ebook Silva Rerum II
4.48 / 5.00 (liczba ocen: 1326)

Silva Rerum II
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
najlepsza cena! w ostatnich dwóch tygodniach
E-book - najniższa cena: 26.96
wciąż za drogo?
32.46 złpremium: 20.94 zł Lub 20.94 zł
26.96 zł Lub 24.26 zł
34.90 zł Lub 31.41 zł
27.01 zł
27.57 zł 20% rabatu
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Inne proponowane

Nominowana do Nagrody Angelus litewska autorka powraca w olśniewającej powieści o burzliwych dziejach polsko-litewskiej rodziny na tle wielkiej wojny północnej. Zdaniem Olgi Tokarczuk Kristina Sabaliauskaitė należy do najmocniejszych i najbardziej wyrazistych głosów w powieści historycznej w Europie.

Anno Domini 1707. Splądrowane przez szwedzkich żołdaków ziemie litewskie nawiedza czarna śmierć, a w ślad za nią klęska nieurodzaju oraz głód. Wojenna zawierucha na długie miesiące odcina od siebie małżonków – rotmistrz Jan Izydor Narwojsz zarządza zrujnowaną twierdzą Radziwiłłów, rozpijając i szantażując kompanów Moskali, a Anna Katarzyna chroni się w starym dworze w Milkontach. Jeszcze nie wie, jakie piekło zgotują jej tutaj własne namiętności…
Tymczasem w ogarniętym zarazą Wilnie ich ciotka, Urszula Birontowa, zmaga się z bolesnymi wspomnieniami i walczy ze śmiercią na wielu frontach, także rodzinnym – rodowi Narwojszów grozi bowiem wygaśnięcie. Czy wygra ten pojedynek? Czy Narwojszowie przetrwają wojnę i dżumę? Dlaczego to, co najbardziej istotne, nigdy nie znalazło miejsca na stronach ich rodzinnej sylwy? Kto kieruje tym światem, który wyszedł z kolein? Niepojęta wola Boża czy zwykły przypadek?
Ta barwna opowieść o burzliwych dziejach szlacheckiej rodziny z Litwy jest też urzekającą wedutą Wilna, miasta wielu kultur, języków i tradycji oraz niezwykle sugestywnym, odmalowanym z imponującym znawstwem tematu obrazem epoki, w której tylko krok dzieli grzech od świętości, a wszechobecne odczucie „marności nad marnościami” nie przeszkadza ludziom oddawać się cielesnym żądzom i wyciskać życie jak dojrzałą, tryskającą sokiem brzoskwinię. Tło wielkiej tragedii nie przesłania jednak piękna i triumfu ludzkiej duszy.

RECENZENCI O SILVA RERUM:
„Kristina Sabaliauskaite doskonale łączy wiedzę historyczną z umiejętnością barwnego opowiadania i tworzenia wyrazistych bohaterów” – Malwina Wapińska, „Dziennik Gazeta Prawna”

„Awanturniczo-przygodowa powieść o XVII i XVIII wieku snuje się tak, że chcemy słuchać dalej o losach dzieci i wnuków szlacheckiej rodziny” – „Twój Styl”

Silva Rerum II od Kristina Sabaliauskaitė możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Silva rerum/Sylwa: “w Polsce stosowana gł. do dawnych szlacheckich ksiąg domowych, w których obok wydarzeń codziennych wpisywano także anegdoty, sentencje, utwory lit., tworząc niekiedy swoiste antologie; przechowywane najczęściej w postaci rękopiśmiennej, zbiory te stały się z czasem źródłem informacji hist. i odkryć tekstologicznych. (Encyklopedia PWN)

Taką księgę miałam okazję przeczytać ostatnio. To Silva Rerum litewskiej pisarki Kristiny Sabaliauskaitė. Przedstawia historię rodziny Narwojszów w XVII i początkach XVIII wieku.

Część druga

W drugiej części przenosimy się do początków XVIII wieku, kiedy kraj toczy epidemia dżumy. Szczerze, to czytając tę część czułam się jakbym czytała opis obecnej sytuacji w Polsce, tylko kilka wieków wcześniej. Jednak zachowanie wielu osób niewiele różni się od współczesności. Nie tylko dżuma sprawia, że Litwa jest w ogromnie ciężkiej sytuacji, ale również najazdy szwedzkiej armii. Kraj splądrowany, brakuje żywności, ludzie umierają. Ci którym udało się przeżyć muszą chwytać się różnych sposobów, aby przetwać. W tym wszystkim musi się odnaleźć rodzina Narwojszów i Birontów. Potomek Kazimierza wysyła swoją żonę do dworu w Milkontach, gdzie Anna Katarzyna musi stawić czoła samotności i nieprzewidzianym sytuacjom. Z kolei Urszula Birontowa chce jeszcze przed odejściem z tego świata dopilnować aby ród Narwojszów przetrwał.

Po przeczytaniu obu części jestem niesamowicie szczęśliwa, że mogłam poznać historię Litwy, która jest bardzo związana z Polską, a tak niewiele o niej wiedziałam. Zachwyty Mickiewicza są zupełnie uzasadnione. Autorka stworzyła piękną powieść obyczajową z historią w tle. Udało jej się ukazać przekrój całego społeczeństwa od pospólstwa po szlachtę. Niesamowite jest to, że pomimo braku dialogów i często bardzo długich zdań wielokrotnie złożonych, książki czyta się z ogromnym zaciekawieniem i oczekiwaniem na to co będzie dalej. Podobał mi się również dowcip, a nawet ironię i sarkazm jakie udało się przemycić autorce na kartach powieści. To książki ponadczasowe, bo tematy i zachowanie ludzkie przez wieki się nie zmienia. Dla mnie czytelniczo ten rok zaczął się doskonale. 24 lutego 2021 roku ukazuje się trzecia część Silva Rerum i czekam na nią z niecierpliwością.

Ocena: 6/6
©Czytanie na śniadanie
Lubię sagi i kropka. A jeśli o dziejach rodziny pisze Litwinka Kristina Sabaliauskaitė, to po kolejne tomy sięgam bez mrugnięcia okiem. Autorka tak bardzo rozmiłowała mnie w swojej niebywałej umiejętności ukazywania losów bohaterów na tle historycznej zawieruchy, że otwierając jej powieść i po przeczytaniu kilku pierwszych zdań, zanurzam się w niej całkowicie. Powieść Sabaliauskaitė poznałam dzięki Magdalenie. To Ona przekonała mnie do sięgnięcia po książkę. Po przeczytaniu Silva Rerum II podzieliła się wrażeniami, a ja fragmenty poniżej cytuję.

Początek powieści zaskakuje. Próżno tu szukać znajomych z pierwszej części bohaterów oraz kontynuacji ich losów. Autorka zrobiła skok w czasie, jednak nadal pozostaliśmy na obszarze Litwy, z magicznym Wilnem oraz dworem w Milkontach. Litwę trawi wojna, panoszący się po dworach Szwedzi i Moskale. Dżuma sieje spustoszenie nie szczędząc nikogo. Głód rozpełza się i podstępnie wnika do każdego domostwa, a w ludziach budzą się nieznane dotąd żądze i bestialskie zachowania.

Wojna dzieli rodzinę. Jan Izydor Narwojsz zarządza zrujnowaną twierdzą Radziwiłów i stara się koegzystować z Moskalami. Jego żona Anna Katarzyna znajduje schronienie w dworze w Milkontach, gdzie musi przebywać w towarzystwie wrogich Szwedów. Każde z nich na swój sposób próbuje przetrwać, zachować honor i uratować dobytek. A w Wilnie, ich ciotka Urszula Birontowa jawi się jako głowa rodziny, która za życiowe zadanie stawia sobie znalezienie sposobu, aby ród Narwojszów nie wygasł.

Magdalena zwraca uwagę: Warto jeszcze wspomnieć o drugim bohaterze (poza rodziną Narwojszow) tej historii – Wilnie i jego mieszkańcach. W mieście wybucha zaraza, którą obserwujemy z pozycji pewnego mądrego żydowskiego lekarza, ale która staje się przyczynkiem dla odmalowania panoramy miasta.

Autorka w znany sobie sposób meandruje pomiędzy wydarzeniami, które odcisnęły piętno na życiu rodziny. To co początkowo wydaje się niedopowiedziane, albo wręcz przemilczane, z czasem zostaje ujawnione. Zyskujemy pełen obraz losów każdego bohatera przez pryzmat jego przeżyć i radzenia sobie z przeciwnościami losu. Ta swoista kronika rodu w wyjątkowy sposób zostaje wpleciona w historię Litwy trawionej przez wojnę i klęski.

Sposób prowadzenia narracji przez autorkę hipnotyzuje oraz kreuje niepowtarzalny klimat sprawiając, że chłoniemy historię jaką pragnie nam opowiedzieć.

Jej siłą (powieści) jest barokowa forma narracji: rozbudowane, pełne epitetów i metafor zdania, jednocześnie unikające archaizacji i i stylizacji, dzięki czemu taka forma nie przytłacza i nie przyćmiewa tego, co w tej historii najważniejsze: opowieści o ludziach rzuconych w wir historii, namiętności i…losu, bo przypadek odgrywa tu niemałą rolę.

Zdaje sobie sprawę, że ta literatura to trochę taka pop-historia, z bohaterami miejscami nazbyt uwspółcześnionymi, ale to też wspaniała w mym odczuciu opowieść o uczuciach, namiętnościach i emocjach, podana bez blichtru i frazesów, za to o bardzo szerokiej skali i wielu odcieniach. Rozrywka, ale na wysokim poziomie, wspaniała i wciągająca i trochę inna od tego, co przywykliśmy nazywać sagą.

Sposób pisania Kristina Sabaliauskaitė oczarował mnie, chociaż cały czas powtarzam, że nie jestem entuzjastką rozbudowanych zdań. Jest nieoczywisty, jest wyjątkowy. Wkomponowanie fikcyjnych postaci, ich przeżyć, w wydarzenia, które miały miejsce w XVIII wieku na Litwie stwarza wyjątkową atmosferę.

Moje ogromne zadowolenie po przeczytaniu kolejnej części sagi nie gaśnie i już nie mogę się doczekać Silva Rerum III. Szczerze polecam!

Ocena: 5+/6
©Na czytniku
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć