Niewyjaśnione okoliczności
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.90 / 5.00
liczba ocen: 659
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
29.90 złpremium: 17.94 zł
25.42 zł
25.42 zł
29.89 zł
29.90 zł
Pozostałe księgarnie
17.94 zł
20.93 zł
23.92 zł
25.02 zł
25.06 zł
25.35 zł
26.08 zł
28.41 zł
29.90 zł
Opis:

Pasjonująca i niezwykle poruszająca opowieść wybitnego lekarza medycyny sądowej, który przeprowadził ponad 23 tysiące sekcji zwłok, opiniował autopsję księżnej Diany (jego opinia była kluczowa dla śledztwa) i uczestniczył w wyjaśnianiu wielu głośnych spraw z pierwszych stron gazet, takich jak masakra w Hungerford czy atak na World Trade Center.

Dr Richard Shepherd, czołowy brytyjski lekarz medycyny sądowej, poświęcił swoją karierę zawodową odkrywaniu tajemnic śmierci.

Gdy ktoś umrze śmiercią gwałtowną lub z niewyjaśnionych przyczyn, zadaniem dr. Shepherda jest ustalić przyczynę zgonu. Każda sekcja zwłok to swego rodzaju zagadka kryminalna – a dr Shepherd przeprowadził ich w swoim życiu ponad 23 tysiące. Dzięki swoim umiejętnościom, oddaniu i wnikliwości jest w stanie odpowiedzieć na jedno z najtrudniejszych pytań: jak doszło do śmierci danej osoby?

Czy chodzi o seryjnego mordercę, o katastrofę naturalną, o zbrodnię doskonałą, czy o podejrzany wypadek – dr Shepherd nigdy nie zakłada niczego z góry, ale zawsze dąży do odkrycia prawdy. Chociaż był zaangażowany w wyjaśnianie najgłośniejszych spraw takich jak masakra w Hungerford (1987), morderstwo Rachel Nickell (1992), a nawet w śledztwo dotyczące wypadku księżnej Diany (1997) oraz atak na World Trade Center (2001), to często te mniej głośne przypadki okazują się najbardziej zagadkowe, intrygujące, a nawet dziwaczne. Dowody przedstawione przez dr. Shepherda – zarówno w świetle jupiterów, jak i poza mediami – doprowadziły do skazania morderców, uniewinnienia osób fałszywie oskarżonych, a nawet do ponownego otwarcia dawno zamkniętych spraw.

Jednakże życie w cieniu śmierci, bycie naocznym świadkiem najgorszych okropieństw, do jakich zdolny jest człowiek, miało swoją cenę. Dr Shepherd zwierza się w książce, ile przyszło zapłacić jemu samemu i jego bliskim.

„Niewyjaśnione okoliczności” to fascynująca opowieść, relacja wyjątkowego człowieka, unikalny wgląd w niezwykły zawód, a przede wszystkim przejmujący i niosący otuchę testament tych, których życie przedwcześnie się zakończyło.

CYTATY:
Człowiek pragnie znać prawdę. O konkretnej śmierci. I o śmierci w ogóle.
Każde zwłoki mają do opowiedzenia swoją historię.
Recenzje blogerów
Choć nie da się ukryć, że książkę tę napisał człowiek z pasją, który kocha to, co robi, to mimo wszystko pojawia się tutaj pewna smutna kwestia. Doktor Shepherd wyjawił, ile kosztowała go jego kariera zawodowa. Niewyjaśnione okoliczności to naprawdę fascynująca publikacja, która łączy w sobie nie tylko praktyki medycyny sądowej, ale jest też niesamowitą autobiografią wspaniałego człowieka. Podziwiam Shepherda za to, że aż w tak dużym stopniu podzielił się z czytelnikami swoim życiem, a jeśli chodzi o merytoryczną stronę tej książki, to jestem jak najbardziej usatysfakcjonowana. Chwilami czułam się jak student, który ma zaraz przeprowadzić swoją pierwszą sekcję, potem jak świeżak, na którego spada brudna robota, aż w końcu jak pewny siebie ekspert, który doskonale wie, co robi. Zdecydowanie jest to pozycja warta uwagi.

Cała recenzja: Niewyjaśnione okoliczności

Ocena: 6/6
©BookeaterReality
Już dawno nie czytałam tak dobrej merytorycznie i ciekawej, ze względu na formę i opisywane wydarzenia, książki. To trzeba przeczytać!

Mam wrażenie, że polski rynek wydawniczy dopiero budzi się na tematykę kryminalną, ale jeżeli wydawcy zaczynają od wydawania tak dobrych książek, to ja będę pierwsza w kolejce, żeby to czytać. Z pewnością nie jest to książka dla wszystkich, bo nie brakuje w niej brutalnych i bardzo obrazowych opisów, ale jest też pisana ciężkim językiem – jeszcze nie naukowym, ale już na pewno nie potocznym. Poza tym sama forma jest też inna, bo dr Richard Shepherd łączy tu historię swojego życia i doświadczeń prywatnych z pracą lekarza medycyny sądowej i pojęciami z pogranicza medycyny i kryminalistyki. Ale ja chcę czytać takie książki, biorę je w ciemno.

Najbardziej w tej książce podobało mi się bardzo ludzkie oblicze autora, który postanowił się przedstawić czytelnikowi praktycznie od samego początku swojego życia. Opisał kilka ciężkich prywatnych doświadczeń, z którymi jako dziecko musiał się zmierzyć, które prawdopodobnie miały wpływ na to, czym zajmuje się zawodowo i jakie ma podejście do samej pracy, ale też i do śmierci. Dzieli się swoimi odczuciami względem zachowań rodziny i najbliższych, opisuje swoje emocje, ale mam wrażenie, że robi to tylko po to, żeby czytelnik mógł uzmysłowić sobie jakim jest człowiekiem i co może za sobą nieść ciągłe pracowanie ze zwłokami w różnym stanie. Mimo że książka określana jest jako autobiografia i spodziewałam się w niej więcej opisów samego życia autora, to jednak przeważają w informacje związane z medycyną i kryminalistyką. W trakcie czytania tej książki odniosłam wrażenie, że Shepherd jest bardzo surowy i nie ubiera widoków i czynności, z którymi na co dzień ma do czynienia, w piękne słowa, które zamaskowałyby brutalność tych sytuacji.
Muszę w tym miejscu przyznać, że ciągłe oglądanie preparatów mikroskopowych i doszukiwanie się w nich minimalnych odstępstw od normy nudziło mnie chwilami do tego stopnia, iż nieomal porzuciłem marzenia o zostaniu lekarzem sądowym.

Shepherd zabiera czytelników na historyczną wycieczkę po masakrach odbywających się Wielkiej Brytanii. Od tych, w których dopiero uczył się zachowań lekarza medycyny sądowej do tych, w których nie dawał się już zbijać z tropu. Poza ciągłym kontaktem ze śmiercią musi mierzyć się też z rozprawami sądowymi i podważaniem jego zdania i autorytetu, ale dochodzi też do sytuacji, kiedy osobiście musi skontaktować się z rodziną zmarłej osoby. Shepherd w doskonały sposób pokazuje zalety pracy lekarza sądowego, ale nie zapomina też o wadach, których w ogólnym rozrachunku wydaje się być nieco więcej, niż tych pozytywnych aspektów. Poza tym, że każda sprawa może okazać się czymś zupełnie niespodziewanym i zaskakującym, to jednak wpływ ciągłego kontaktu ze śmiercią jest ogromny i widoczny w późniejszych kontaktach międzyludzkich.

Myślę, że to dobra książka dla czytelników o mocnych nerwach, których opisy wyglądu zwłok czy przeprowadzania sekcji nie będą obrzydzać. Pomocna na pewno okaże się podstawowa znajomość anatomii i biochemii, bo zdarzają się pojęcia fachowe, które mimo wyjaśnień autora, mogą okazać się trudne do zrozumienia w kontekście przeprowadzanych działań. Książkę czyta się powoli, ale zdecydowanie warto poświęcić jej kilka godzin więcej na dokładne wgryzienie się w temat.

Ocena: 5+/6
©Rude recenzuje
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć