ebook Limeryki swawolne
0 / 5.00 (liczba ocen: 0)

Limeryki swawolne

Kategoria:  /
Chcę otrzymać powiadomienie,
kiedy oferta będzie dostępna
Podając nam adres e-mail damy Ci znać,
kiedy oferta będzie dostępna.
Aktualnie brak dostępnej pozycji do zakupu
Inne proponowane
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

JERZY CHOCIŁOWSKI – absolwent wydziału prawa UW, dziennikarz, publicysta, tłumacz (m.in. „Wzynania chińskiej kurtyzany”, „W świecie wiatru i wierzb”, „Kwiaty śliwy w złotym wazonie”), autor książek reportażowych (m. in. „Okruchy Azji”, „Bali – kwiat z ogrodu snów”, „Wietnam bez 17 równoleżnika”, „Szarada indyjska”), ostatni redaktor naczelny byłego miesięcznika „Kontynenty”. Układanie limeryków to jego hobby.

„LIMERYK to najswobodniejsza i zarazem najbardziej rygorystyczna z form poetyckich.
Składa się z 5.linijek, z których 1-2-5 są wyraźnie dłuższe o jednym rymie, natomiast 3-4 krótsze z drugim rymem. Wszystko to musi być staranne i możliwie wyszukane, pomysłowe, dowcipne. Pierwszy zaś wiersz powinien zawierać (najczęściej) nazwę kraju lub miejscowości lub jakieś imię własne.
Prawdziwy limeryk miewa też dwuznaczności.
Nie tylko seksualne! chociaż nie brakuje ich również w tradycji angielskiej. Ale jeśli np. panienka w Miłośnie widząc, że nos jej wciąż rośnie i czubek już w mgłach znikł z oczu jej: Ach, żegnaj, nosie krzyknęła donośnie ... to nie znaczy tylko, że głośno, ale i to, że zwraca się do nosa...może nawet z jakimś donosem. To cytat z utworu znanego klasyka, poety i humorysty.
Warto bowiem i to zauważyć, że zgrabne przekręty też należą do ulubionych efektów limeryku.
Do takich oto przykładów zbliża się w tym zbiorku Jerzy Chociłowski. Miejmy nadzieję, że będzie ten rodzaj i tę klasę twórczości kontynuować ku swej i naszej uciesze” – fragment wstępu Roberta Stillera

Limeryki swawolne od Jerzy Chociłowski możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć