ebook Kruso
3.29 / 5.00 (liczba ocen: 429)

Kruso
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 28.58
wciąż za drogo?
EMPIK#EMPIK CW
EMPIK#EMPIK CW
28.58 złpremium: 18.44 zł Lub 18.44 zł
30.73 zł
26.43 zł
27.66 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)

Robinson Crusoe ponad 300 lat później, z niemieckim akcentem oraz w rzeczywistości bliższej nam zarówno geograficznie, jak i historycznie, to debiutancka powieść utytułowanego poety Lutza Seilera.

 Czytając Kruso, nie wyrusza się w podróż na bezludną wyspę. Razem z głównym bohaterem, Edem, docieramy do Hiddensse położonej na morzu zdecydowanie zimniejszym niż karaibskie. Bałtycki kurort, rozsławiony przez artystów jako najbardziej magiczne ze wszystkich niemieckich kąpielisk, staje się miejscem, w którym rozgrywają się przełomowe wydarzenia w życiu Eda. Seiler nieprzypadkowo wybiera mityczną „oazę wolności NRD”, aby ukazać w niej przygody zatrudnionych w zmywalni U Klausnera – jako pracownik sezonowy spędził tam lato 1989 roku i od tego momentu uznaje ją za najpiękniejszą wyspę na świecie.

Niezwykle lirycznym i zmysłowym językiem poeta potwierdza swoje zdanie na temat Hiddensee; skutecznie rozbudowuje jej legendę, czyniąc z miejsca akcji symbol wolności i przemian. Ponadto, zaprasza na wyspę całą śmietankę literacką - kelnera Rimbauda, lodziarza Rilkego, duńskiego archiwistę cytującego Heinego oraz innych bohaterów mówiących Nietzschem czy Dostojewskim. Wszechobecna intertekstualność, a także różnorodność sposobów prowadzenia narracji, nie tylko mnoży konteksty interpretacyjne, ale również sprawia, że każdy czytelnik odnajdzie w Kruso coś dla siebie.

Ed znajduje na wyspie Krusa, z którym zaprzyjaźnia się, który staje się jego mentorem i który wtajemnicza go w życie wspólnoty „rozbitków”, czyli ludzi migrujących w poszukiwaniu wolności.

Na Wschodzie zabiera ją ustrój komunistyczny, na Zachodzie postępująca cywilizacja, a wewnętrznie - ograniczenia mentalne.

Kruso można porównać do latarni morskiej, toteż nieprzypadkowo znajdziemy ją na okładce. Jest to książka, która naprowadza na różnorodne tematy i porusza wiele przemilczanych kwestii i robi to w sposób zgodny z tradycyjnie pojmowaną uczciwością intelektualną. Swoim światłem nie tylko przywołuje inne dzieła, ale przede wszystkim przypomina, że każdy z nas ma w sobie coś z „rozbitka” i powinien znaleźć własną „wyspę wolności”.

Powieść Lutza Seilera to jedna z piękniejszych i smutniejszych narracji, jakie w ostatnim czasie czytałem. „Kruso” wydobywa się z niedomówień i tajemnic tak jak wyspa, gdzie toczyć będzie się akcja książki, wyłania się z nieprzyjaznej toni Bałtyku. Tego Bałtyku, który pochłonął tak wiele ofiar – uciekinierów z NRD marzących o lepszym świecie dla siebie. - Jarosław Czechowicz, Blog Krytycznym Okiem

Debiut prozatorski Lutza Seilera to pierwsza wybitna powieść poświęcona Niemcom Wschodnim. Dobrze wpisuje się w tradycję uczciwości intelektualnej spod znaku Sebalda i Bölla, nie będąc przy tym jednak prostacką samokrytyką. - Krzysztof Cieślik, Tygodnik Plus Minus

Jeśli jakąkolwiek książkę mogłabym porównać do muzyki, bez zastanowienia wskazałabym "Kruso" Lutza Seilera. Lektura powieści tego niemieckiego pisarza jest jak wsłuchiwanie się w dźwięki symfonii. Pięknej, sensualnej, aczkolwiek smutnej i niespiesznej opowieści o podróży w głąb siebie, do natury, do głosu serca, w poszukiwaniu ukrytej wewnątrz nas wolności. - Marta Pyznar, BlogCuddle up with a good book

Kruso od Seiler Lutz możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Jeśli jakąkolwiek książkę mogłabym porównać do muzyki, bez zastanowienia wskazałabym Kruso Lutza Seilera. Lektura powieści tego niemieckiego pisarza jest jak wsłuchiwanie się w dźwięki symfonii. Pięknej, sensualnej, aczkolwiek smutnej i niespiesznej opowieści o podróży w głąb siebie, do natury, do głosu serca, w poszukiwaniu ukrytej wewnątrz nas wolności.

Edgar Bendler jest dwudziestoczteroletnim studentem literatury niemieckiej, z powodu śmierci ukochanej osiada na mieliźnie, chce porzucić dotychczasowe życie i zniknąć. Uciekając przed samym sobą trafia na położoną na Bałtyku, obmywaną przez nieustające szepty, wyspę Hiddensee. Wyspę szczęśliwych, marzycieli i fantastów, ludzi przegranych i wykluczonych. Zostaje pomywaczem w hotelu "U Klausnera" ( z niem. klausner oznacza pustelnik). Tam poznaje Kruso, Rosjanina, Aleksandra Krusowicza, który jest nieoficjalnym liderem pracowników sezonowych i patronem wyspy. Ed i Kruso nawiązują przyjaźń, wspólnie dzieląc zamiłowanie do poezji Georga Trakla.

Hiddensee jest kryjówką, wyspa jest miejscem, gdzie ludzie dochodzą do siebie, gdzie wracają w głąb siebie, to znaczy do natury, do głosy serca, jak mówi Rousseau. Na wyspę trafiają ludzie w poszukiwaniu wolności, zarówno tej politycznej i fizycznej jak rozbitkowie i tułacze, którzy uciekali z NRD w kierunku Skandynawii, jak i wolności duchowej w przypadku rozbitków życiowych takich jak Ed, którzy chcą uciec od przeszłości i obsesji, psychicznego balastu, lęków, koszmarów, bólu, apatii.
Wyspa stanowi namacalną tymczasową utopię, która rządzi się własnymi zasadami, na której obowiązuje porządek latami budowany przez Kruso, który w powieści Seilera stanowi tragiczny symbol wolności absolutnej. Zdaniem Kruso jedynie wyspa może spełnić marzenie o prawdziwej i pełnej wolności i tylko tu można poczuć jej korzenie.

Niespieszna fabuła, wyjątkowy poruszający i pełen liryzmu styl Lutza Seilera sprawia, że czytelnik czytając Kruso odbywa swoją własną podróż w poszukiwaniu własnej wolności.
Pisarz ma niezwykły talent do tworzenia olśniewających obrazów, z których bije swego rodzaju opanowanie i spokój.
Precyzyjne opisy Seilera sprawiają, że ta proza lśni. Autor barwnie i plastycznie potrafi opisać wyspiarską przyrodę oddając jej unikalność i wyjątkowość. Pisarz potrafi nie tylko oddać istniejące piękno, potrafi wydobyć piękno i magię z rzeczy, które wzbudzają raczej obrzydzenie, jak w przypadku opisów tłuszczu i włosów, które gromadzą się w kratkach pod zlewozmywakiem.

Ten naładowany i poetycki styl sprawia, że czas zwalnia, a my razem z nim, próbując obudzić myślenie naszego najgłębszego ja. Kruso jest powieścią którą czyta się powoli, z fascynacją, delektując się jej pięknem.

Kruso to proza ekscytująca i wyrazista. Zbyt złożona, by traktować ją jako prostą alegorię rozpadu NRD. Powieść Lutza Seilera jest niespieszną, refleksyjną wędrówką wewnątrz samego siebie, w poszukiwaniu głęboko ukrytych korzeni naszej wolności oraz prób ucieczki od zniewolenia przez represyjne państwo i ograniczeń mentalnych, tkwiących w nas.
Wartościowa, pełna magii, przepiękna historia.

Ocena: 6/6
©Cuddle up with a good book
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć