ebook Oleś i Pani Róża
0 / 5.00 (liczba ocen: 0)

Oleś i Pani Róża
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 20.98
26.90 złpremium: 16.14 zł Lub 16.14 zł
-22% 20.98 zł Lub 18.88 zł
26.90 zł
26.90 zł Lub 24.21 zł
20.97 zł
22.41 zł
22.87 zł
22.87 zł
22.87 zł
24.21 zł
24.50 zł
25.29 zł
26.90 zł
27.90 zł
Inne proponowane

Jeden przyjaciel, jedna zabawka i nieodłączny cień – głód. Pan Aleksander opowiada swojej wnuczce o dzieciństwie, jakże innym niż te, które przeżywa się dzisiaj. „Oleś i Pani Róża” to piękna i mądra opowieść familijna pióra Anny Janko – autorki głośnej „Małej zagłady” – o trudnych chwilach dzieci z czasów wojny.

Dziewięcioletnia Rózia zamiast jechać na kolonię, spędza wakacje w domu z dziadkiem Aleksandrem. Wyciąga zeszyt w twardej oprawie, kupiony do trzeciej klasy i zaczyna pisać wakacyjny pamiętnik, a starszy pan, spędzając całe dnie w łóżku, opowiada wnuczce o przeszłości. Dziewczynka coraz uważniej słucha wojennych historii o zupełnie innym dzieciństwie i zapełnia kolejne strony nowymi opowieściami…
Dziadek Aleksander, a w 1943 roku kilkuletni Oleś, wraz z matką i innymi mieszkańcami wioski zostaje wysiedlony i trafia do obozu przejściowego w Zwierzyńcu. Chłopiec uczy się życia w nowych, trudnych dla dziecka, obozowych warunkach. Ma jedną zabawkę, jednego przyjaciela i ciągle jest głodny. Na szczęście z pomocą przychodzą Jan i Róża Zamoyscy.
„Oleś i Pani Róża” to bardzo potrzebna i mądra książka, która pomoże rodzicom poruszać trudne tematy w rozmowach z dziećmi – o wojnie, śmierci, głodzie. Niesie ważne i aktualne przesłanie – że agresja i wojna są złe – uwrażliwia i pozwala zacieśnić międzypokoleniowe relacje.

Oleś i Pani Róża od Anna Janko możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Biorąc do ręki tę książkę czułam, że będzie to historia wyjątkowa, która nie da o sobie zapomnieć. Postanowiłam, że jeszcze tego samego wieczora przeczytamy ją razem z córcią w ramach lektury przed snem. Mimo, iż bałam się jej pytań i odpowiedzi, których będę musiała swojemu dziecku udzielić…

Rózia jest dziewięcioletnią dziewczynką, która zamiast spędzać wakacji na kolonii, zostaje w domu, pomagając w opiece nad bardzo chorym dziadkiem. Dziadek Aleksander jest jej życiu osobą bardzo ważną, z którą Rózię łączy silna więź.
Staruszek w ostatnich chwilach swego życia opowiada wnuczce o czasach, gdy sam był 9-letnim, małym Olesiem. To właśnie wtenczas trwała wojna, a on wraz ze swą rodziną został przewieziony do tymczasowego obozu w Zwierzyńcu.
Autorka w poruszający sposób opisuje obozową codzienność, głód, walkę o przetrwanie, chwile zabawy z jedynym przyjacielem i ukochaną zabawką.

Ta niezwykle wzruszająca i nadal bolesna dla dziadka opowieść o życiu małego chłopca, skontrastowana została tutaj z beztroskim dzieciństwem Rózi, starającej się na swój sposób zrozumieć i skomentować trudną sytuację swego dziadzi. Tym samym Mała zdaje sobie sprawę ze zła, jakim jest wojna, docenia spokój, w którym może rozwijać się i beztrosko żyć. To właśnie Rózia jest tutaj narratorem i w formie pamiętnika przytacza nam wspomnienia dziadka oraz swoje spostrzeżenia.

Oleś i Pani Róża to również opowieść o Aniele Dobroci, Pani Róży Zamoyskiej, której wraz z mężem udało się wydostać z obozu niemal pół tysiąca dzieci, tym samym ocalić ich przed śmiercią.

Anna Janko w prosty, zrozumiały dla najmłodszych sposób, wyjaśnia okoliczności tej brawurowej akcji, a w posłowiu przybliża nam sylwetki jej bohaterów – Państwa Zamoyskich.

Mimo, iż czytałam wiele książek o tematyce wojennej i stricte obozowej, w której wydarzenia i fakty przedstawione zostały bez retuszu i wszelakiej cenzury, historia Olesia bardzo mnie wzruszyła. W podświadomości myślałam o swoich dziadkach i opowieściach, których nie zapisałam, nie usłyszałam, w wówczas dziecięcym zabieganiu zbagatelizowałam, czy nie dopytałam o szczegóły.

Książeczki takie jak te, są bardzo potrzebne, szczególnie teraz, w czasach, w których naoczni świadkowie wydarzeń opisanych w tej historii odchodzą.
Są świadectwem prawdy, ocalają od zapomnienia wydarzenia i osoby, które ryzykowały życie u imię ratowania tych najmłodszych, niewinnych, nieświadomych, zagubionych w wojennej zawierusze, mimowolnych jej ofiar. Pokazują, iż mimo upływu lat, przeżycia wówczas doświadczone, na zawsze zakorzenione zostały w dziecięcych umysłach.

Wszystko to sprawia, iż jest to bardzo wartościowy tytuł, z poruszającym, mądrym przekazem, który warto mieć w swojej domowej biblioteczce. I do niego wracać. Ku pamięci oraz ku przestrodze…

Ocena: 6/6
©Miłość do czytania …
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć