Małe wielkie rzeczy
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 4.52 / 5.00
liczba ocen: 799
najlepsza cena! w tym miesiącu
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
24.90 złpremium: 14.94 zł
20.47 zł
21.17 zł
24.90 zł
24.90 zł
Pozostałe księgarnie
-16% 20.67 zł
20.82 zł
21.48 zł
22.16 zł
22.41 zł
22.50 zł
23.66 zł
24.90 zł
Opis:
Henry Fraser miał 17 lat, kiedy w wyniku tragicznego wypadku w jednej chwili zmieniło się niemal wszystko… „Małe, wielkie rzeczy” przemówią do każdego, kto zmaga się z jakimikolwiek przeciwnościami losu. To przepiękna opowieść o wdzięczności oraz sile tkwiącej w każdym z nas – sile, która pokona największe trudności.
 

Sparaliżowany od szyi w dół, Henry pokonał niewyobrażalne trudności, by znów móc korzystać z życia i nauczyć się nowego sposobu funkcjonowania. W swojej książce Henry pisze o tym, jak w wyzwaniach, które stawiało przed nim życie, zawsze odnajdywał jakiś dar; jak uczył się przyjmować i akceptować zły obrót spraw oraz doszukiwać się pozytywnych aspektów każdej sytuacji. Jego filozofia życiowa opiera się na założeniu, że każdy dzień może być dobry.

„Henry Fraser to jedna z najbardziej niezwykłych osób, jakie spotkałam” – J. K. Rowling

Dziś Henry jest brytyjskim artystą malującym za pomocą ust i mówcą motywacyjnym. Jego pierwsza wystawa indywidualna „Z dnia na dzień” odbyła się w czerwcu 2016 roku. Namalowany przez niego obraz zamieszczono na okładce „The Scrum”, dodatku do magazynu „The Times”. Henry Frazer trafił na siódme miejsce w rankingu Power 100 z 2017 roku – listy najbardziej wpływowych osób niepełnosprawnych żyjących w Wielkiej Brytanii.

Recenzje blogerów
W nocy przeczytałam książkę, którą napisał niezwykły młody człowiek. Czytając jego słowa, po raz kolejny przekonałam się, jak niewiele trzeba, by nasze życie zmieniło się w ułamku sekundy. Henry Fraser, bo o nim mowa, mając siedemnaście lat doznał poważnego urazu kręgosłupa. Pewnego lata, ciesząc się wakacjami wraz z przyjaciółmi, spędzał czas na plaży. Zanurkował w oceanie i został sparaliżowany od szyi w dół. W 2009 roku był typowym siedemnastolatkiem, uwielbiającym sport, spotkania towarzyskie i zabawy z rówieśnikami. Przypadek sprawił, że musiał przewartościować całe swoje życie, nie tyle pogodzić się ze swoim losem, co spróbować odnaleźć się w nowej sytuacji i cieszyć każdą chwilą. Henry Fraser jest dzisiaj znanym brytyjskim artystą, który maluje ustami, jest również mówcą motywacyjnym, który przekazuje innym ludziom, że "każdy dzień może być dobry". Jego nazwisko znalazło się na siódmym miejscu w rankingu Power 100 z 2017 roku, listy najbardziej wpływowych osób niepełnosprawnych żyjących w Wielkiej Brytanii. Po przeczytaniu jego książki (która stanowi jedno z wyzwań Autora), zatytułowanej Małe wielkie rzeczy zajrzałam na stronę internetową, gdzie opowiada o sobie, prezentuje swoje prace malarskie i uśmiecha się do wszystkich odwiedzających go wirtualnie.).

Małe wielkie rzeczy to niewielka biografia młodego człowieka, opatrzona przedmową J. K. Rowling, którą zafascynowała historia Henry'ego Frasera. Od wakacji zakończonych wypadkiem do kolejnych planów i pokonywania nowych przeszkód - Henry opisuje swoje życie, mówi o strachu, załamaniu, ale przede wszystkim o tym, że zawsze można mieć nadzieję, że można przezwyciężyć największą słabość i cieszyć się "małymi rzeczami". Najważniejszą decyzją jaką podjął było zaakceptowanie nowej i trudnej sytuacji. Następnie walka o odzyskanie kontroli nad swoim życiem. Henry był zdeterminowany, by spróbować usiąść na wózku inwalidzkim, prowadzić go samodzielnie i móc być jak najmniej zależnym od innych ludzi. Musiał nauczyć się oddychać bez pomocy respiratora. Robił wszystko, wykonywał szereg ćwiczeń i ciężko pracował z terapeutami, aby wrócić do domu. Na swojej drodze spotkał wielu ludzi, którzy pomagali mu bezinteresownie. Otrzymał również ogromne wsparcie od swojej rodziny. Ale sam wykazał się także silną wolę i konsekwencję w działaniu, co w efekcie pozwoliło mu ukończyć szkołę, zdać ważne egzaminy i wkroczyć w dorosłość.

Henry odkrył w sobie nowe pokłady ogromnej siły, która nie tylko pozwoliła mu pokonać własne słabości, ale wyzwoliła również chęć do wielu zmian. Chłopak, który wcześniej zakończył edukację plastyczną w szkole podstawowej, odkrył pasję do malowania. Nauczył się nowych technik, opanował sposoby posługiwania się ołówkiem czy pędzlem bez użycia rąk. Stał się uznanym artystą, którego prace są wystawiane i sprzedawane na aukcjach. Pokonał lęk przed wystąpieniami publicznymi. Nauczył się przemawiać dla audytorium złożonego ze sportowców lub pracowników znanych firm, których potrafił zmotywować do działania.
Książka Małe wielkie rzeczy to w gruncie rzeczy historia zawierająca bardzo prostą filozofię życia, którą odzwierciedlają słowa:

Każdy dzień to dobry dzień

Henry Fraser pokonał siebie, przystosował się do nowych warunków i je zaakceptował. Poza tym nauczył się, że w życiu bardzo ważna jest równowaga w każdym działaniu. Jego opowieść nie jest historią o drodze usłanej różami, w której człowiek sięga po niedoścignione cele i jest wdzięczny za wszystko, włącznie z niepełnosprawnością, którą zesłał mu los. Henry szczerze mówi o swoich frustracjach, wyczerpaniu i goryczy, ale w ogólnym przekazie jest bardzo pozytywną osobą, która zrozumiała, że życie jest o wiele lepsze, kiedy skupimy się na tym, co możemy zrobić, zamiast roztrząsać to, na co nie mamy wpływu.
Henry Fraser motywuje innych do działania. Wspiera organizacje charytatywne i fundacje, które pomagają pacjentom z poważnymi problemami zdrowotnymi. Jedną z nich jest UK Stem Cell Foundation, której misją jest wspieranie rozwoju nowych metod leczenia opartych na terapii wykorzystującej komórki macierzyste, co przynosi korzyści pacjentom w Wielkiej Brytanii.

Małe wielkie rzeczy to książka, która wiele może nauczyć każdego z nas. Warto ją przeczytać i pamiętać, że zawsze spotyka nas coś, za co możemy być wdzięczni.

Ocena: 5+/6
©Wasilka - Słowa jak marzenia
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć