Pierwsze słowo
3.88 / 5.00 (liczba ocen: 17)

Pierwsze słowo

Chcę otrzymać powiadomienie,
kiedy oferta będzie dostępna
Podając nam adres e-mail damy Ci znać,
kiedy oferta będzie dostępna.
Aktualnie brak dostępnej pozycji do zakupu
Inne proponowane
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

Pewnej nocy do jednej zamkowej celi trafia trzech morderców carów,
a
każdy z nich słuszny i jedyny. Wallenrod, Winkelried i Wawrzyniec, namaszczony może nie pośród królewskiego truchła w kościelnych podziemiach, ale przecież też w podziemiach... gorzelni.

Stanisław Kozik nieoczekiwanie dla siebie znajduje się w odmiennym stanie żywotności. Sokółek zamienia się w słup soli w pewnym rozkosznie fikuśnym przedsiębiorstwie. A Oda Kręciszewska w dniu pogrzebu w lustrze dostrzega wąsik swojej matki, co prowadzi ją do podjęcia pewnych niezbyt przemyślanych, ale całkiem udanych życiowych decyzji. W tomie opowiadań nie brakuje też postaci już czytelnikom znanych, jak choćby pewnego pisarza o wyglądzie zmiętego muszkietera i jego prywatnego anioła. W bamboszkach.

Czasem dowcipnie, innym razem mrocznie, zawsze klimatycznie i z wielką klasą. Czy to zamtuz, czy biuro komisji przyznającej Certyfikat Międzynarodowej Jakości Fantastycznej, czy carski zamek, a może tonące we mgle zaułki miasta – Marta Kisiel udowadnia, że jej wyobraźnia (podobnie jak poczucie humoru) nie ma żadnych granic.

Pierwsze słowo od Marta Kisiel możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Znana z humorystycznej fantastyki Marta Kisiel w swoim najnowszym zbiorze opowiadań zatytułowanym Pierwsze słowo śmieszy i straszy, ale czy zachwyca?

ŚMIESZY

W żartobliwym tonie utrzymanych jest sześć z jedenastu opowiadań, a wszystkie były już wcześniej opublikowane w innych miejscach.

Rozmowę dyskwalifikacyjną można było przeczytać już w 2006 roku w Fahrenheicie, i pokazuje ono Ałtorkę w najwyższej formie – tłum potencjalnych postaci pragnie otrzymać Międzynarodowy Certyfikat Jakości Fantastycznej, a jest to trudne, bo czytelnik się rozbestwił i zasady kapitalizmu zmuszają do weryfikowania przydatności bohaterów. Stają zatem przed komisją i wynika z tego wiele zabawnych sytuacji...

Dożywocie, utwór z 2007 roku, to jedno z opowiadań, które zostało częścią składową powieści o tym samym tytule (recenzja tu) i przedstawia historię Konrada, który jedzie rozklekotanym Tico do świeżo odziedziczonej Lichotki i poznaje jej niezwykłych mieszkańców, z czego wynika niezły ambaras.

Nawiedziny pochodzą z antologii o tym samym tytule wydanej w 2009 roku i opisują zamtuz, w którym pojawia się duch wyjątkowo cnotliwej niewiasty, który w zabawny i zaskakujący sposób psuje interesy w tymże przybytku. Jest się z czego pośmiać!

Przeżycie Stanisława Kozika wydrukowane w 44 numerze Science Fiction, Fantasy & Horror z 2009 roku to słodko-gorzki utwór o człowieku, na którego nikt nie zwracał uwagi, ani za życia, ani po nim, z czego wynikają dość ciekawe konsekwencje. Naprawdę udany pomysł.

Pochodzące z 27 numeru Science Fiction, Fantasy & Horror z 2012 roku W zamku tej nocy po mistrzowsku pokazuje absurdalne pomysły romantycznych wieszczów i nie zostawia suchej nitki na Wallenrodyzmie i Winkelriedyzmie. W środku nocy trzej młodzieńcy udają się do tajemniczego domostwa, gdzie dochodzi do szeregu nieoczekiwanych zdarzeń. Jako absolwentka polonistyki w pełni doceniam trafną krytykę nadmuchanych ideałów romantycznych, choć trudno doszukiwać się w tym utworze głębszego sensu.

Najnowsza Szaławiła wyszła jako dodatek do drugiego wydania Dożywocia w 2017 roku i zdobyła w 2018 roku nagrodę im. Janusza A. Zajdla za opowiadanie, a szczegółowo pisałam o niej tu.

STRASZY

Pięć kolejnych opowiadań, utrzymanych w klimacie horroru i grozy, to utwory premierowe.

Katábasis opowiada o cyklicznej wędrówce starszej kobiety, która chce odzyskać zmarłą córkę. Doceniam elementy mitologiczne i metaforyczne, ale trzeba czegoś znacznie więcej, by zrobić na mnie wrażenie.

Jadeit miał potencjał – do domu bogaczy zostaje wezwana policja, bo ktoś brutalnie zamordował młodą kobietę, a na podłodze leży rozbita klepsydra z prochami Everetta Hardwooda, zawierająca tytułowy kamień szlachetny. I nawet jeśli pomysł był intrygujący, to utwór kończy się w takim miejscu, w którym inny dopiero by się zaczął. I dlatego nie przypadł mi do gustu.

Cały świat Dawida jest przygnębiający i nie mogę zrozumieć, dlaczego Ałtorka* nie opisała życia tytułowego bohatera w zabawniejszy sposób – przecież to właśnie ona potrafi takie rzeczy robić najlepiej! Sam pomysł na główny zwrot fabularny jest świetny i daje do myślenia, ale dołujący styl sprawia, że przez utwór ciężko się przebić.

Pierwsze słowo wbija w fotel konceptem najgorszego horroru, jaki może sobie wyobrazić każda matka. Uważaj, czego sobie życzysz...

Miasto mgły i motyli to kompletnie chaotyczne opowiadanie, w którego centrum znajduje się chory na suchoty chłopiec, który prawdopodobnie ma przywidzenia. Koncepcje nietypowego miasta i dziwacznych przygód młodzieńca były dla mnie niezbyt zrozumiałe, nie byłam w stanie doszukać się tu żadnego przesłania czy wewnętrznej logiki.

CZY ZACHWYCA?

Nie muszę nikogo przekonywać, że Marta Kisiel potrafi rozbawić prawie każdego, a jej kwiecisty, rozbuchany styl i umiejętność trafnego podsumowywania absurdów naszego życia i nieżycia są unikalne w skali kraju. Jednak ten tomik pokazuje, że straszyć za bardzo nie potrafi, bo gubi przy tym charakterystyczną dla siebie estetykę i przestaje być lekka w odbiorze. Abstrahując od faktu, że nie przepadam za horrorem, z przykrością muszę stwierdzić, że premierowe utwory w tym tomie nie obroniły się w moich oczach. Tak więc Ałtorka* śmieszy, ale niezbyt zgrabnie straszy i z pewnością nie zachwyca... Jej fani zapewne będą chcieli mieć tę pozycję na półce, bo zbiera w jednym miejscu jej wszystkie napisane do tej pory opowiadania, ale raczej nie polecam Pierwszego słowa czytelnikom, którzy jeszcze jej nie znają.

Ocena: 3/6 czytaj więcej
©Głodna Wyobraźnia
Miałam okazję przeczytać Pierwsze słowo przed premierą i muszę Wam powiedzieć, że jestem pod ogromnym wrażeniem. Uprzedzam, że to będzie całkowicie subiektywna opinia, ponieważ bardzo odpowiada mi styl autorki i z ogromną przyjemnością sięgam po wszystkie historie wychodzące spod jej pióra, również po ostatnią historię Niebożątka, napisaną dla dzieci. Ale przejdźmy do rzeczy...

Opowiadania to nie jest mój ulubiony gatunek literacki. Jednak po lekturze Pierwszego słowa muszę stwierdzić, iż odkryłam zupełnie nowy gatunek, a mianowicie "opowiadania Marty Kisiel". Z całą pewnością stwierdzam, że te krótkie formy, traktujące każda o czymś innym, stanowią same w sobie tak spójną i dopracowaną całość, że czytając je ma się nadzieję, że autorka pewnego dnia weźmie na warsztat każde z nich i rozbuduje, pisząc na ich podstawie regularną powieść. To niesamowite, że można na tak niewielu stronach zmieścić wszystko, czego wymaga dobra historia. Zatem, w każdym tytule mamy odpowiedni dla fabuły klimat, zarys świata, w którym rozgrywa się akcja, trójwymiarowych bohaterów i zaskakujący finał. Czegóż chcieć więcej? No, może właśnie tej rozbudowanej wersji każdego opowiadania.

W książce spotkamy między innymi znanych nam już bohaterów z Dożywocia i Szaławiły, a także teksty, które ukazały się w dwóch antologiach wydanych przez Fabrykę Słów w 2007 i 2009 roku oraz historie publikowane w czasopiśmie "Science fiction, Fantasy & Horror". Dla mnie to była nie lada gratka, ponieważ odkryłam twórczość Marty Kisiel stosunkowo niedawno i wcześniejszych opowiadań nie czytałam. A dzięki tej publikacji mogłam zacząć niejako od początku, bo zawartość Pierwszego słowa rozpoczyna debiut literacki autorki zatytułowany Rozmowa dyskwalifikacyjna, od którego wszystko się zaczęło. Sama autorka zaś określa tę publikację jako przekrój jej twórczości. Porównując opowiadania według umieszczenia ich w książce można dostrzec, jak na przestrzeni lat zmieniał się warsztat pisarski autorki. Nie robiłam tego jednak, ponieważ nie chciałam skupiać się na analizowaniu czegokolwiek, tylko czerpać przyjemność z lektury.

Nie zdradzając treści poszczególnych opowiadań mogę napisać, że były momenty do śmiechu, ale były i takie, kiedy włos jeżył mi się na głowie, a i gęsia skórka się pojawiała. Dreszcz emocji podczas czytania gwarantowany!

Wielbiciele mieszkańców willi Lichotki mogą się mocno zdziwić poziomem mroku w niektórych opowiadaniach. Znajdą tu bowiem również historie o zupełnie innym klimacie i atmosferze odbiegającej znacznie od anielskiego miłośnika porządków i bamboszków czy nieszczęsnego wielokrotnego samobójcy. Zresztą, co ja Was będę tu przekonywać. Kto poznał chociaż jedną historię opisaną przez Martę Kisiel, nie poprzestanie na niej na pewno. Humor, czasami czarny, ironia, zabawne dialogi, charakterne postaci, zaskakujące zakończenia i lekkość pióra - to charakterystyczne elementy twórczości tej autorki, które cenię sobie najbardziej.

Tę książkę po prostu należy przeczytać. I już.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Bibliotecznie
Nie umiem pisać opowiadań takie słowa przytacza Ałtorka na samym początku Pierwszego słowa. No ja proszę państwa chciałabym tak nie umieć w opowiadania jak Marta Kisiel. Na książkę czekałam jak kwiatki na wodę. Kiedy do mnie dotarła i zobaczyłam tę piękną okładkę, która mnie zachwyca, byłam przeszczęśliwa.

Tak oto przede mną jedenaście opowiadań, jedenaście wspaniałych historii, którymi się delektowałam. Część opowiadań jest humorystyczna, część bardzo smutna czy nostalgiczna. Mamy opowiadania z różnych gatunków i epok. Żadne z nich nie pozostawiło mnie obojętną po przeczytaniu.

11 opowiadań

Pierwsze opowiadanie to Rozmowa dyskwalifikacyjna. Satyra na współczesną pogoń za karierą, śmiech z papierologii i tego wszystkiego co trzeba spełnić aby dostać jakąś pracę. Najlepiej mieć 25 lat i 30 lat doświadczenia i dostosować się do większości. Jednostki dużo nie osiągną. Katabasis to opowiadanie, które trudno opisać. Zrobiło na mnie bardzo duże wrażenie, bo jest w nim duży ładunek emocjonalny. Nawiązuje do mitologii greckiej, do wierzeń.

Jestem chyba jedną z nielicznych osób, które nie przeczytały Dożywocia. Dlatego ten malutki fragmencik tutaj zamieszczony to dla mnie tylko przedsmak tego co niedługo mnie czeka, bo jak najszybciej zamierzam się zabrać za całość. O czym jest Dożywocie chyba nie trzeba nikomu wyjaśniać. Mnie zachwyciło. Kolejne Nawiedziny to historia pewnego przybytku uciech i jego mieszkańców, który zostaje nawiedzony przez ducha. Ot lekkie, przyjemne i zabawne opowiadanko.

Przeżycie Stanisława Kozika, to opowiadanie o człowieku, który umarł, ale nikt tego nie zauważył. A tak naprawdę jest to historia smutnego, samotnego człowieka. Daje do myślenia. Jako fanowi książek Agaty Christie opowiadanie Jadeit czytało mi się to z ogromną przyjemnością. To dobry kryminał w angielskim stylu, oczywiście z elementami fantastycznymi i niewyjaśnionymi. Miałam tylko niedosyt, że takie krótkie. Z Miastem motyli i mgły mam problem, dlatego, że opowiadanie bardzo mi się podobało, jednak mam ogromną trudność z opowiedzeniem o czym jest. Myślę, że dłuższa forma byłaby tutaj jak najbardziej wskazana. Historia jest mroczna, jest ciekawa ale niedopowiedziana.

Opowiadanie W zamku tej nocy to popis wyobraźni miłośnika polskiej literatury. W jednym miejscu mamy Wallendroda, Winkelrieda i niejakiego Wawrzyńca. Taki natłok bohaterów literackich zapowiada dobrą zabawę albo katastrofę. Szaławiła to gratka dla miłośników Dożywocia. Opowiada o tym co się wydarzyło po spaleniu Lichotki, kto zamieszkał na zgliszczach. Jest zabawnie, jest tajemniczo, ale jest też poważnie. Już na sam koniec Ałtorka serwuje nam dwa opowiadania Cały świat Dawida i Pierwsze Słowo, to historie umieszczone w wielkich blokowiskach i traktujące o bardzo poważnych i smutnych tematach.

Słowa, słowa, słowa

Marta Kisiel bawi się słowem. Potrafi przekształcić je w poważne przemyślenia, ale i zabawne riposty. Pozornie śmieszne opowiadanko może być całkiem serio. Zebranie opowiadań w jednej książce było doskonałym pomysłem. Jedynym zastrzeżeniem jakie mam jest to, że część z nich mogłaby być bardziej rozwinięta, a nawet przekształcona w oddzielne powieści. Mam nadzieję, że Ałtorka przemyśli sprawę.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Czytanie na śniadanie
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    • Wygrać wojnę to nie wszystko, dlatego Sarah J. Maas postanawia pokazać nam losy znanych bohaterów tuż po zakończeniu konfliktu.
    • Spokojna akcja była dla mnie przyjemną odskocznią po pełnych akcji wcześniejszych tomach, jest to też zupełnie zrozumiałe w odniesieniu do bohaterów, którzy potrzebują odpoczynku.
    • Nowelka ma charakter świąteczny, bo bohaterowie przygotowują się do świętowania Przesilenia i będzie zapewne mostem łączącym zakończoną trylogię z kolejnymi tomami, które mają się ukazać wkrótce.
    Więcej: www.onlypretender.pl

Warto zerknąć