ebook Ostatni oddech Cezara
4.21 / 5.00 (liczba ocen: 1546)

Ostatni oddech Cezara
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 31.12
VIRTUALO#VIRTUALO targi
39.90 złpremium: 23.94 zł Lub 23.94 zł
-22% 31.12 zł Lub 28.01 zł
33.92 zł
39.90 zł
39.90 zł Lub 33.92 zł
27.93 zł
31.92 zł
32.57 zł
32.59 zł
35.91 zł
35.91 zł
36.00 zł
39.90 zł
40.90 zł z kodem: 30.90 zł
Inne proponowane

Kolejna świetna książka Sama Keana, autora betsellera „Dziwne przypadki ludzkiego mózgu”. Zbiór kapitalnych ciekawostek, dzięki którym wiedza – niczym powietrze – wniknie w ciebie i pozostanie na długo. Uważaj jednak! Możliwe, że gdy dowiesz się, jak doszło do stworzenia chleba z powietrza i dlaczego bracia Montgolfier dostaliby dziś mandat za smog, nie będziesz mógł złapać tchu!

Ta książka dosłownie zapiera dech w piersiach…
„Powietrza!” – możesz krzyknąć, czytając z wypiekami na twarzy opowieści o tej szczególnej mieszaninie gazów. Być może sam zdziwisz się własną reakcją. Mieszanina jest bowiem niepozorna w swojej przezroczystości i na co dzień nie zastanawiasz się nad tym, jak wnika do twoich płuc. Jednak to dzięki niej żyjesz, a teraz możesz się o niej więcej dowiedzieć! Weź więc głęboki oddech, bo powietrze z pewnością nie raz cię zaskoczy. Kiedy w idy marcowe 44 roku p.n.e. Juliusz Cezar na podłodze rzymskiego Senatu wydał z siebie ostatni oddech, tchnienie to nie zniknęło bez śladu – właściwie, gdy czytasz te słowa, jego część przebywa w twoich płucach. Tak się bowiem składa, że z tryliardów cząsteczek gazów, jakie przed chwilą uleciały z twoich ust, niektóre gościły w płucach dinozaurów, inne roznosiły zapach perfum Kleopatry czy mieszały się z gazem musztardowym na frontach I wojny światowej. Są w tej mieszaninie również molekuły, które tworzyły falę uderzeniową bomb atomowych, a nawet kosmiczny pył, z którego powstał Układ Słoneczny. A jeśli boisz się, że niektóre opowieści z tej książki mogą okazać się zbyt nudne, odetchnij z ulgą – to zbiór fantastycznych ciekawostek, dzięki którym wiedza niepostrzeżenie, niczym powietrze, wnika w głąb ciebie i pozostaje na długo.

Ostatni oddech Cezara od Sam Kean możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
W skrócie jest to książka o powietrzu. O czymś, nad czym się nie zastanawiamy, o czym nie myślimy. Bo po prostu jest. Większość postrzega też powietrze jako całość, nie rozkładamy go na mniejsze elementy, nie analizujemy z czego jest złożone. No, może teraz trochę bardziej się nad tym pochylamy, bo smog, ale generalnie nie jest to temat, który nas mocno zajmuje. Robimy te wszystkie ekscytujące rzeczy w życiu, a przy okazji, w międzyczasie, oddychamy.

Sam Kean to zmieni raz na zawsze. Bo powietrze to nie tylko azot i tlen, to również mieszanina innych gazów. I o tych gazach opowiada nam autor. Teraz zastanowicie się, co ciekawego można napisać o gazach, to raz. A dwa, pewnie zwątpicie, czy to jest książka dla Was, bo tak na zdrowy rozsądek, kto czyta książki o gazach dla przyjemności. Ale dajcie jej szansę, a zakochacie się bez pamięci!

To książka niby o powietrzu, ale tak naprawdę o wszystkim – o odkryciach naukowych, o codzienności zwykłych ludzi, o roli naukowców podczas wojny. Na kartach tej książki znajdziemy mnóstwo słynnych naukowców i poznamy ich z bardzo różnych stron. Narracja Sama Keana jest, jak zawsze, pełna ciekawostek. Znalazło się nawet miejsce dla Charlesa Dickensa i Michaela Jacksona, są pająki wielkości kół samochodu i Richard Dawkins ery wiktoriańskiej czyli George Lewes. Nawet przypisy nie są zwykłymi przypisami, a kopalnią kolejnych ciekawostek!

Ale oczywiście nie tylko o ciekawostki chodzi. One budują narrację, pozwalają się oswoić z trudnym tematem, ale Sam Kean nie unika konkretnych chemicznych informacji. Dowiecie się z tej książki całego mnóstwa informacji o świecie, o gazach, które nas otaczają, o ich właściwościach i ich wpływie na nas. Czeka Was wspaniała podróż w świat historii nauki, badań, odkryć, sprawdzania, jak działa świat. Nie ma w tej książce miejsca na nudę – Sam Kean nawet zdjęcia podpisuje w sposób obłędny (Humphry Davy został na przykład chemikiem, poetą romantycznym, łowcą nowych pierwiastków). Pomysły Keana, nawiązania, porównania i sugestie są tak ciekawe, intrygująca i zaskakujące, że zapadają w głowę i nie sposób o nich zapomnieć. Z jego książek wyniesiecie jeszcze jedną rzecz, moim zdaniem najważniejszą – zobaczycie, że nauka to nie jest jakaś dziwna konstrukcja, którą męczą nas w szkołach. Okaże się, że nauka jest tym, co nas otacza, zawsze i wszędzie. Jest wśród zwykłych ludzi, nie tylko naukowców, ale też wśród bimbrowników mieszkających u stóp wulkanu.

Ocena: 6/6
©Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć