ebook Trzynasty księżyc
3.88 / 5.00 (liczba ocen: 646)

Trzynasty księżyc
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 23.92
29.90 złpremium: 17.94 zł Lub 17.94 zł
23.92 zł Lub 21.53 zł
29.89 zł Lub 26.90 zł
29.90 zł
22.66 zł
22.67 zł
25.42 zł
25.42 zł
26.33 zł
27.00 zł
29.90 zł
29.90 zł
29.90 zł
Inne proponowane
Trzecia część mrocznego cyklu fantasy. Trzynasta pełnia jest coraz bliżej. A demony, zabobony i czary wcale nie odeszły w przeszłość i nie pozwolą Ci zaznać spokoju!
 

Uważaj! Nieumarli wracają. Ludziom i żniwiarzom zagraża jeszcze niebezpieczniejszy wróg, a Pierwszy zmienił zasady gry. Magda, Feliks i Mateusz stają przed nowymi wyzwaniami, groźniejszymi demonami i dylematem większym niż wszystkie razem do tej pory wzięte.

Trzynasty księżyc od Paulina Hendel możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Niczym ciepłe bułeczki rozchodzi się wśród miłośników fantastyki trzecia część cyklu Żniwiarz Pauliny Hendel. Bohaterka, której życie w małym pomorskim miasteczku wydawało się początkowo mało atrakcyjne, okazała się żniwiarzem. Tak samo jak jej wujek Feliks, którego poznaliśmy w pierwszym tomie cyklu. Teraz poznajemy kolejne przygody Magdy i jej wujka Feliksa oraz Mateusza, który nie jest żniwiarzem, lecz nie jest też zwyczajnym młodzieńcem. Jak pamiętamy z poprzednich tomów to właśnie jego ciało “zaanektował” Pierwszy, czyli najstarszy ze żniwiarzy.

Czytelnicy poprzednich tomów pamiętają zapewne, że żniwiarzom groziło wielkie niebezpieczeństwo. Otóż z niewiadomych powodów Pierwszy postanowił ich pozabijać tak, aby pozbawić ich możliwości ponownego pojawienia się na świecie. Magda, Mateusz oraz Feliks postanowili walczyć z Pierwszym. Tymczasem w trzecim tomie Magda zmuszona jest z Pierwszym współpracować. A on nie chce już zabijać pozostałych przy życiu żniwiarzy.

Zapowiada się nieźle. Jednak w trzecim tomie akcja nieco rozczarowuje. Żniwiarze walczą z demonami niczym John Rambo z komunistami. Włócznie, dzidy, łańcuchy i noże, a demonologia jakby się schowała gdzieś na dalszym planie. Demony też jakby bardziej z tego świata, są zwyczajnie wredne, paskudne i krwiożercze. Więcej w tej książce jest opisów walk niż tajemnic i odwołań do starych słowiańskich wierzeń. Tak jakoś wydaje się, że autorka sama przestała wierzyć w nośność tego tematu.

Paulina Hendel pisząc trylogię Zapomniana Księga, bardzo wysoko postawiła poprzeczkę. Niestety cykl Żniwiarz, choć zapowiadał się doskonale, w trzecim tomie coraz bardziej przypomina telewizyjny serial. Ten zarzut podnosiłem już w recenzji tomu poprzedniego. Teraz też akcja nie kończy się, ale przerywa i można się zacząć domyślać, że będzie kolejny “sezon”, a może kolejny i kolejny…

Na plus można zaliczyć wartką i szybką akcję oraz płynną, wciągającą narrację. Młoda autorka ma niewątpliwy dar słowa, a to wbrew pozorom wcale nie jest tak często spotykane u współczesnych autorów.

Ocena: 3/6
©Autorski przewodnik kulturalny
To już trzecia część serii o słowiańskich demonach. Jak idzie Paulinie Hendel z pisaniem kolejnych tomów przygód Magdy i Feliksa?

Uważaj! Nieumarli wracają. Ludziom i żniwiarzom zagraża jeszcze niebezpieczniejszy wróg, a Pierwszy zmienił zasady gry. Magda, Feliks i Mateusz stają przed nowymi wyzwaniami, groźniejszymi demonami i dylematem większym niż wszystkie razem do tej pory wzięte. Trzynasta pełnia jest coraz bliżej. Bestsellerowa seria Żniwiarz nie pozwoli Ci zaznać spokoju!

Jak na razie, to ta część jest jak nitro w samochodzie. To co tu się dzieje, zapiera oddech i chęci do odłożenia książki. No i Magda… czy tylko ja pokochałem tą postać?

W trzecim tomie mamy tyle walk z demonami, że w czytelniku aż odruchowo budzą się ręce i nogi, by walczyć, by stawić czoło ukrytemu za zasłoną złu. No i mamy nowe postaci. Tego się nie spodziewałem, ale Hendel dała nam kilka osób, które ubogacają sytuacje i zmieniają rutynę w improwizację.

No i mamy też Pierwszego, który ewoluował. Relacja między bohaterami się zmienia i trochę schodzi na boczne tory. A Mateusz? Kim jest Mateusz?? Jego prawie nie ma!
Albo Paulina Hendel miała ogromną wenę, albo brała korki z pisania, bo w dialogach między postaciami, mamy jeszcze więcej humoru, żarcików i sugestii co do wydarzeń. Jest bardzo trudno napisać cokolwiek więcej o książce, żeby nie zdradzać szczegółów komuś, kto przeczytał tylko pierwszy tom albo w ogóle nie poznał serii o mitologii słowiańskiej.

Nie mogę też doczekać się czwartego tomu, o którym informacja już się pojawiła. Jego tytuł to Droga dusz i mam nadzieję, że to, w jakim Paulina Hendel skończyła pisać trzeci tom, będzie pociągnięte i rozwinięte w czwartym. No bo, jak już może wiecie, autorka lubi kończyć w momentach najmniej odpowiednich dla czytelnika. Jeszcze bardziej pragnę poznać czwarty tom, żeby wiedzieć co, gdzie i jak.

Gorąco polecam tę książkę wszystkim, których interesuje jak można zabawić się mitologią naszych przodków. Oprócz tego warto sięgnąć po serię, bo Paulina Hendel posługuje się świetnym językiem i ma cudowny styl. Pokochałem jej książki między innymi za sposób pisania. W mojej skali Trzynasty księżyc to nie tracąca na niesamowitości kontynuacja świetnej serii Young Adult.

Ocena: 5+/6
©Zatraceni w kartkach
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć