ebook Aleja Włókniarek
3.52 / 5.00 (liczba ocen: 347)

Aleja Włókniarek
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 29.23
37.90 złpremium: 22.74 zł Lub 22.74 zł
29.23 zł Lub 26.31 zł
37.91 zł
37.91 zł Lub 34.12 zł
29.21 zł
29.23 zł
30.09 zł
32.22 zł
32.22 zł
34.11 zł
34.50 zł
37.90 zł
37.91 zł
38.90 zł

„Gdyby Pan Bóg dzisiaj wygnał Ewę z raju, rzuciłby na nią przekleństwo: Będziesz dzieci rodziła jako prządka!”. To przekleństwo unosi się nad wszystkimi bohaterkami tej książki i wszystkimi kobietami, które pracowały w łódzkich fabrykach.

Szły do pracy, kiedy miały po kilkanaście lat i od tego momentu rytm ich życia wyznaczał tykający zegarek, w takt którego prządka musiała chodzić „jak koń w kieracie”, a całość żywota dzieliła się na trzy etapy: fabrykę, szpital, cmentarz. Nisko opłacane, wykorzystywane przez majstrów i właścicieli, przedwcześnie postarzałe. Dola łódzkich włókniarek stała się jednak siłą napędową zmian. Praca kobiet spowodowała przewrót, wymuszając wprowadzanie nowych przepisów i wywołując rewolucję obyczajową.

Do tej pory jednak nikt nie próbował dowiedzieć się, kim były, skąd przybywały i dlaczego zostawały w mieście, w którym wcale nie odnajdywały szczęścia. Marta Madejska próbuje zrozumieć nie tylko swoje bohaterki, ale także „miasto bez historii”. Z pytań o przeszłość zrodziła się opowieść o „fabrycznych dziewczynach”, bez których nie byłoby wielkich fortun, okazałych łódzkich pałaców ani odbudowanego łódzkiego przemysłu po II wojnie światowej. Zmieniali się właściciele fabryk, zmieniał się klimat polityczny, zmieniały się dekoracje, ale jedno pozostawało bez zmian – nadludzki wysiłek tysięcy kobiet.

Aleja Włókniarek od Marta Madejska możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Robotnicy są rojem cichym, milczącym, co najwyżej stukającym drewniakami. Półmartwi, obojętni, smutni.
Urodzona w Warszawie, wychowana w Bytowie, osiadła w Łodzi. Autorka Alei Włókniarek poznając historię Łodzi, zwróciła w naturalny sposób uwagę na losy włókniarek. Łódź, bowiem do niedawna nieodmiennie kojarzyła się z przemysłem włókienniczym, który – co już niestety nie jest tak powszechnie artykułowane – opierał się na pracy kobiet. Włókniarki pojawiły się w na firmamencie łódzkiej historii już w wieku XIX i trwały na swoich posterunkach podczas zmian ustrojów, przemian politycznych, wojen, ale także w czasie szarej i trudnej codzienności. Ciężko pracując, często stając także w awangardzie protestów i walk o zmiany. Kobiety protestowały w roku 1892, 1905, 1933, 1947, 1971, 1981, w latach 1990.

Spodziewałem się po książce Marty Madejskiej raczej współczesnego reportażu. Okazało się, że Aleja Włókniarek to także solidny historyczny wykład. Na równi traktujący poszczególne etapy dziejów, bez prześlizgiwania się po czasach najbardziej odległych. A to oznacza porządnie wykonaną pracę badawczą. Praca Marty Madejskiej to kwintesencja powiedzenia, o powtarzalności historii. Bez względu na to jak wyglądała rzeczywistość poszczególnych epok, łódzkie włókniarki zawsze borykały się z podobnymi problemami i za każdym razem mozolnie walczyć musiały o swoje prawa i byt. I praktycznie za każdym razem koło historii cofało je wkrótce w to samo miejsce.

Aleja Włókniarek reportersko zdystansowana w narracji tworzy jednak bardzo emocjonalny, niezmiennie smutny, często wstrząsający obraz środowiska, tak znacząco zapisanego w historii, a z drugiej strony tak bardzo spychanego na margines. Dodatkowo warto pochwalić zamieszczony na końcu słowniczek specjalistycznych terminów, niezmiernie przydatny w lekturze.

Ocena: 4/6

©donos kulturalny
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć