Paranoja
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.58 / 5.00
liczba ocen: 93
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
29.99 złpremium: 17.99 zł
-34% 19.50 zł
19.50 zł
20.74 zł
25.49 zł
Pozostałe księgarnie
23.99 zł
25.41 zł
25.49 zł
25.49 zł
25.49 zł
28.49 zł
29.99 zł
Opis:

Kontynuacja "Obsesji" autorki bestsellerowej serii "Kwiat paproci" Katarzyny Bereniki Miszczuk.

Lato w Warszawie, pomimo leniwej, wakacyjnej atmosfery, obfituje w serię dziwnych samobójstw. Lekarz medycyny sądowej Marek Zadrożny zaczyna przyglądać się kolejnym przypadkom. Wbrew opinii policji samobójstwa wydają mu się podejrzane. Na palcu jednej z ofiar znajduje kawałek czerwonej nitki. Podobny wyciąga z kieszeni innego zmarłego. Nikt jednak nie wierzy w jego teorie, a on sam zaczyna zastanawiać się, czy ma paranoję. Tymczasem Joanna Skoczek, wygadana lekarka psychiatrii, wraca do stolicy po urlopie. Wciąż usiłuje otrząsnąć się po tym, jak ledwie uniknęła śmierci z rąk tajemniczego wielbiciela. A może to także tylko paranoja?

 

Recenzje blogerów
Siedemnastego października 2018 roku swoją premierę miała najnowsza książka Katarzyny Bereniki Miszczuk, zatytułowana Paranoja. Blisko rok czasu trzeba było nam czekać na kontynuację Obsesji - czyli dalszych losów młodej lekarki Joanny Skoczek oraz przebojowego i przystojnego lekarza medycyny sądowej - Marka Zadrożnego. Pierwszy tom bardzo przypadł mi do gustu, dlatego z nieskrywaną ciekawością śledziłam informacje na temat drugiej części ich przygód. Zastanawiałam się co jeszcze może zaserwować nam autorka? Jak się okazało - całkiem ciekawą historię z Zadrożnym w roli głównej.

Kiedy zaczęłam czytać Paranoję pierwszą rzeczą, która rzuciła mi się w oczy była dominująca postać Zadrożnego. To on zdecydowanie przeważał na stornach książki. Nie ukrywam, w mojej ocenie to duży plus. Już podczas lektury Obsesji postać Marka dosłownie mnie kupiła. To taki bohater, którego nie da się nie lubić, wnosi bowiem do powieści dużo pozytywnej energii. Ale autorka nie dała zejść na dalszy plan pozostałym postaciom. Asia odgrywa tu również znaczącą rolę. Z zaciekawieniem śledziłam rodzące się między tą dwójką uczucie. Ponad to Katarzyna Miszczuk wprowadziła nowych, bohaterów, chociażby prokurator Natalię Świetlik, której losy zapewne poznamy w kolejnej części i czuję, że będzie może być naprawdę ciekawie.

Według mnie fabuła Paranoi ma szerszy wątek kryminalny niż Obsesja. Z biegiem akcji przybywa trupów, a po mordercy ni widu, ni słychu. Miszczuk pamięta również o tle obyczajowym, które jest tu mocno zarysowane. Poznajemy życie prywatne Marka i Joanny, a także przyjaciela Zadrożnego - policjanta Sebastiana Pola, z którym razem pracują nad sprawą serii morderstw.

Nie ukrywam, że słyszałam skrajne opinie na temat tej książki. Staram się takimi nigdy nie sugerować i samej wyrobić sobie zdanie na temat przeczytanej lektury. Osobiście nie mam jej nic do zarzucenia. Podobała mi się historia, którą stworzyła Miszczuk. Lekki styl autorki sprawił, że książkę czytało mi się dobrze. Nie wdaje się ona w niepotrzebne szczegóły, nie ma tu również zbędnych postaci. Może nie jest to rasowy, mocny kryminał, gdzie znajdziemy szczegółowe opisy zbrodni, ale na pewno nie można zarzucić, że wieje on nudą. Dzięki połączeniu elementów kryminału i obyczajówki, a dodatkowo okraszeniem książki humorystycznymi dialogami, czytało mi się ją z dużą przyjemnością. Dlatego jeśli czytaliście Obsesję, to śmiało sięgajcie po tę część. Ja się nie zawiodłam.

Ocena: 4/6
©Kasia i Książki
Bohaterowie Paranoi większości są nam już znani z pierwszej części cyklu czyli z Obsesji. Przebojowy lekarz medycyny sądowej Marek Zadrożny i jego przyjaciel komendant Sebastian Pol, staną prze kolejnym kryminalnym wyzwaniem. Kilka pozornie niezwiązanych ze sobą samobójstw zwraca uwagę patologa jednym drobnym wspólnym szczegółem, mianowicie czerwoną nitką, która pojawia się w sąsiedztwie odnalezionych zwłok.

W tej książce autorka skupiła ciężar opowieści na policyjnym śledztwie. Nie mamy tutaj tej przerażającej atmosfery pustych szpitalnych korytarzy, która zachwyciła mnie w Obsesji. Za to znacznie więcej dowiadujemy się o szukaniu śladów, badaniu zwłok, psychologicznym profilowaniu sprawcy. Jednak sceny rozgrywające się w prosektorium odciskają piętno w pamięci czytelnika nie mniej niż te rozgrywające się w obskurnej szatni lekarzy.

Katarzyna Berenika Miszczuk w Paranoi postawiła na narrację trzecioosobową, co uważam za strzał w dziesiątkę. Dzięki temu mamy pokazane dwa różne wątki tej opowieści. Po pierwsze prowadzone śledztwo, po drugie, życie osobiste bohaterów. Joanna Skoczek w tej książce odgrywa rolę głównie w tym wątku obyczajowym, ale jest on nie mniej interesujący, jak ten kryminalny. Znajomość z Markiem rozwija się powoli i powiedziałabym, że w trochę niecodzienny sposób. Autorka serwuje nam kilka namiętnych pocałunków, trochę rozbierania, coraz bardziej rozpalając atmosferę między bohaterami.

Poznajemy także bliżej komisarza Sebastiana Pola, który coś czuję, że okaże się kluczową postacią kolejnego książki z tej serii. W kwestii uczuciowej może okazać się ona bardzo interesująca, gdyż powoli rysuje nam się pewien trójkąt emocjonalny.

Co do zagadki którą przyjdzie nam rozwikłać wraz z policją i prokuraturą, powiem szczerze, że w pewnym momencie wpadłam na właściwy trop. Ale wcale nie był on oczywisty. Prawie do samego końca miałam jeszcze jednego podejrzanego, a nawet na upartego dwóch. Więc śledziłam rozwój wypadków z dużym zaciekawieniem.

Jak to zawszy bywa u Pani Miszczuk, nie brak w historii humoru i lekkości. Nawet najbardziej makabryczne momenty wzbogacone są o cięte riposty. Humor Marka, dziecięca logika jego siostrzenicy, ostry język prokurator Natalii Świetlik - wszystko to sprawia, że książka czyta się wręcz sama i nie wywiera wrażenia mrocznej i depresyjnej.

Serdecznie polecam, tym razem już bez żarnych "ale".

Ocena: 5/6
©Szczypta romansu
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć