ebook Wyzwolenie zwierząt
4.2 / 5.00 (liczba ocen: 5982)

Wyzwolenie zwierząt
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 17.55
wciąż za drogo?
VIRTUALO#VIRTUALO Urodziny
VIRTUALO#VIRTUALO Urodziny
17.55 zł Lub 15.80 zł
29.67 złpremium: 19.14 zł Lub 19.14 zł
-37% 19.90 zł
31.91 zł Lub 28.72 zł
24.24 zł 20% rabatu
24.88 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (8)
Inne proponowane

„[…] opowieść o tyranii człowieka wobec zwierząt. W rozdziałach ukazujących ich cierpienia znajdą się miejsca, które wzbudzą emocje. Mam nadzieję, że będzie to gniew i oburzenie”. „Wyzwolenie zwierząt” to biblia obrońców praw zwierząt i każdego, komu nieobce jest cierpienie naszych braci mniejszych. Książka została wzbogacona o wstęp Yuvala Noaha Harariego, autora bestsellera „Sapiens”, i wprowadzenie Dariusza Gzyry, współzałożyciela Stowarzyszenia Empatia

Zwierzęta nie mogą same domagać się wyzwolenia ani też głosowaniem, demonstracjami czy bojkotem protestować przeciwko warunkom, w jakich żyją. Zdaniem Singera jednak normy moralne nie powinny odnosić się jedynie do ludzi, lecz do wszystkich istot, które zdolne są odczuwać cierpienie. Nie ma dobrych powodów pozwalających nam na używanie zwierząt do zaspokajania naszych potrzeb. Zwłaszcza na taką skalę i z takim okrucieństwem. 
Czy zatem tyrania człowieka nad zwierzętami będzie trwać nadal, dowodząc, że w zderzeniu z egoistycznymi interesami moralność nic nie znaczy? Czy też staniemy na wysokości zadania i udowodnimy, że stać nas na prawdziwy altruizm, kończąc z bezlitosną eksploatacją gatunków, nad którymi mamy władzę, i to nie dlatego, że zmuszą nas do tego aktywiści, lecz ponieważ uznamy, iż jest ona moralnie nie do przyjęcia?

„Napisałem opowieść o tyranii człowieka wobec zwierząt. W rozdziałach ukazujących ich cierpienia znajdą się miejsca, które wzbudzą emocje. Mam nadzieję, że będzie to gniew i oburzenie” – Peter Singer 

„Książka ta nie jest jednak wyłącznie opisem tragicznego losu zwierząt. Jest to także jasny i klarowny wywód filozoficzny na temat źródeł naszego szowinizmu gatunkowego i przedmiotowego traktowania zwierząt. Singer pisze spokojnie, bez zacietrzewienia, stara się wyraźnie apelować nie do emocji, lecz rozumu, wyraźnie przeciwstawia się też aktom przemocy, na jakie porywali się nieraz najbardziej wojowniczy obrońcy praw zwierząt” – Sławomir Zagórski, „Gazeta Wyborcza”

Wyzwolenie zwierząt od Peter Singer możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Pierwsze wydanie Wyzwolenia zwierząt autorstwa Petera Singera ukazało się w Stanach Zjednoczonych w 1975 roku i w krótkim czasie wywołało rewolucję w myśleniu o relacji człowieka z innymi zwierzętami. Nie bez powodu książka etyka australijskiego pochodzenia zyskała miano biblii ruchu prozwierzęcego, jednak – na co zwraca uwagę autor – religijna konotacja nie znajduje tu zastosowania. Powodem nie jest zdeklarowany ateizm filozofa, ale fakt, iż wiara oznacza emocje i uczucia, a jego książka opiera się na racjonalnych argumentach. Poza tym, Kościół przez wieki utwierdzał człowieka w przekonaniu, że ziemia i wszystkie jej owoce są mu poddane (takie stanowisko nosi miano głęboko zakorzenionego w kulturze szowinizmu gatunkowego), a ubój rytualny wciąż stanowi przyczynę, dla której morduje się dużo więcej zwierząt niż potrzeba do zaspokojenia głodu aktualnie spożywających mięso. Singer zrywa etykietkę sentymentalnych i nadmiernie emocjonalnych świrów przylepioną do tych, którzy przejmują się losem pozaludzkich stworzeń. Jego książka to swoisty manifest, w którym wyjawia nieznane opinii publicznej, często tuszowane i zamiatane pod dywan fakty dotyczące nadużyć wobec zwierząt. Filozof stoi na przekonaniu, że racjonalnie myśląca jednostka mając dostęp do przedstawionej w Wyzwoleniu zwierząt wiedzy nie będzie dłużej godziła się na los tych, którzy sami nie mogą walczyć o swoje prawa.

Jak pisze we wstępie, jest to opowieść o tyranii człowieka wobec zwierząt, której nie boi się przyrównać do sytuacji białego człowieka pastwiącego się nad czarną rasą. Zwierzęta należy wyzwolić, podobnie jak walczy się o wyzwolenie osób dyskryminowanych ze względu na rasę, płeć, pochodzenie, religię czy orientację seksualną. Singer postuluje zniesienie jakościowej różnicy między człowiekiem a pozaludzkim zwierzęciem sztucznie wytworzonej przez doktryny religijne i antropocentryczne stanowiska światopoglądowe. Mimo iż zostaliśmy przyzwyczajeni do stawiania się wyżej w hierarchii bytów, moralnym obowiązkiem człowieka jest walka z tym nawykiem, bowiem nie istnieją uzasadnione powody przemawiające za „używaniem” zwierząt do zaspokajania ludzkich potrzeb. Domagając się równego poszanowania wszystkich zdolnych do cierpienia istot filozof przekonuje, że sposób, w jaki traktowane są zwierzęta hodowlane jest nieakceptowalny. Zmiana obecnego stanu rzeczy wymaga podjęcia polityczno-etycznej dyskusji tak w przestrzeni publicznej, jak i we właściwych organach legislacyjnych. Działaniem, jakie może i powinna podjąć pojedyncza jednostka jest natomiast zaprzestanie zjadania mięsa zwierząt – ofiar znęcania na fermach przemysłowych. Konsekwencją uznania powszechności norm moralnych wobec wszystkich podmiotów odczuwających cierpienie jest również sprzeciw wobec dokonywania na zwierzętach eksperymentów. Mimo świadomości istnienia innych obszarów, w których zwierzęta nie są należycie traktowane – takich jak ich obecność w cyrku czy przemysł futerkowy – autor ogranicza się do tych dwóch kluczowych problemów, by móc naświetlić je możliwie skrupulatnie.

Singer opisuje liczne przykłady bestialskich zachowań człowieka wobec zwierząt w USA, Wielkiej Brytanii i innych obszarach geograficznych, legalnych w świetle obowiązującego w danym miejscu i czasie prawa. Przedstawia koszmarne warunki życia i uboju kur, krów i świń (chłodno nazywanych drobiem i bydłem): rozdzielanie młodych z matką zaraz po urodzeniu, paszenie zwierząt szkodliwą karmą, w wyniku której nienaturalnie szybko otrzymują monstrualne rozmiary, przetrzymywanie ptactwa w klatkach, w których nie sposób się obrócić nie mówiąc o rozłożeniu skrzydeł. Autor pokazuje, jak wygląda niechlubny proces, na końcu którego na naszym talerzu lądują potrawy składające się z mięsa, mleka i jaj. W dziedzinie eksperymentów, w których zwierzę stanowi narzędzie badawcze Singer opisuje m.in. aplikowanie wstrząsów elektrycznych i poddawanie promieniowaniu małp, testowanie na beaglach śmiercionośnych gazów bojowych i wstrzykiwanie żrących środków czyszczących do króliczych, w wyniku których organizmy ulegają nieodwracalnym zmianom prowadzących do rychłej i bolesnej śmierci. Te i setki innych doświadczeń wykonywanych na zwierzętach na zlecenie koncernów farmaceutycznych i kosmetycznych, ale także wojska, NASA czy instytutów psychologii są nie tylko wysoce nieetyczne, ale także w większości bezużyteczne. Singer zwraca bowiem uwagę na niemiarodajność wyników testów dokonanych na zwierzętach, które niewiele mówią o tym, jak na testowany produkt zareaguje gatunek ludzki.

Opublikowana po raz pierwszy w roku 1975 roku książka Singera stanowiła niezwykle odważny głos. Przez wielu uznana została za obrazoburczą, podważającą odwieczny porządek natury, jednak w krótkim czasie jej autor zyskał sobie liczną grupę zwolenników, których nie sposób było dłużej lekceważyć. Kolejne wznowienia Wyzwolenia zwierząt uwzględniają zmiany w regulacjach prawnych, a ostatnie wydanie amerykańskie z 2005 roku także te zmiany, które mają nadejść w najbliższych latach. Dziś ruch obrońców zwierząt to szereg silnych organizacji wywierających realny wpływ na to, w jaki sposób żyją i umierają zwierzęta, które wciąż zjada dziewięć na dziesięć osób na całym świecie, jednak fakt, iż światopoglądową rewolucję wywołała książka jest dla mnie niezwykle budujący. Jej autor został uznany przez Time za jednego ze stu najbardziej wpływowych ludzi świata. Cieszę się, że po latach niedostępności w polskim obiegu wydawniczym ta pozycja wróciła na rynek, bowiem mimo zrealizowania wielu jej postulatów, Wyzwolenie zwierząt nie traci na aktualności, a zgromadzone przez Singera argumenty mogą skłonić kolejne pokolenie czytelników do zaangażowania w ważną sprawę.

Ocena: 6/6
©do dzieła
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć