Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 4.31 / 5.00
liczba ocen: 89
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
Pozostałe księgarnie
25.49 zł
Opis:

Jak wspaniale jest – wśród tylu autorów chcących opisać tylko swój mały światek – odnaleźć od czasu do czasu takiego, który próbuje opisać świat w całości. Nawet jeśli to niemożliwe, jest to piękna próba.

Martín Caparrós

Siedem podróży w czasie. A ponieważ czas dany nam jest jako pamięć, będzie to siedem podróży przez siedem pamięci siedmiu zwykłych ludzi. Niby ten sam świat i te same czasy, ale widziane z różnych perspektyw – mieszkańca Ugandy, USA, Kolumbii, Indii, Finlandii, Zimbabwe i Japonii.

Siedem opowieści zwykłych ludzi o problemach, wyzwaniach, szansach i możliwościach. Ich zestawienie uświadamia, jak wiele zależy od tego, czy miało się szczęście urodzić się tu, a nie gdzieś indziej.

Siedem ludzkich historii i jedna próba odpowiedzi na pytanie, po co to wszystko.

Najnowsza książka nagradzanego reportażysty to niezwykłe połączenie zapisu osobistych historii i wnikliwego spojrzenia na globalne problemy współczesnego świata. Autor w niezwykle plastyczny i wiarygodny sposób pokazuje świat takim, jak widzą go bohaterowie, zmuszając do refleksji nad kondycją człowieczeństwa.

Recenzje blogerów
Chrobot to siedem osób opowiadających o sobie, opisujących swój świat. To zderzenie za zderzeniem – nie wiem, czy czytałam inną książkę, która tak bardzo wyraźnie pokazywałaby różnice między nami, a jednocześnie podkreślała, że wszyscy jesteśmy tacy sami. Początek lektury nie jest łatwy. Fragmentaryczność tekstu wymaga uwagi, czytamy o wielu miejscach, mamy wielu bohaterów, w jednym akapicie czytamy o rezerwacie w Zimbabwe, by w następnym przenieść się do Finlandii. Ale to wszystko ma sens, a im dalej zagłębiamy się w te historie, tym lepiej widzimy zamysł autora. To lektura uważna i powolna – wówczas wszystko się zaczepia o siebie i do siebie pasuje.

Juanita z Kolumbii, Reilly z Zimbabwe, Marggie z Ugandy, Casey ze Stanów Zjednoczonych, Mika z Finlandii, Kanae z Japonii i Madhuri z Indii. Siedem historii, siedem żyć zwykłych ludzi. Zostali wybrani zapewne na zasadzie kontrastu, co jednak nie zmienia faktu, że każdy z nas mógłby być bohaterem takiej książki. Dla mnie słowo klucz do tej opowieści to względność. Michniewicz pokazuje, że to samo znaczy dla różnych ludzi zupełnie coś innego. Rzeczy oczywiste dla jednych, dla innych będą zupełnie nie do pomyślenia. Kiedy przestaniemy myśleć o sobie jak o centrum świata, kiedy dotrze do nas, że wszystko jest względne, że nie ma oczywistości, kiedy docenimy to, co mamy i kiedy będziemy szanować to, co mają inni – wtedy będziemy mogli powiedzieć o sobie, że jesteśmy świadomymi ludźmi.

Siedem postaci, na początku nie mających ze sobą nic wspólnego, podczas lektury powoli stają się coraz bliższe sobie, aż w końcu zlewają się w jego człowieka. W ciebie. Bo historia niepostrzeżenie przechodzi do ciebie, ósmego bohatera tej książki. Nagle Ty jesteś na widoku, twoje wybory życiowe, twoja społeczna odpowiedzialność. I może ci się nie spodobać to, co zobaczysz.

Ocena 6/6
©Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć