ebook Jak rowery mogą uratować świat
3.86 / 5.00 (liczba ocen: 7)

Jak rowery mogą uratować świat
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 20.75
wciąż za drogo?
23.62 zł
25.53 zł
25.53 zł Lub 22.98 zł
25.53 zł Lub 22.98 zł
20.75 zł
21.17 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)

Nie odszedł do lamusa. Nie dał się wyprzeć motoryzacji. Przeżywa wielki powrót, bijąc rekordy popularności jako środek codziennego transportu. Fenomenem rowerowego renesansu zajmuje się słynny komentator „The Guardian” Peter Walker. Pozycja obowiązkowa dla każdego obserwatora życia współczesnych miast.

Wbrew temu, co mógłby sugerować tytuł, książka Petera Walkera charakteryzuje się całkowitym brakiem jakiejkolwiek ideologii – napisał o książce Olivier Schneider, Prezes Francuskiej Federacji Rowerzystów. Przez większą część XX wieku wydawało się, że rower jest wynalazkiem, który prędzej czy później odejdzie do lamusa, oddając pola masowej motoryzacji, ewentualnie pozostanie tylko atrybutem ubranych w lycrę fanów sportu.
Dla wielu ludzi powrót do rowerów jako codziennego środka transportu w miastach – który jest faktem – wciąż wydaje się czymś trudnym do wyobrażenia. Właśnie o tym niezwykłym fenomenie traktuje książka Petera Walkera. Autor to powszechnie znany w Wielkiej Brytanii komentator polityczny dziennika „The Guardian” i jednocześnie zapalony użytkownik roweru. Jak na dziennikarza szanowanej brytyjskiej gazety przystało autor odwołuje się do licznych badań naukowych i literatury. Zabiera czytelnika w podróż w czasie – do miast sprzed 80 i 120 lat, gdzie ruch rowerowy był czymś powszechnym i masowym, ale także do miast przyszłości, w których z pewnością rower będzie jednym z kluczowych środków transportu.
Autor pokazuje, jak wygląda sytuacja transportu rowerowego w wielu miastach na świecie – Londynie, Nowym Jorku, Montrealu, duńskim Odense czy Sewilli. Nie unika trudnych tematów jak: przestrzeganie przepisów przez rowerzystów, jazda w kasku czy ryzyko związane z jazdą rowerem wśród wielu aut. Książka radykalna i do bólu merytoryczna. „Jak rowery mogą uratować świat” Petera Walkera to pozycja obowiązkowa na półce każdego obserwatora życia współczesnych miast.

Jak rowery mogą uratować świat od Peter Walker możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Oj, potrafi wpłynąć na przemyślenia, potrafi nakłonić do zmiany stylu życia. W cudowny sposób omawia zbawienny wpływ rowerów na nasz świat. Koniecznie trzeba przeczytać, to książka nie tylko o cyklistach, ale o naszym zdrowiu, miastach, to książka o kaskach, ścieżkach rowerowych, dzieciach, ...

  • Awatar

    W książce (przynajmniej na początku) jest sporo ciekawych spostrzeżeń, pokazane są przypadki jak popularyzacja jazdy rowerem i budowanie odpowiedniej infrastruktury pozytywnie wpływa na życie miasta i bezpieczeństwo. Niestety autor dość często posługuje się pseudonaukowym bełkotem. Odpadłem przy stwierdzeniu "Energia kinetyczna rośnie wykładniczo: im cięższy i szybszy obiekt, tym większa energia". Przecież w przypadku masy mamy zwykłą liniową zależność (2x większa masa -> 2x większa energia), a w przypadku prędkości zależność potęgową (ściślej, kwadratową - 2x większa prędkość -> 4 razy większa energia). Być może w dalszej części było coś ciekawego.

Warto zerknąć