ebook Niewidzialni
3.99 / 5.00 (liczba ocen: 2257) Ilość stron (szacowana): 280

Niewidzialni
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - polecana oferta: 23.92
wciąż za drogo?
31.90 złpremium: 19.14 zł Lub 19.14 zł
23.92 zł Lub 21.53 zł
25.52 zł Lub 22.97 zł
31.90 zł
31.90 zł 10 zł na konto
22.84 zł
23.90 zł
27.12 zł
27.12 zł
27.43 zł
29.00 zł
31.90 zł
31.90 zł
31.90 zł
31.90 zł
Inne proponowane
Norweska powieść, która trafiła do finału Międzynarodowej Nagrody Bookera 2017! Nikt nie może opuścić wyspy, wyspa to miniaturowy kosmos, w którym gwiazdy śpią w trawie pod śniegiem. Zdarza się jednak, że ktoś podejmuje próbę zmiany swego życia…
 
Rodzina Barrøy jest biedna, ale na pewno nie brak jej odwagi i chęci przetrwania. Żyją z uprawy niewielkiej ziemi, mają trochę żywego inwentarza, łowią ryby i korzystają z tego, co fale wyrzucą na brzeg. Gdy dorastająca Ingrid decyduje się opuścić wyspę, nie zwiastuje to niczego dobrego.

„Niewidzialni” to powieść odznaczająca się uniwersalnością, prostotą i zrównoważeniem z jednej strony, z drugiej szokuje majestatem rodem z Szekspira w oślepiających opisach burz i sztormów. Umieszczając akcję na wysepce tak małej, że miejsca wystarcza tylko dla jednej rodziny, Jacobsen obnaża świat i pozbawia nas wszelkich złudzeń w marzeniach o utopii.

„Dzieło Jacobsena stanowi wnikliwe studium zagadnień wolności oraz przeznaczenia, a przy tym to fascynujący opis utraconego czasu, całość zaś spisano stylem tak świeżym i przejrzystym jak poranek po burzy” – Justine Jordan, „The Guardian”

„Roy Jacobsen pisze zachwycającą odę do niewielkiego kawałka lądu otoczonego zimnymi wodami i stawia powieściowy pomnik ludziom, którzy niegdyś się na nim rodzili, pracowali, kochali i umierali” – Justyna Czechowska

Niewidzialni od Roy Jacobsen możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Żałowanie, że się o czymś marzyło, to coś co niszczy człowieka najbardziej.
Od dawna wiedziałam, że chcę tę książkę przeczytać. Skandynawski, specyficzny klimat, który tworzą autorzy północnej Europy, mocno na mnie działa i jest mi bliski. Po bardzo udanym ubiegłorocznym spotkaniu z powieściami Tarjeia Vesassa, po raz kolejny chciałam poczuć surowość przyrody, przejmujący chłód oraz zobaczyć świat w monochromatycznych barwach. Oczekiwania miałam spore, ale najlepsze jest to, że wszystkie zostały spełnione!

Mały punkt na dalekiej Północy, otoczony przez żywioł wody, smagany zimnym i porywistym wiatrem jest schronieniem i domem dla rodziny Barrøyów. Żeby na niej mieszkać nie można mieć wygórowanych żądań, za to być uzbrojonym w ogromne pokłady pokory, determinacji i miłości do tego niewielkiego skrawka ziemi.

Nikt nie może opuścić wyspy, wyspa to miniaturowy kosmos, w którym gwiazdy śpią w trawie pod śniegiem.

Ciągnie się na krótki kilometr z północy na południe i na pół kilometra ze schodu na zachód, jest tu wiele skalistych pagórków i małych, porośniętych trawą zagłębień i dolinek, jej brzegi są pocięte głębokimi zatokami, ma długie, nierówne cyple i trzy białe plaże.

Hans Martinsen Barrøy jest głową rodziny. Razem z nim wysepkę zamieszkują żona Maria, córka Ingrid i siostra Barbro. Z czasem rodzina się powiększa. Żyją z roli, połowu ryb i handlu z innymi wyspami i stałym lądem. Raz na jakiś czas na wysepkę przypływają goście i wtedy dają upust kumulującym się w nich słowom. A potem znów milkną i zaczynają zbierać zdania na kolejną wizytę.

Niewidzialni porywają prostotą i afirmacją życia. To powieść, która czaruje spokojem i koegzystencją człowieka z przyrodą. Ale jak to w przyrodzie bywa, tak i w życiu od czasu do czasu rodzinę nawiedza burza, która powoduje wiele zmian oraz wymusza podjęcie konkretnych działań i ważnych decyzji. A życie na wyspie toczy się dalej…

Za każdym razem, kiedy natrafię na tego rodzaju prozę, gdzie akcja snuje się leniwie, zamknięta na niewielkiej przestrzeni, jestem pełna podziwu dla autora tworzącego zdania mające niebywałą siłę przekazu. Niewidzialni utwierdzają mnie w przekonaniu, że wielką sztuką jest pisać o codzienności w sposób porywający, bez fajerwerków, a równocześnie trafiając w czuły punkt.

Niewidzialni są tym, co bardzo lubię w literaturze. Przenoszą mnie w inny wymiar, gdzieś tam daleko, gdzie czas zwalnia, jestem ja, bohaterowie i otaczająca nas niczym nieposkromiona natura. Bardzo polecam!

Ocena: 5+/6
©Na czytniku
Mała wyspa w norweskim archipelagu, jedna rodzina, którą ją zamieszkuje i starcie współczesności z tradycją – tak w jednym zdaniu można by opisać Niewidzialnych. Ta powieść rozpoczyna Trylogię Barrøy Jacobsena, która odbiła się w świecie literatury szerokim echem, zwłaszcza po nominacji do Nagrody Bookera w 2017 roku. Niewidzialni to piękny, poetycki obraz koegzystencji człowieka z naturą, która składa się zarówno z okresów walki, jak i pokoju. To także historia o dorastaniu, podejmowaniu ról i godzeniu się z ciężarem rodzinnych historii. Fabuła pozostaje otwarta, bo wciąż czekamy na kolejne tomy tej serii w języku polskim, ale trylogia zapowiada się naprawdę dobrze – polecam!Ocena: 5/6
©Kto czyta, żyje podwójnie
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć