ebook Elizabeth Hawley: Strażniczka gór
3.52 / 5.00 (liczba ocen: 57)

Elizabeth Hawley: Strażniczka gór
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 23.79
24.99 zł Lub 22.49 zł
27.99 zł
27.99 zł Lub 25.19 zł
23.79 zł
24.65 zł
25.50 zł
27.99 zł
Inne proponowane

Choć nie zdobyła żadnego ośmiotysięcznika, była autorytetem w dziedzinie wypraw w Himalaje. „«Strażniczka gór» to opowieść o niezwykłej kobiecie, której legenda była równie wielka jak baza danych, jaką przygotowywała. Nie ma jej już wśród nas, ale jest z nami jej dziedzictwo, o którym m.in. jest ta książka” – Krzysztof Baranowski.

Elizabeth Ann Hawley, amerykańska dziennikarka i kronikarka wypraw w Himalaje, to postać legenda, dzięki której ludzkość poznała najważniejsze wydarzenia światowego himalaizmu. Budowała renomę i popularność wspinaczy, takich jak choćby Edmund Hillary, Reinhold Messner, Chris Bonington, Tomaž Humar i Ed Viesturs. Była inspiracją, skarbnicą wiedzy i autorytetem w dziedzinie wypraw i opowieści o największych osiągnięciach, a także skandalach i katastrofach, które działy się w Himalajach i Karakorum. Zmarła w styczniu 2018 roku w Katmandu, pozostawiając po sobie archiwum Himalayan Database opisujące 9,5 tysiąca ekspedycji na 450 znaczących nepalskich szczytów oraz około 70 tysięcy uczestników tych wypraw, począwszy od 1905 roku. Ta książka to hołd oddany jej życiu.

„Dla mnie, kobiety, która na co dzień przełamuje stereotypy, ta opowieść stała się szczególnie ważna, ponieważ porusza tematy związane z trudami bycia kobietą w męskim gronie oraz z wykonywaniem pracy, która jest «zarezerwowana» dla mężczyzn. Elizabeth Hawley to świetna babka. Nie znałam jej osobiście, ale od pierwszych stron tej opowieści bardzo ją polubiłam!” – Ewelina Wiercioch, przewodniczka i ratowniczka Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, pierwsza po 30 latach kobieta w TOPR

„Liz Hawley była wyjątkowym graczem w historii wspinaczki himalajskiej. Choć sama się nie wspinała, ba – ledwie dotknęła góry – wyśledziłaby każdego w Katmandu, by opisać szczegóły jego wyprawy. Efektem pracy jej życia stała się nieoceniona baza danych o wspinaczce w Himalajach” – Greg Child, australijski wspinacz i pisarz

Elizabeth Hawley: Strażniczka gór od Bernadette McDonald możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Opowieści o wyprawach, o górskim świecie, są z reguły pisane przez samych wspinaczy. Czasami zdarza się jakiś reporter, który napisze coś o górach, ale to w dalszym ciągu są opowieści o wspinaczce, o obozach, o zdobywaniu szczytów. I o ile są to historie ciekawe i fascynujące, nie jest to przecież wszystko. Staram się cały czas poszerzać swoje spojrzenie na temat, stąd ostanie lektury o Nepalu (niedługo o nich opowiem!).

Kto interesuje się górami, ten na pewno zna Elizabeth Hawley. Amerykanka, która w 1960 roku zamieszkała w Nepalu i od tamtej pory konsekwentnie (choć początkowo nieświadomie) budowała swoją legendę i markę osoby, która o górach wie wszystko. Ona relacjonowała zdobywanie szczytów. Ona przepytywała himalaistów po wyprawach. Do niej himalaiści przychodzili przed wyprawą po materiały, po poradę, po konsultację. Od niej dostawali pierwszy telefon po zejściu z góry. I choć oczywiście nie może być takiej biografii bez kontrowersji, wszyscy się dzisiaj zgadzają z tym, że Elizabeth Hawley zrobiła bardzo dużo dla górskiego środowiska. To, co podoba mi się jednak najbardziej to fakt, że sama nigdy się nie wspinała. A same kontrowersje… cóż, kiedy ma się tak silny i trudny charakter jak miss Hawley, nie może być inaczej. Ktoś się obraził, ktoś uważał, że nie został dobrze potraktowany, ktoś inny, że został pominięty. Panna Hawley miała swoje wady, a Bernadette McDonald pisze o nich otwarcie. Strażniczka gór nie jest absolutnie laurką dla bohaterki. To szczera opowieść o kimś, kto pokochał życie w Nepalu, a nie da się tam funkcjonować z pominięciem gór. Myślę, że właściwa osoba pojawiła się na właściwym miejscu – charakter Elizabeth Hawley, jej zamiłowanie do porządku i silna dociekliwość, idealnie nadawały się do stworzenia drobiazgowych sprawozdań z wejść oraz (co może najważniejsze) do okiełznania rozbuchanych ego wspinaczy.

Książka jest ciekawa nie tylko dla miłośników górskich tematów. To jest motyw przewodni, ale znajdziemy też inne ważne. Temat kobiety-reporterki, samodzielnej i niezależnej, podróżującej po świecie. Nepal, który jest trochę tłem, a trochę drugim bohaterem. Hawley mieszkając tam od 1960 roku była świadkiem wielu przemian – niektóre z nich obserwowała, w niektórych brała udział. Skrawki życia codziennego, ten cały świat na dole, który w książkach górskich wyprawowych jest tylko lekko zarysowanym tłem.

Jeśli lubicie górskie tematy, oczywiście to lektura obowiązkowa! Podziwiałam Elizabeth Hawley wcześniej, ale tak naprawdę nic o niej nie wiedziałam. Teraz podziwiam ją jeszcze bardziej – była niesamowicie silną kobietą, która wiedziała, co chce osiągnąć i do tego dążyła. O takich ludziach trzeba czytać i się nimi inspirować.

Ocena: 4/6
©Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć