ebook Psy z Rygi
3.65 / 5.00 (liczba ocen: 19615) Ilość stron (szacowana): 289

Psy z Rygi

Chcę otrzymać powiadomienie,
kiedy oferta będzie dostępna
Podając nam adres e-mail
lub korzystając z konta na Facebooku

damy Ci znać, kiedy oferta będzie dostępna.
Aktualnie brak dostępnej pozycji do zakupu
Inne proponowane

Do wybrzeża Szwecji przybija ponton ze zwłokami dwóch elegancko ubranych mężczyzn. Trop prowadzi na Łotwę – państwa, które niedawno odzyskało niepodległość. Czy za zabójstwem stoi wschodnia mafia?

Luty 1991 roku. Komisarz Wallander i jego współpracownicy z policji w Ystad otrzymują informację o makabrycznym odkryciu na odludnej plaży. W wyrzuconym przez fale pontonie znajdują dwóch martwych, elegancko ubranych młodych mężczyzn. Obaj, jak się wkrótce okazuje, należeli do łotewskiej mafii. Banalna z pozoru sprawa gangsterskich porachunków prowadzi Wallandera na trop międzynarodowego spisku. W Rydze, stolicy od niedawna niepodległego kraju, tworzącego zalążki demokracji, a w rzeczywistości ogarniętego nadzorem policyjnym, Wallander musi zmierzyć się z potężnym i nieuchwytnym przeciwnikiem. Kilka razy otrze się o śmierć i tylko jego obsesyjne poczucie sprawiedliwości nie pozwoli mu cofnąć się przed zagrożeniem. W tym porywającym thrillerze, pełnym niespodzianek i po mistrzowsku stopniowanego napięcia, Mankell kreśli mroczny i sugestywny obraz społeczeństwa w stanie chaosu. Pokazuje narodziny zła, które w swym nowym wcieleniu zawładnęło nie tylko Łotwą, ale i wszystkimi już suwerennymi państwami Europy Środkowej i Wschodniej.

Psy z Rygi od Henning Mankell możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Prawdopodobnie do niczego nie było tak łatwo przywyknąć, jak do przywilejów.
Ludzie noszący tajemnicę mogą czasem, nieświadomie, powiedzieć coś, czego nie zamierzali.
Tak krótko człowiek żyje, a tak długo będzie martwy.
Dobrze napisany kryminał jest wyrazem szacunku dla aspirującego do roli śledczego, Czytelnika.

Psy z Rygi, to niezwykle lekkim piórem nakreślona historia z trupami w tle. Krew jednak, leje się ze stron subtelnie, bez przesadnego okrucieństwa i szokowania przemocą. Henning Mankell skupia się zdecydowanie bardziej, na wymagającym instynktu policyjnego, odkrywaniu tajemnicy podwójnego morderstwa. Staje się ono zaledwie początkiem, wyjątkowo niestandardowego i sięgającego powiązań polityki z półświatkiem przestępczym, dochodzenia.

Europa Wschodnia, tuż po upadku Żelaznej Kurtyny zionie w Psach…, wszechobecną szarością, wyludnionymi ulicami i chłodem nieszczelnych okien. Kaloryfery, woda w wannie, herbata. Wszystko jest letnie – poza akcją. Od niej, można się naprawdę spocić i to jest największy komplement, jaki prawi się powieści kryminalnej.

Szwedzki pisarz, doskonale potrafi się ustrzec przerysowań postaci zarówno policjantów, jak i przestępców. Obywa się bez patosu i aktów niewiarygodnego heroizmu. Bohaterowie nie tracą swoich wnętrzności ani nawet kończyn. Ręce zwyczajnie się łamią, a ciała nielicznych ofiar, noszą ślady zaledwie pojedynczych kul. Można wręcz powiedzieć, że wieje prehistorią. Zamiast telefonów komórkowych, dostępne są budki telefoniczne, zaś pustkę po internecie, wypełniają skutecznie archiwa, encyklopedie i papierowe mapy. Ten umiar właśnie, jest podstawą i najcenniejszą zaletą owej uczty kryminalnej, której nierozsądnym byłoby po prostu, nie zakosztować.

Mankell był niezwykle płodnym autorem, ale ilość napisanych przez niego kryminałów, nigdy nie rozmieniała na drobne ich jakości. Dla wielu współczesnych twórców gatunku, umiejętność ta niestety, bywa najczęściej niedoścignionym wzorem.

Ocena: 5/6
©Wiedziennik
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Wedlug mnie ta czesc jest najciekawsza w serii przygod komisarza Wallandera, aczkolwiek momentami historia jest lekko naciagana. Dobre, choc mogloby byc lepiej.

  • Awatar

    "Psy z Rygi" są jedną ze słabszych pozycji opowiadających o inteligentnym i błyskotliwym policjancie z Ystad w Szwecji. W tej części przygód czytelnik natknie się na słaby wątek kryminalny, ale według mnie i tak warto jest poznać tę powieść, choćby dla samych skandynawskich klimatów oraz nietuzinkowej postaci głównego bohatera, komisarza Kurta Wallnadera. Dla mnie policjant ten jest idealnym bohaterem, i dlatego książka była na półce pozycji obowiązkowych.

Warto zerknąć