Jak działa pamięć
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.61 / 5.00
liczba ocen: 108
najlepsza cena! w tym miesiącu
EMPIKGO#Empik GO
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
31.90 złpremium: 19.14 zł
19.90 zł
25.52 zł
27.12 zł
31.90 zł
Pozostałe księgarnie
-34% 17.55 zł
-7% 19.14 zł
25.12 zł
25.22 zł
28.71 zł
28.71 zł
29.00 zł
31.90 zł
Opis:

Szalona podróż: od odkrycia hipokampu (konika morskiego, którego każdy z nas ma pod czaszką) aż po nowoczesne czytanie w myślach za pomocą rezonansu magnetycznego. Ylva i Hilde Østby napisały niezwykłą książkę, z której dowiadujemy się, jak funkcjonują nasz mózg i nasza pamięć.

Ileż razy każdy z nas mówił: „Mam to na końcu języka!” i nie umiał sobie czegoś przypomnieć? Ile razy jakiś przedmiot – jak Proustowska magdalenka – wysłał nas w czasy dzieciństwa? Ile razy nie mieliśmy pewności, czy coś nam się śniło, czy stało naprawdę? A déjà vu? To dopiero zagadka! 
Neuropsycholożka i jej siostra dziennikarka wyruszają w szaloną podróż: od odkrycia hipokampu (konika morskiego, którego każdy z nas ma pod czaszką) aż po nowoczesne czytanie w myślach za pomocą rezonansu magnetycznego. Opowiadają o fałszywych wspomnieniach, zapominaniu i klastrach pamięci. Rozmawiają z mężczyzną, który cierpi na amnezję, dziesięcioma nurkami, czterema arcymistrzami szachowymi, śledczym z wydziału kryminalnego, śpiewakiem operowym, mistrzem pamięci, królową quizów, pisarką, laureatem Nagrody Nobla, klimatologiem i blogerką. Poza tym zrzucają własną siostrę Tonje z samolotu, żeby dowiedzieć się, czy istotnie w chwili zagrożenia człowiekowi przelatuje przed oczami całe życie (spokojnie, miała spadochron). 
I szukają odpowiedzi na nurtujące je pytania. Czy możemy polegać na naszej pamięci? Jak to się dzieje, że wspomnienia dzieci różnią się od wspomnień starszych ludzi? Czy można wytrenować pamięć? Jak żyć z traumatycznymi wspomnieniami – i jak żyć, będąc całkowicie pozbawionym wspomnień?

Recenzje blogerów
Ile razy zdarzyło Wam się, że chcieliście coś opowiedzieć, jednak wybici z wątku, od razu zapominaliście, co to miało być? Albo inaczej: opisywaliście znajomemu jakiś przedmiot i brakowało Wam słowa. Mówiliście „mam to na końcu języka!”, ale mózg nie przychodził Wam z pomocą… Wstawaliście rano z łóżka, w głowie wciąż odtwarzając niesamowite sceny ze snu, ale gdy tylko stanęliście obok bliskiej Wam osoby, by o nim opowiedzieć, cały ten sen pryskał jak bańka mydlana? Powiedzmy sobie szczerze, komu z nas nie zdarzyło się zapomnieć o wejściu do sklepu w drodze po pracy albo o nauczeniu się na zbliżającą się klasówkę?
Nasza pamięć lubi płatać nam figle. Jest wstanie odtworzyć każde wydarzenie z ubiegłej minuty lub zapomnieć kompletnie o wszystkim, czego doświadczyliśmy. Przywołać absurdalne uczucie déjà vu lub pomylić fakty z dzieciństwa, bo przecież często tak bywa, że wydaje nam się, że coś zrobiliśmy, choć w rzeczywistości nigdy nie mieliśmy z tym do czynienia. Dlaczego pamięć jest tak zagadkowa i w codziennym życiu sprawia nam wiele problemów? Na te pytania próbują nam odpowiedzieć autorki książki Jak działa pamięć?, siostry Hilde Østby i Ylva Østby.

A wszystko zaczęło się od hipokampu. Małego, podobnego do kiełbaski narządu, który odpowiada za to, jaka jest nasza pamięć. To właśnie dzięki niemu wiadomości z pamięci krótkotrwałej przenoszą się do pamięci długotrwałej. Hipokamp jest początkową stacją tej książki – punktem od którego autorki książki rozpoczynają swą podróż, opowiadając na samym początku fascynujące historie dwóch zupełnie skrajnych przypadków – osoby, która zapominała o wszystkim, co robiła i drugiej – osoby, która z kolei o wszystkich najdrobniejszych rzeczach pamiętała.

Hilde i Ylva poświęciły się nie mało, żeby dotrzeć do sedna sprawy. Robiły testy pamięciowe z pomocą grupy nurków, by rozpoznać lepsze metody nauki, rozmawiały z synestetą, śledczym z wydziału kryminalnego, śpiewakiem operowym, królową quizów, pisarką, noblistą, klimatologiem i blogerką. By sprawdzić, czy w sytuacji zagrożenia faktycznie całe życie przelatuje człowiekowi przed oczami, jedna z nich zdecydowała się nawet na skok ze spadochronem…

Jak działa pamięć to jedna z lepszych pozycji popularnonaukowych tego roku. Informacje w niej zwarte są podane w taki sposób, że jednocześnie interesują czytelnika i rozbudzają jego ciekawość, ale i nie męczą nadmiarem – a to ważny „złoty środek”, który nie każdy potrafi osiągnąć.
Autorki starają się prześledzić drogę zgłębiania tajemnic pamięci od samego początku, czyli od odkrycia hipokampu, aż po współczesność, czyli umiejętność czytania w myślach za pomocą rezonansu magnetycznego. Szukają odpowiedzi. Czy możemy polegać na pamięci? Jak to się dzieje, że wspomnienia dzieci różnią się od wspomnień starszych? Czy można wytrenować pamięć? Jak żyć z traumatycznymi wspomnieniami – i jak żyć, będąc całkowicie pozbawionym wspomnień?

Ocena: 5/6
©Jej Wysokość Literatura
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć