ebook Gra w kości
3.59 / 5.00 (liczba ocen: 1948) Ilość stron (szacowana): 406

Gra w kości
ebook: pdf, mobi (kindle), epub (ipad)

Wydawca:  Self-publishing
Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 30.80
Audiobook - najniższa cena: 29.88
wciąż za drogo?
30.80 złpremium: 18.48 zł Lub 18.48 zł
-23% 33.88 zł Lub 30.49 zł
40.92 zł Lub 36.83 zł
44.00 zł
44.00 zł
33.88 zł
36.21 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Przełomowy moment w dziejach państwa polskiego widziany z perspektywy księcia Bolesława Chrobrego i cesarza Ottona III. Fascynująca powieść o pragnieniu władzy, grzechu i wierze.

Otto III to dwudziestoletnie genialne dziecko, któremu powierzono władzę nad największą potęgą chrześcijańskiego świata. Od trzeciego roku życia w cesarskiej koronie. Otoczony najwybitniejszymi umysłami epoki. Zmęczony władzą, znajduje upodobanie w ekstazie.

Bolesław Chrobry to trzydziestotrzyletni mężczyzna. Świadomy siebie, rozgrywający sojusze. Kocha kobiety, seks, szaleńcze polowania, przyjaciół, mocne wrażenia. Pragnie korony i dla niej gotów jest na wszystko.
Europa wchodzi w milenijny rok. Dwubiegunowa konstrukcja „Gry w kości” poprzez osobne, przeplatające się sekwencje z dworu piastowskiego, cesarskiego i papieskiego – światów Bolesława Chrobrego i Ottona III – wiedzie do ich spotkania w Gnieźnie w marcu 1000 r. Każdy z władców zagra wtedy o wszystko.
Powieść Elżbiety Cherezińskiej unika koturnu, przerysowania. Jest na wskroś współczesna: wojna wywiadów, polityka, racje stanu, manipulacja informacją, średniowieczne public relation.
Jednocześnie doskonale oddaje realia historyczne, detale i średniowieczną mentalność, w której religijna ekstaza i okrucieństwo graniczą ze sobą. Z każdego grzechu można się przecież wyspowiadać. Wszystko dzieje się szybko, bardzo szybko...

„Gra w kości”, chociaż może zdawać się brawurowa historycznie, opiera się na faktach. Tych, które można wyczytać ze źródeł. Tych, których szukamy między wierszami. Co się wydarzy, gdy Bolesław stanie z Ottonem twarzą w twarz? Gdzie w ich wzajemnych rozgrywkach jest miejsce biskupa Wojciecha?

Gra w kości od Elżbieta Cherezińska możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
W narodzinach i śmierci cesarzy nie ma nic osobistego. W ich życiu również.
Historia to polityka, tyle że widziana z dystansu. Historia to ludzie, których ożywiamy, wyciągając spod płyt grobowców. Nie, nie jestem wariatką, do której obcy mówią nocami. Oni ani nie są dla mnie obcy, ani nie są dla mnie historią. Tysiąc lat? Nie szkodzi.
Widać prawdą jest, że śmierć zadana ręką bohatera jest słodsza niż życie..
Wojna wyzwala w człowieku bestię, ale tylko tę, którą nosi w sobie od urodzenia.
Oczy widzą to, co podpowiada dusza.
Pierwsze tysiąclecie naszej ery powoli dobiega końca. Otto III triumfalnie wkracza do Rzymu, na tronie Piotrowym zasiada jego serdeczny przyjaciel, biskup Wojciech wyrusza na misję do Prus, a w Polsce książę Bolesław walczy o ugruntowanie swojej pozycji wśród władców europejskich.

To mogła być naprawdę dobra powieść. Potencjał historyczny był ogromny. Warsztat Pani Elżbiety jest doskonały. Jednak wkradła nam się w narrację nuda, która przyćmiła wszystko.
Powieść ta jest niestety przegadana, choć trafniej należałoby powiedzieć przemodlona. Więcej niż połowę bohaterów tej historii stanowią księża a w szczególności biskupi. Wielka polityka sprowadza się do obsadzania funkcji kościelnych, a każde posunięcie czynione jest w imię Chrystusa. Przoduje w tym sam Cesarz, który niczym wysłannik Jezusa, ma objąć władzę nad chrześcijańskim światem. W międzyczasie, gdy akurat nie jednoczy państw wierzących w jednego Boga, umartwia się, odprawia pokuty, doznaje uniesień w trakcie słuchania psalmów, lub lewituje w trakcie modlitwy. No cóż, takie były czasy, można by rzec. Ale jednak te rozdziały, w których przenosimy się na dwór Bolesława Chrobrego mają w sobie choć odrobinę iskry. Czuć w nich tę pasję Cherezińskiej, za którą pokochałam jej "Koronę śniegu i krwi".

Kolejnym problemem jaki mnie uwierał, był natłok bohaterów. Imiona, które pojawiały się tylko przez chwilę, piętrzyły się wprowadzając zamęt. Czasem te same osoby tytułowano kilkoma różnymi imionami lub przezwiskami, czasem używano samych tytułów, które też mogły pojawić się w tekście po polsku lub po łacinie. Na początku musiałam mocno skupiać się, żeby zrozumieć o kim właściwie czytam.

Jednak wyniosłam też coś dobrego z tej lektury. Fantastycznie było spojrzeć na wydarzenia, o których uczyłam się w szkole z trochę innego konta. Zjazd Gnieźnieński w roku 1000 to jeden z tych faktów historycznych, który należy znać do końca życia. Do dziś pamiętam, gdy w szkole uczyliśmy się o otrzymaniu przez polskiego władcę Włóczni Świętego Maurycego. Dzięki "Grze w kości" mogłam poznać to wydarzenie tak jakby od podszewki, dowiedzieć się jakie pobudki kierowały postaciami tych scen, jakie znaczenie miały poszczególne gesty.

Podsumowując, to książka, której nie poleciłabym każdemu. Miłośnicy historii odnajdą się w niej swobodnie. Ci którzy liczą na sensacyjne wydarzenia z prawdziwymi postaciami w rolach głównych, mogą się trochę zawieść. Jednak lektur ta niezaprzeczalnie była ciekawym doświadczeniem i poszerzyła moją wiedzę, choć lekko momentami mnie znudziła.

Ocena: 3/6
czytaj więcej
©Szczypta Kasi
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Moim zdaniem, to naprawdę dobra i rzetelnie napisana książka. Widać po niej, że autorka starała się oddać klimat średniowiecza i pokazać Polskę przełomu, gdy nowa religia walczyła ze starymi zwyczajami. Książkę czyta się znakomicie, postacie nie są papierowe, a Bolesława Chrobrego po prostu trudno nie podziwiać. Po tej lekturze ma się ochotę szperać i dowiedzieć więcej o kolejnych bohaterach, których dylematy wydają się bardzo współczesne.

  • Awatar

    Wycinek z życia Bolesława Chrobrego i Ottona III napisany w sposób bardzo obrazowy . Niby znana historia, a znakomicie się książkę czyta.

Warto zerknąć