ebook Dom z dwiema wieżami
4.16 / 5.00 (liczba ocen: 840)

Dom z dwiema wieżami
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w tym miesiącu
E-book - najniższa cena: 23.45
wciąż za drogo?
32.55 złpremium: 21.00 zł Lub 21.00 zł
35.00 zł Lub 31.50 zł
35.00 zł Lub 31.50 zł
-33% 23.45 zł
24.50 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Inne proponowane

Powaga i groza, humor i autoironia, powściągliwość i liryzm. Ocalająca moc literatury. Niewiele jest książek, które w tak poruszający sposób obejmują cały ogrom ludzkiego doświadczenia – od pierwszych erotycznych inicjacji, poprzez młodzieńcze transgresje, decydujące życiowe decyzje, po mierzenie się z rodzinnymi traumami, lękiem i wypartą historią.

Jako dziecko Maciej był dumny z rodowego herbu i przodka, który zwyciężył pod Grunwaldem. Kiedy miał 17 lat, usłyszał od matki: „Wyjeżdżamy. Jestem Żydówką”. Był grudzień 1968 roku, a on poznał właśnie pierwszą z wielu tajemnic swojej rodziny.
„Dom z dwiema wieżami8 to fascynująca próba rekonstrukcji rodzinnej historii, która dotąd pełna była przemilczeń. To rzecz o rodzicach – ojcu, reformatorze polskiej psychiatrii, piłsudczyku, jeńcu oflagu, matce – oddanej pracy lekarce pochodzącej z zasymilowanej rodziny żydowskiej. O dziadkach, o pewnym upadłym dworku, kolei transsyberyjskiej i uliczkach przedwojennych Krzeszowic i Tarnowa. A także o getcie ławkowym i o tym, że niedługo przed II wojną światową polscy studenci medycyny nie dopuszczali do pracy w prosektorium żydowskich kolegów, bo polskie zwłoki miały być tylko dla Polaków.
W opowieści Macieja Zaremby Bielawskiego historia, nawet ta znana, nie jest wcale oczywista i odsłania gorzkie paradoksy. Autor opisuje splot żydowskich i szlacheckich losów, przygląda się różnym obliczom etosu rycerskiego, zastanawia się nad źródłami polskiej ideologii narodowej i antysemityzmu. Jego wielostronna – szlachecka i żydowska, polska i szwedzka – perspektywa sprawia, że jest to refleksja świeża, wnikliwa, a zarazem pełna zaangażowania.

Dom z dwiema wieżami od Maciej Zaremba Bielawski możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Milczy się po to, żeby stać się kimś innym i zapomnieć o swojej samotności.
Napisać o Domu z dwiema wieżami, że to książka biograficzna, to napisać wielkie nic. Prawdą jest, że Maciej Zaremba Bielawski opowiada o swojej rodzinie oraz rekonstruuje losy rodziców oraz przodków. Jednak przede wszystkim, jest to wspaniale opisana historia Polski, jej mieszkańców, obyczajowości, realiów w tragicznym okresie wojny i Holokaustu, jak również brzemiennego wpływu antysemickiej kampanii komunistycznej dla losy jego rodziny.

Wyjeżdżamy. Jestem Żydówką. Po polsku to tylko trzy słowa. Mija sekunda i słyszę, jak mówię: „Jasne, mamusiu. Wyjeżdżamy.

Kiedy towarzysz Gomułka w 1968 roku rujnuje naszą rodzinę, ma po swojej stronie wszystkie moce. Historię i biologię, milczenie i niepamięć. Dosyć, aby to nazwać losem.


Książka napisana jest pięknym językiem, z wielkim rozmachem i mądrością. W sposób nieszablonowy, korzystając z wielu form literackiego przekazu stanowi wyraz szczerego rozliczenia się (pogodzenia?) z przeszłością, a przede wszystkim próbą zrozumienia postępowania i decyzji najbliższych.

O czasach wojny i Zagładzie Żydów napisano wiele. Maciej Zaremba Bielawski czyni to w taki sposób, że nie sposób nie dać mu wiary. Funduje czytelnikowi ogrom emocji i wrażeń. A w momencie, kiedy wspomina Tarnów, gdzie jego mama zdawała maturę i mieszkało dwadzieścia pięć tysięcy Żydów i w którym były „wszystkie rodzaje żydowskości, od ekstatycznych chasydów po nowoczesnych filozofów i kursujących do Palestyny pionierów”, mam na ciele ciarki.

Pytać to stawiać się na zewnątrz.

Książkę czyta się jak porywającą powieść fiction, która chwyta czytelnika od pierwszej do ostatniej strony. Jednak w momencie kiedy uświadamiamy sobie, że wszystko o czym pisze autor jest prawdą, a postaci i miejsca zapisały się na kartach historii, to tym bardziej doceniamy niebywały kunszt pisarza.

O treści można napisać wiele. Można również wyłuskiwać mnóstwo cytatów, które pokazują jak porywająco autor wspomina i przywołuje obraz przeszłości. Uważam, jednak że największą radością i nieocenioną przyjemnością jest odkrywanie tej książki samemu. Bardzo chciałabym, żeby wystarczyło napisać – warto czytać, kawał kapitalnej literatury, nie pożałujecie – popchnęły Was do sięgnięcia po Dom z dwiema wieżami Macieja Zaremby Bielawskiego. Może się uda? Polecam serdecznie. Wspaniała!

Ocena: 6/6
©Na czytniku
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć