Szaławiłą po drugim tomie, żeby nie cierpieć katuszy!

Mimo krótkiej formy, autorka nie zawiodła! Czytelnik otrzymuje silną bohaterkę z wyrazistym charakterem, idącą pod prąd. Mimo swojego samotniczego trybu życia Oda zjednuje sobie ludzi, na których może liczyć - chociażby pełną energii Agę czy sąsiada Rocha, oszczędnego w słowach lecz bogatego w tajemnice. Niesamowicie podobała mi się też relacja głównej bohaterki z siostrzenicą. Dziewczyny potrafią postawić się toksycznym przekonaniom wynikającym czy to z tradycji rodzinnych, czy z nadopiekuńczości. Oprócz świetnych odwzorowań zachowań ludzkich, które świadczą o niesamowitej empatii autorki, nie zabraknie zjawisk nadprzyrodzonych. Wyjaśniona zostanie również tajemnica lichotkowych piwnic, a Oda stanie się jeszcze bardziej fascynującą postacią. Jak dla mnie pomysł odświeżenia serii, za pomocą krótkiej nowelki zanurzonej w świecie znanym z poprzednich tomów, jest świetnym zabiegiem.

Jeszcze jedno - myślę, że polubicie Bazylka. Jeśli pokochaliście Konrada i Licho, to będące ich zwariowanymi przeciwieństwami Odę i Bazyla tym bardziej. Przynajmniej u mnie tak było! A może po prostu bliżej mi do konkretnej Ody niż romantycznego Konrada. Zobaczymy!

Ocena: 5+/6
©Zaczytana Majka
Lichotka - reaktywacja

Szaławiła to opowiadanie dołączone do drugiego wydania Dożywocia, które przedstawia dalsze losy spalonej Lichotki. Główna bohaterka – czterdziestodwuletnia Oda dziedziczy po matce sypiący się nad górną wargą wąsik oraz sporą sumkę, za którą, ku zdziwieniu całej rodziny, kupuje działkę należącą wcześniej do Konrada Romańczuka. Na starych fundamentach stawia nowy dom, i szybko przekonuje się, że podłoga z dnia na dzień drży coraz bardziej, aż zmusza protagonistkę do wyprawienia się do piwnicy, gdzie przez aktywowany świeżo portal pojawia się... uroczy mały czort z wadą wymowy, który wygląda jak krzyżówka kozy z bakłażanem.

Jeżeli coś wam to przypomina, macie całkowitą rację – w opowiadaniu jest bowiem wszystko, za co fani lubią prozę Marty Kisiel – humor sytuacyjny i językowy, absurdalne sytuacje, nadprzyrodzone stworzenia, które mają nie do końca równo pod sufitem, a także potencjał na całą nową opowieść o wesołej gromadce mieszkańców już nie Lichotki. Zasadnicza różnica polega zaś na tym, że Oda jest silniejszą i bardziej zdecydowaną postacią niż Konrad, co wychodzi całej historii na plus. A czy będzie z tego coś więcej, pewnie przekonamy się wkrótce... Miłośników autorki nie muszę chyba namawiać na lekturę?

Ocena: 4/6
©Głodna Wyobraźnia
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Zaczyna się jakby smętnie i ponuro. Od pogrzebu. Potem się okazuje, tu nie ma nic smutnego, raczej kamień z serca.

  Po śmierci matki Oda postanawia mieć dom. Dotychczas od domu uciekała. Kupuje działkę. W lesie, na końcu świata, bez kanalizacji, bez prądu. Tylko z fundamentami, po spalonym domu.

  Dom z allegro, ekipa z Podkarpacia i kuzynka - kierownik budowy.

  I jest cudnie! Atmosfera narasta, dreszcze, macki, siły nieczyste, finał zachwyca! A dalszy ciąg, mam nadzieje, chociaż w głowie Marty Kisiel już jest! Bo mało! Mało!

  Aaaaaapsik! Alleluja!

  www.czytaska.blogspot.com

Warto zerknąć