Nie ma złej pogody na spacer: Tajemnica szwedzkiego wychowania dzieci
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 4.08 / 5.00
liczba ocen: 743
Papwerwhite 4#amazon
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
29.90 złpremium: 17.94 zł
23.32 zł
25.07 zł
25.42 zł
29.90 zł
Pozostałe księgarnie
23.91 zł
23.92 zł
25.42 zł
25.42 zł
26.91 zł
28.40 zł
29.90 zł
29.90 zł
Opis:
Osobista historia, przydatne rady, opinie specjalistów, wyniki najnowszych badań i inspirujące przykłady z życia – wszystko to, znajdzie w tej książce każdy obecny i przyszły rodzic. „Linda Åkeson McGurk proponuje doskonałe antidotum na hiperczujne, zelektryfikowane, poddane standaryzowanym testom i aresztowi domowemu dzieciństwo XXI w.” – Richard Louv, autor bestsellerów „Ostatnie dziecko lasu” i „Witamina N”
 

Fińskie dzieci uczą się najlepiej, w Paryżu dzieci nie grymaszą, a w Szwecji – są zdrowe, aktywne i szczęśliwe!

„A gdyby tak więcej maluchów obserwowało prawdziwe ptaki, zamiast grać w Angry Birds?” – fragment książki

Stare skandynawskie porzekadło mówi, że nie ma złej pogody, są tylko źle dobrane ubrania. W Polsce jeszcze niedawno zwykło się mawiać, że dzieci dzielą się na czyste i szczęśliwe. Kiedy Linda Åkeson, szwedzka blogerka i dziennikarka, wyszła za mąż za Amerykanina i przeprowadziła się do stanu Indiana, nie mogła uwierzyć, że mieszkańcy kraju o tak oszałamiająco pięknej i bogatej przyrodzie do tego stopnia utracili więź z naturą. Kiedy urodziły się jej dzieci, postanowiła – wbrew presji społecznej – wychować je tak, jak niegdyś wychowano ją. „Nie ma złej pogody na spacer” to zapis tych zmagań – oparty na osobistej historii poradnik, który pomoże rodzicom:
– wypuścić dzieci na zewnątrz niezależnie od pogody,
– zmierzyć się z lękiem, poznać wartość odrobiny ryzyka i zaufać dzieciom,
– pozwolić im na kreatywną nudę,
– uwierzyć, że czasami mniej naprawdę znaczy więcej,
– pozbyć się panicznego lęku przed bakteriami i brudem,
– ochronić dzieci przed uzależnieniem od urządzeń elektronicznych.

Recenzje blogerów
Nie ma czegoś takiego jak zła pogoda, tylko złe ubrania. Ta fraza pochodzi ze Skandynawii, gdzie jest to powszechna mantra powtarzana przez rodziców, którzy twierdzą, że ich dzieci spędzają czas na świeżym powietrzu każdego dnia. Niestety w Polsce jest odwrotnie. Najmniejsza oznaka niepogody jest pretekstem do pozostania w środku, a nawet dobra pogoda nie zachęca dzieci do zabawy na zewnątrz.

Ta poważna różnica w postawach rodzicielskich była szokująca dla Lindy Åkeson McGurk, Szwedki, która wyszła za mąż za Amerykanina i przeniosła się do Indiany. Szybko uświadomiła sobie, że filozofia rodzicielstwa skupiona na naturze, którą praktykowała od dziecka w Szwecji, nie była normą w Stanach Zjednoczonych. McGurk odmówiła poddania się amerykańskiemu sposobowi działania i codziennie walczyła o to, by życie na wolnym powietrzu stało się częścią życia jej córek.

W książce McGurk dokumentuje swoją podróż rodzicielską, która rozpoczyna się w Indianie. Potem jednak przenosi się do Szwecji i tam pogrąża się w wychowywaniu dzieci, dobrze jej znanym z dzieciństwa.

Książka nie jest osobistą anegdotą. Jest pełna najnowszych badań dotyczących znaczenia zabawy na świeżym powietrzu i zdolności przyrody do wspierania rozwoju dziecka - akademicko, emocjonalnie, fizycznie. Na przykład McGurk pisze o wartości brudu w zwiększaniu zdrowia dzieci i zwalczaniu wysokiego odsetka astmy i alergii, który dotyka obecnie czterdzieści procent dzieci w USA.

Mówi o znaczeniu zabawy na dworze, która rozwija kluczowe umiejętności fizyczne. Dzieci spędzają tyle czasu w zamkniętych pomieszczeniach, że nie potrafią budować siły w najbardziej podstawowy sposób, jak trzymanie ołówka.

Książka Nie ma złej pogody na spacer jest fascynującą osobistą narracją, która podkreśla znaczenie spędzania czasu na świeżym powietrzu i ilustruje, w jaki sposób skandynawska kultura może być kluczem do pozyskiwania zdrowszych, prężniejszych i pewnych siebie dzieci nie tylko w Ameryce, ale i na całym świecie.

Ocena: 6/6
©Reading My Love
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć