ebook Profesor Weigl i karmiciele wszy
3.89 / 5.00 (liczba ocen: 72)

Profesor Weigl i karmiciele wszy
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 19.90
19.90 zł
38.33 złpremium: 23.00 zł Lub 23.00 zł
32.58 zł Lub 29.32 zł
38.33 zł Lub 34.50 zł
26.83 zł
32.16 zł
32.20 zł
32.58 zł
36.41 zł
44.90 zł
Inne proponowane
Jego szczepionka uratowała od śmierci miliony ludzi. W czasie II wojny światowej dał polisę na życie kolejnym paru tysiącom. Mariusz Urbanek, autor słynnych „Genialnych”, przedstawia losy Rudolfa Weigla – człowieka, który pokonał tyfus plamisty, a mimo to stracił szansę na Nobla: pierwszy raz, bo chciał być Polakiem, a nie Niemcem, drugi, bo znaleźli się Polacy, którzy uznali, że jako Polak się nie sprawdził.
 

W czasie I wojny światowej epidemie tyfusu pochłonęły kilka milionów ludzkich istnień. Szczepionka opracowana przez Weigla uratowała od śmierci kolejne miliony w Chinach, Afryce i Europie.
W czasie II wojny światowej we Lwowie dał polisę na życie paru tysiącom ludzi. Poeta Zbigniew Herbert, matematyk Stefan Banach, filozof Mieczysław Kreutz, pisarz Mirosław Żuławski, geograf Eugeniusz Romer, historyk literatury Stefania Skwarczyńska, kompozytor Stanisław Skrowaczewski, aktor Andrzej Szczepkowski karmili własną krwią wszy konieczne do produkcji leku.
Ausweis Instytutu Antytyfusowego Rudolfa Weigla był w czasie okupacji gwarancją bezpieczeństwa. Pozwalał uniknąć wywiezienia na roboty przymusowe i bezpiecznie wyjść z każdej łapanki. Niemcy potrzebowali szczepionki. Chcieli, żeby Weigl podpisał reichslistę. Odmówił. Czuł się Polakiem, choć w jego żyłach nie było polskiej krwi. Kusili go poparciem w Komitecie Noblowskim dla nagrody, do której był wielokrotnie nominowany przed wojną. Nie uległ.
Po wojnie wrócił temat Nobla dla Weigla. Wtedy kilku zazdrosnych kolegów oskarżyło go o kolaborację, bo szczepionkę, którą produkował, wykorzystywał Wehrmacht. Historia i ludzie zadrwili z Rudolfa Weigla okrutnie.

Profesor Weigl i karmiciele wszy od Mariusz Urbanek możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Nazwisko Mariusza Urbanka jest gwarancją jakości książki. Czytelnik spodziewać się może i atrakcyjnego tematu i świetnie poprowadzonej narracji. W kolejnej odsłonie swoich biograficznych podróży sięgnął Urbanek po postać nieco mniej znaną szerszemu ogółowi. Co jednak nie znaczy, że mniej znaczącą. To pierwszy powód do chwały autora, że zdecydował się przybliżyć odbiorcom osobę Rudolfa Weigla. Weigl urodzony w rodzinie austriackiej, zdecydował się w roku 1919 przyjąć polskie obywatelstwo i postanowieniu temu był wierny aż do końca życia. Życia, które poświęcił na walkę z tyfusem plamistym. Opracowana przez niego szczepionka uratowała od śmierci wiele milionów istnień ludzkich. To jednak nie koniec zasług Profesora. W czasie II wojny światowej odrzucił propozycję przyjęcia niemieckiego obywatelstwa. Ponieważ jednak Niemcy bali się tyfusu pozwolono kontynuować mu badania. Współpraca z Instytutem Antytyfusowym była w okupowanym Lwowie gwarancją bezpieczeństwa. Wśród karmicieli wszy znaleźli się wówczas poeta Zbigniew Herbert, matematyk Stefan Banach, filozof Mieczysław Kreutz, pisarz Mirosław Żuławski, geograf Eugeniusz Romer, historyk literatury Stefania Skwarczyńska, kompozytor Stanisław Skrowaczewski, aktor Andrzej Szczepkowski, szefostwo Lwowskiego Okręgu AK. Gotowe szczepionki przemycano między innymi do warszawskiego getta. Odrzucenie wpisu na reichslistę poskutkowało jednak utratą szansy na Nagrodę Nobla. Paradoskalnie po wojnie niesłusznie oskarżono Weigla o współpracę z Niemcami i noblowski temat upadł ponownie. Jak już nadmieniłem Urbanek zaskakuje wyborem tematu, ale jak zwykle trzyma opowieścią w napięciu. Niezawodnie utrzymując zainteresowanie czytelnika. Biograficzny wywód uzupełniony jest wywiadami z wnuczką Rudolfa Weigla, jednym z wojennych karmicieli profesorem Wacławem Szybalskim – genetykiem i biotechnologiem – oraz szczegółowym kalendarium. Polecam na 110%.

Ocena: 5/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć