Pogrzebany
3.85 / 5.00 (liczba ocen: 11808)

Pogrzebany
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 19.90
Audiobook - najniższa cena: 18.90
wciąż za drogo?
-40% 19.90 zł
30.15 złpremium: 20.10 zł Lub 20.10 zł
26.80 zł Lub 24.12 zł
33.50 zł Lub 30.15 zł
26.78 zł
33.50 zł
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Piętnastoletni Marco przez lata był tłamszony przez swego stryja Zolę, głowę klanu, zmuszającego chłopaka do niewolniczego, przestępczego życia. Gdy Marco dowiaduje się, że stryj chce go okaleczyć, by zwiększyć jego możliwości zarobkowe, dokonuje niemożliwego – wyrywa się z żelaznego uścisku krewnych. Ale szczęście chłopaka trwa krótko – przypadkowe odkrycie mrożącej krew w żyłach tajemnicy klanu sprawia, że znów zmuszony jest do desperackiej walki o życie. Czy ratując siebie, zdecyduje się wydać stryja i pogrąży tym samym zamieszanego w sprawę ojca?

Dla Carla, Assada i Rose, powoli wgryzających się w śledztwo prowadzące do korupcji w sektorze bankowym, szwindlu na poziomie ministerialnym i odległej afrykańskiej dżungli, jasne jest, że nie tylko rodzina chce zamordować Marca. Mørck nie potrafi zapomnieć żarliwego spojrzenia chłopaka, a potężne, kłębiące się wokół niego siły wywołują w nim poruszenie.

Czy to zadanie przerośnie Departament Q?

„Porywająca opowieść”. Guardian

„Doskonały thriller z zapierającą dech w piersiach wartką akcją, nadzwyczaj dobrze napisany, z niebanalną, świetnie skonstruowaną fabułą. Kolejny hit od Jussiego Adlera-Olsena”. Ekstra Bladet

„Wciągająca”. Sunday Express

Pogrzebany od Jussi Adler-Olsen możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
W ludzkim życiu czas liczy się najbardziej wtedy, gdy już go nie ma.
Kolejna część serii Departament Q Jussi Adler-Olsena już za mną. I nastał ten moment, kiedy stwierdzam, że ekscytacja cyklem nieznacznie, ale jednak, wyhamowała. Porównując do poprzednich powieści, Pogrzebany nie zaintrygował głównym wątkiem wokół którego rozgrywały się najważniejsze wydarzenia i które było zarzewiem zbrodni. Dodatkowo wkradły się dłużyzny, które pomimo tego, że miały formę jako żywo wyjętą z kina akcji, to nie do końca umilały słuchanie.

Jednak minęłabym się z prawdę, gdybym stwierdziła, że to jest kiepski kryminał. Absolutnie nie! Zespół Carl, Assad i Rose mają się świetnie. Każdy z nich jest indywidualnością, która za każdym razem, w każdej części cyklu wnosi coś nowego i odżywczego. Ich wzajemne słowne utarczki wprawiają w dobry nastrój, zaś „wielbłądzie” historyjki Assada potrafią przyprawić o wybuch niekontrolowanego śmiechu. Co więcej w Pogrzebanym pojawia się nowy członek zespołu. Czy zostanie zaakceptowany i stanie się wartościowym ogniwem Departamentu Q? Myślę, że jego postawa niejednego czytelnika zaskoczy.

W Pogrzebanym nie mamy dwóch planów czasowych – teraźniejszości i odległej przeszłości. Nie podróżujemy w czasie, za to przemieszczamy się między kontynentami. A jeśli chodzi o fabułę, to trzeba przyznać, że Jussi Adler-Olsen stworzył mieszankę wybuchową. Do jednego kotła wrzucił Duńczyków, Cyganów, Pigmejów, przyprawił polityką, zaostrzył ulicznym bandytyzmem i przestępczymi klanami. Potrawę nakazał konsumować za pomocą sztućców będących własnością krezusów z bankowego i ministerialnego świata. Całe szczęście, że do stołu zasiedli również członkowie departamentu kopenhaskiej policji, ponieważ są całkiem dobrzy w tym co robią i sprawiają, że potrawa na pierwszy rzut oka niezjadliwa, w ostatecznym rozliczeniu nie staje nam ością w gardle.

Czy Jussi Adler-Olsen piątą częścią serii pogrzebał szansę na sięgnięcie przeze mnie po kolejną powieść? Nie! Autor pisze świetnie i wierzę w to, że dostarczy mi jeszcze wielu pozytywnych wrażeń. Dodatkowo wielka sympatia jaką darzę głównych bohaterów, nie pozwala odstawić ich na boczny tor. W związku z powyższym Wisząca dziewczyna już w natarciu i zdradzę Wam, że euforia wróciła!

Ocena: 4/6 czytaj więcej
©Na czytniku
Pomoc dla krajów Afryki, dla ludów, żyjących na granicy cywilizacji, którym ta cywilizacja odebrała ich naturalne środowisko, to taki szlachetny cel dla Europejczyków.

A jakie pole do nadużyć!

Wielkie metropolie miejskie to znakomite miejsca dla rozmaitych grup przestępczych. Od zorganizowanych żebraków, kieszonkowców, po złodziei wszelkiego kalibru. Zarządzanych, trzymanych w garści przez pojedynczych szefów klanów.

Sposób ich funkcjonowania, pozbawiania poszczególnych członków wiary w możliwość normalnego życia, jest przerażający.

I zazębienie tych dwóch światów, to kolejna sprawa w jakiej zagłębia się Carl Mørck.

Zaginiony urzędnik. Piętnastoletni, wyszkolony żebrak i kieszonkowiec.

Co ich połączy?

I co wykryją Carl, Assad, Rose i ich nowy pomocnik, Gordon?

Ciężko i długo mi się czytało ten tom, z dwóch przyczyn: tematyka i święta.

Tematyka nie stanowi odkrycia. Przekręty w sferze pomocy międzynarodowej to znany temat. Tak samo żebraczo-złodziejskie grupy. A jednak, jedno i drugie przedstawione tak dogłębnie, przeraża.

Ten tom jest bardzo Mankellowski. Wydźwięk problemu społecznego przyćmiewa wątek kryminalny. Bardzo mrocznie jest tym razem w Kopenhadze.

Ale polecam!

Ocena: 5+/6 czytaj więcej
©CzytAśka
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć