ebook Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą
4.31 / 5.00 (liczba ocen: 22123)

Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 27.24
Audiobook - najniższa cena: 31.61
wciąż za drogo?
32.55 złpremium: 21.00 zł Lub 21.00 zł
27.24 zł Lub 24.52 zł
35.00 zł
35.00 zł
35.00 zł Lub 31.50 zł
27.24 zł
27.44 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Otwórz oczy na fakty i naucz się myśleć w rzeczowy sposób! Inspirująca i rewolucyjna, pełna interesujących anegdot i poruszających historii książka, którą należy przeczytać, ponieważ zmieni sposób postrzegania otaczającej nas rzeczywistości. „Świat byłby lepszy, gdyby miliony ludzi przeczytały «Factfulness»” – Bill Gates

Factfulness: nawyk wygłaszania opinii w oparciu o niepodważalne fakty.
Kiedy ktoś zadaje nam proste pytania na temat światowych trendów – np. jaki procent światowej populacji żyje w biedzie; dlaczego liczba ludności na świecie rośnie; jaki procent dziewcząt kończy szkołę podstawową – zwykle udzielamy błędnych odpowiedzi. I to do tego stopnia, że szympans, który wybiera je losowo, uzyskuje lepszy wynik od nauczycieli, dziennikarzy, laureatów nagrody Nobla czy też bankierów inwestycyjnych.
W książce „Factfulness” profesor zdrowia międzynarodowego i wykładowca konferencji TED, Hans Rosling, wraz z dwoma wieloletnimi współpracownikami, Anną i Olem, proponują nowe, choć dość radykalne wyjaśnienie tego zjawiska. Opisują dziesięć instynktów, które zakłócają nasz punkt widzenia – począwszy od tendencji do podziału świata na dwa obozy („my” i „oni”), poprzez sposób, w jaki odbieramy informacje medialne (w których dominuje strach), a kończąc na tym, jak postrzegamy postęp (zwykle zakładamy, że wszystko idzie ku gorszemu).
Okazuje się, że nasz świat pomimo swoich niedoskonałości, znajduje się w znacznie lepszym stanie, niż się spodziewamy. Nie oznacza to, iż prawdziwe zagrożenia nie istnieją. Jednak gdy nieustannie martwimy się o wszystko, zamiast skupiać się na faktach i na ich podstawie budować sobie obraz świata, możemy nie zauważyć tego, co naprawdę nam zagraża.

Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą od Ola Rosling, Hans Rosling, Anna Rosling-Ronnlund możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Świat wydaje się straszniejszy, niż jest w rzeczywistości, ponieważ to, co słyszysz, zostało wyselekcjonowane – przez twój własny filtr uwagi lub przez media – właśnie dlatego, że budzi w ludziach przerażenie.
Pozornie niemożliwe jest możliwe.
Jeśli mnie znacie już dłużej, to wiecie, że uwielbiam być na bieżącą z książkami. Czytam to, co wnosi coś do mojej pracy, do intelektu, co uczy, bawi, rozwija. I najlepiej, jak znajduję wszystko w jednym.

Książce Hansa Roslinga brakuje tylko jednego – fabuły i cudownie żywych bohaterów. Niestety, w opracowaniach popularnonaukowych trudno o ten aspekt. A my się na to godzimy, bo od autorów-ekspertów dostajemy bardzo dużo wiedzy, doświadczenia, przykładów itd.

I potem możemy błyszczeć przed klientami albo na sali szkoleniowej.
Dla mnie bomba.

Zjawiska, którym ulegamy

Ja z książki Factfullness Hansa Roslinga biorę na przykład taką wizualizację najważniejszych zjawisk, którym – jako ludzie – ulegamy. W książce autor tłumaczy, krok po kroku, każdą z nich – ja nie będę, bo nie zrobię tego lepiej od niego. Sięgnijcie po książkę i się uczcie.

Jak bardzo się mylimy

To, co mnie porusza, i dlaczego polecam Wam tę książkę, to oczywista oczywistość, co do tego, jak bardzo się mylimy. Baaa, mylą się całe rządy. Mylą się osoby odpowiedzialne na wysokich stanowiskach rządowych. Mylą się naukowcy i mylą się dziennikarze.

A z tych pomyłek rodzą się nieporozumienia i konflikty.

Wśród ważnych dla mojej pracy pomyłek są błędy w rozumieniu dostępnych danych (teraz już wiem, po co Yanina Bąk uczy statystyki, każdego kto chce się tego nauczyć – a jak nie chce, to ona i tak nauczy). Błędy prowadzą do złej prezentacji danych i wywołują dyskusje, które nie powinny w ogóle mieć miejsca.

Ci okropni dziennikarze

A najbardziej odpowiedzialną grupą za błędy w prezentowaniu danych są… dziennikarze.

To właśnie oni, w poszukiwaniu wiedzy i konfliktu fabularnego, daję się zwodzić na manowce cyfrom, słupkom i wykresom. A z kolei współczesne możliwości błyskawicznego rozprzestrzeniania informacji sprawiają, że do zwykłych ludzi trafiają dane źle zinterpretowane. Te zaś wywołują emocje i stwarzają kolejne dramatyczne materiały, gotowe do użycia.

Dzisiaj, gdy słyszę kontrowersyjną informację o tym, że piekarze nie wiedzą, co dodają do chleba, to budzi to we mnie obawy, bo wiem, że za chwilę będę mieć w gabinecie spanikowane kobiety, które karmią swoje rodziny chlebem. I one za nic na świecie nie da się przekonać, że to, co widziała i słyszała w mediach, to promil informacji wyciągnięty z miliarda danych. Niewiele warty, bo jednostkowy.

Osobiście nie mam zgody na takie traktowanie rynku, a szczególnie na robienie z ludzi przestępców. Dzisiaj wystarczy powiedzieć głośno, że piekarz to oszust – i już nie da się tego zatrzymać. Podobnie jest z aptekarzami, lekarzami, księżmi. Niektórzy – tak, to są źli ludzie, ale przecież nie wszyscy. Generalizowanie jest bez sensu.

Tak się pogrąża konkurencję

Dzisiaj tak się wywołuje afery. Tak się pogrąża konkurencję. Tak się kieruje ruchem klientów. Gdy cały rynek chce się dostać do jednego portfela – najlepszą strategią marketingową wydaje się być straszenie ludzi. Hans Rosling pokazuje ten mechanizm (i jeszcze wiele innych) w swojej książce.

Nie ma wyjątkowości

Hans Rosling zrobił mi też rozwałkę w głowie, jeśli chodzi o moje osiągnięcie odchudzaniowe. Otóż, wszystko wskazuje na to, że… w tym, że złamałam cukrzycowy i otyłościowy schemat mojej rodziny, nie ma żadnej mojej wyjątkowej pracy… Zmiana otoczenia (wyprowadzka z domu rodzinnego do dużego miasta), wykształcenie, na które pozwolił rozwój cywilizacyjny, postęp ekonomiczny kraju – to wszystko miało wpływ na moją dietę. Nie było w tym żadnego cudu.. Według autora, wykształceni ludzie z aspiracjami jedzą inaczej: więcej warzyw i owoców, mniej tłustych sosów, żadnych klusek i smażeniny… Więc, gdzie tu sukces? Po tej lekturze musiałam mocno przemyśleć swoje działania i na nowo odkryć swoją misję. A więc, UWAGA!! dla Was też może być GRUBO, po tej lekturze.

Nie ma przypadków

Od Hansa Roslinga zabrałam powiedzenie: Nie ma przypadków – jest statystyka. Jeśli, jak ja, masz wujka, który regularnie włazi na dach szopy bez zabezpieczenia – to jasne jest, że w końcu spadnie. Nie ma opcji, żeby się to nie stało. To statystyka.

Gdy to wiesz, nie biegasz dookoła w panice, gdy to się stanie. Czasem tyle wystarczy, żeby udzielić prawdziwej, potrzebnej pomocy człowiekowi.

Czytajcie FactFullness, żeby zachować zdrowy rozsądek
Dlatego, dziewczyny, jeśli tylko ważny jest dla Was zdrowy rozsądek – czytajcie FactFullness Hansa Roslinga. To jest książka na całe życie. Znajdziecie w niej wiele istotnych informacji, które pomogą Wam prowadzić biznes. Busienesswoman świadoma tego, jak działają, i jak myślą ludzie to… bogata busienesswoman. Czego Wam bardzo gorąco życzę.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Zasmakuj w życiu
Autor, posługując się twardymi statystycznymi danymi, stara się udowodnić, że świat jest lepszy, niż nam się wydaje. Ale czy na pewno tak jest? Zmiana tytułu w recenzji jest nieprzypadkowa, bowiem podejmuję polemikę z tezami naukowca.

Hans Rosling, jako jeden z przykładów, podaje współczynnik śmiertelności niemowląt w różnych krajach. Studenci ze zdumieniem odnotowują, ze ten wskaźnik wynosi w Malezji 14, a w Arabii Saudyjskiej 35. Jeszcze bardziej zdumieni są, gdy dowiadują się, że przez jedną trzecią stulecia ten wskaźnik w Malezji zmniejszył się do 14 z 93, a w Arabii Saudyjskiej 35 z 242. Na dodatek postęp ten jest szybszy niż odnotowano w Szwecji, twierdzi profesor (lecz nie podaje danych). To jest jeden z argumentów, że świat jest lepszy niż nam się wydaje.

Na te same dane jednak możemy popatrzeć inaczej. Malezja ma PKB ledwo sięgające 10 tysięcy dolarów na osobę. Arabia Saudyjska ma PKB na osobę w wysokości ponad 21 tysięcy dolarów. To fakt, że poczyniono tam ogromne postępy w walce o przeżywalność niemowląt, ale czy to tak wspaniały i optymistyczny wskaźnik dla jednego z najbogatszych krajów na świecie? Szczególnie w porównaniu do biednej Malezji? Warto tu dodać, że w książce autor odnosi się do swoich wykładów z połowy lat 90′, więc dane mogą być nieaktualne.

Mamy więc sytuację jak w książce Broń matematycznej zagłady. Różnica polega na tym, że Hans Rosling interpretuje dane tak, żeby wydały się bardziej optymistyczne.

PRZEMIJA POSTAĆ ŚWIATA

Nie bez powodu też przywołuję tytuł książki Hanny Malewskiej sprzed lat. Profesor Rosling nieco mi przypomina żyjącego na przełomie epok Kasjodora. Skrzętnie gromadzi dane, opracowuje argumenty, nie widząc, że epoka, którą opisuje, właśnie odchodzi w przeszłość.

Oczywiście jest postęp. Jeszcze dwieście lat temu w Europie ludzie żyli w ekstremalnej czasem nędzy. Jedni mieli wszystko, inni nie mieli co jeść. Dziś w Europie nikt nie umiera z głodu. Normalnie szokujące, jak ci bogaci się zmienili, pozwalają nam nie umierać z głodu. Bez ironii jednak warto powiedzieć, że autor ma rację wprowadzając cztery stopnie rozwoju ekonomiczno-społecznego zamiast podziału na kraje rozwinięte i rozwijające się. Świat nie jest podzielony na dwie części, a podziały często inaczej wyglądają ekonomicznie, a inaczej pod względem społecznym. Jednak opis tego postępu, wydaje się chwilami szokujący.

Pracujesz w kilku zakładach, 16 godzin dziennie, siedem dni w tygodniu. Twój dochód ponownie wzrósł czterokrotnie do poziomu 16 dolarów dziennie.

Chwileczkę? To jest przejście z poziomu drugiego na trzeci. Poziom czwarty to już jest dochód na poziomie 32 dolarów dziennie. 16 godzin pracy przez siedem dni w tygodniu? To ma być powód do dumy i zadowolenia? To co będę musiał zrobić, żeby przejść na poziom czwarty? Problem polega na tym, że poziom czwarty to już poziom społeczeństwa konsumpcyjnego, a niespełna 1000 dolarów miesięcznie (zakładam, że autor ma na myśli dochód netto) to suma, która nie starczy na życie, nie mówiąc o godnym życiu.

Pisząc o zróżnicowaniu ekonomicznym ludzi, autor zauważa oczywiście różnice, ale też stwierdza: Zgadza się, ta liczba jest niepokojąco wysoka. Jednocześnie od wielu lat nie była tak niska. Czyżby? Kłania się lektura książki Kapitał XXI wieku. Gdzie tym razem autor zgubił fakty, na które się tak chętnie powołuje?

Na koniec dodam, że niejako wbrew mojej polemice powyżej, książkę uważam za ciekawą i pożyteczną. Całkiem słusznie bowiem Hans Rosling zwraca uwagę na potrzebę weryfikacji danych. Na to, że nasze uprzedzenia i stereotypy często biorą się z nieświadomości, przestarzałej wiedzy lub tylko z nielogicznej antypatii.

Ocena: 3/6 czytaj więcej
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    4 gwiazdki, bo jest kilka spraw, z którymi się nie zgadzam (chociaż na pewno brak mi wiedzy i doświadczenia i może faktycznie jest tak, jak mówi Autor) i aspekt, który mnie najbardziej interesował - zmiany klimatyczne - jest opisany bardzo, bardzo pobieżnie. Ale ogólnie rzecz ujmując jest to bardzo Dobra książka, którą warto, a nawet należy przeczytać, bo otwiera oczy na wiele spraw. Może i na świecie jest źle (a przynajmniej tak sądzimy), ale wszystko idzie ku lepszemu. I jeśli nie spotka nas jakaś Olbrzymia Katastrofa to będzie nawet fajnie na tym świecie. Mały postęp to w końcu też postęp ;)

Warto zerknąć