ebook Oleś i Pani Róża
0 / 5.00 (liczba ocen: 0)

Oleś i Pani Róża
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w tym tygodniu
E-book - polecana oferta: 20.98
26.90 złpremium: 16.14 zł Lub 16.14 zł
-22% 20.98 zł Lub 18.88 zł
25.02 zł Lub 22.52 zł
26.90 zł
-8% 20.97 zł
20.98 zł
21.61 zł
22.87 zł
22.87 zł
24.50 zł
26.90 zł
27.90 zł
Inne proponowane

Jeden przyjaciel, jedna zabawka i nieodłączny cień – głód. Pan Aleksander opowiada swojej wnuczce o dzieciństwie, jakże innym niż te, które przeżywa się dzisiaj. „Oleś i Pani Róża” to piękna i mądra opowieść familijna pióra Anny Janko – autorki głośnej „Małej zagłady” – o trudnych chwilach dzieci z czasów wojny.

Dziewięcioletnia Rózia zamiast jechać na kolonię, spędza wakacje w domu z dziadkiem Aleksandrem. Wyciąga zeszyt w twardej oprawie, kupiony do trzeciej klasy i zaczyna pisać wakacyjny pamiętnik, a starszy pan, spędzając całe dnie w łóżku, opowiada wnuczce o przeszłości. Dziewczynka coraz uważniej słucha wojennych historii o zupełnie innym dzieciństwie i zapełnia kolejne strony nowymi opowieściami…
Dziadek Aleksander, a w 1943 roku kilkuletni Oleś, wraz z matką i innymi mieszkańcami wioski zostaje wysiedlony i trafia do obozu przejściowego w Zwierzyńcu. Chłopiec uczy się życia w nowych, trudnych dla dziecka, obozowych warunkach. Ma jedną zabawkę, jednego przyjaciela i ciągle jest głodny. Na szczęście z pomocą przychodzą Jan i Róża Zamoyscy.
„Oleś i Pani Róża” to bardzo potrzebna i mądra książka, która pomoże rodzicom poruszać trudne tematy w rozmowach z dziećmi – o wojnie, śmierci, głodzie. Niesie ważne i aktualne przesłanie – że agresja i wojna są złe – uwrażliwia i pozwala zacieśnić międzypokoleniowe relacje.

Oleś i Pani Róża od Anna Janko możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Biorąc do ręki tę książkę czułam, że będzie to historia wyjątkowa, która nie da o sobie zapomnieć. Postanowiłam, że jeszcze tego samego wieczora przeczytamy ją razem z córcią w ramach lektury przed snem. Mimo, iż bałam się jej pytań i odpowiedzi, których będę musiała swojemu dziecku udzielić…

Rózia jest dziewięcioletnią dziewczynką, która zamiast spędzać wakacji na kolonii, zostaje w domu, pomagając w opiece nad bardzo chorym dziadkiem. Dziadek Aleksander jest jej życiu osobą bardzo ważną, z którą Rózię łączy silna więź.
Staruszek w ostatnich chwilach swego życia opowiada wnuczce o czasach, gdy sam był 9-letnim, małym Olesiem. To właśnie wtenczas trwała wojna, a on wraz ze swą rodziną został przewieziony do tymczasowego obozu w Zwierzyńcu.
Autorka w poruszający sposób opisuje obozową codzienność, głód, walkę o przetrwanie, chwile zabawy z jedynym przyjacielem i ukochaną zabawką.

Ta niezwykle wzruszająca i nadal bolesna dla dziadka opowieść o życiu małego chłopca, skontrastowana została tutaj z beztroskim dzieciństwem Rózi, starającej się na swój sposób zrozumieć i skomentować trudną sytuację swego dziadzi. Tym samym Mała zdaje sobie sprawę ze zła, jakim jest wojna, docenia spokój, w którym może rozwijać się i beztrosko żyć. To właśnie Rózia jest tutaj narratorem i w formie pamiętnika przytacza nam wspomnienia dziadka oraz swoje spostrzeżenia.

Oleś i Pani Róża to również opowieść o Aniele Dobroci, Pani Róży Zamoyskiej, której wraz z mężem udało się wydostać z obozu niemal pół tysiąca dzieci, tym samym ocalić ich przed śmiercią.

Anna Janko w prosty, zrozumiały dla najmłodszych sposób, wyjaśnia okoliczności tej brawurowej akcji, a w posłowiu przybliża nam sylwetki jej bohaterów – Państwa Zamoyskich.

Mimo, iż czytałam wiele książek o tematyce wojennej i stricte obozowej, w której wydarzenia i fakty przedstawione zostały bez retuszu i wszelakiej cenzury, historia Olesia bardzo mnie wzruszyła. W podświadomości myślałam o swoich dziadkach i opowieściach, których nie zapisałam, nie usłyszałam, w wówczas dziecięcym zabieganiu zbagatelizowałam, czy nie dopytałam o szczegóły.

Książeczki takie jak te, są bardzo potrzebne, szczególnie teraz, w czasach, w których naoczni świadkowie wydarzeń opisanych w tej historii odchodzą.
Są świadectwem prawdy, ocalają od zapomnienia wydarzenia i osoby, które ryzykowały życie u imię ratowania tych najmłodszych, niewinnych, nieświadomych, zagubionych w wojennej zawierusze, mimowolnych jej ofiar. Pokazują, iż mimo upływu lat, przeżycia wówczas doświadczone, na zawsze zakorzenione zostały w dziecięcych umysłach.

Wszystko to sprawia, iż jest to bardzo wartościowy tytuł, z poruszającym, mądrym przekazem, który warto mieć w swojej domowej biblioteczce. I do niego wracać. Ku pamięci oraz ku przestrodze…

Ocena: 6/6
©Miłość do czytania …
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć