Kobiety nieidealne: Magda
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria: /
średnia ocena: 3.58 / 5.00
liczba ocen: 54
Papwerwhite 4#amazon
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
-55% 13.45 zł
29.90 złpremium: 17.94 zł
23.29 zł
25.07 zł
25.42 zł
Pozostałe księgarnie
-41% 14.75 zł
25.05 zł
25.42 zł
26.91 zł
29.90 zł
29.90 zł
29.90 zł
Opis:
Powieść, która trafia w dziesiątkę. To nie jest polska Bridget Jones ani polski „Seks w wielkim mieście”. To jest nasze własne, kobiece, babskie, pisane tu i teraz, żywym językiem, wypełnione niebanalnymi dialogami jak ze scenariusza najlepszego filmu o kobietach. Oczywiście – niekoniecznie tylko dla kobiet!
 

„Drogie Czytelniczki, oddajemy w Wasze ręce historię pełną niedoskonałości, słabości, potknięć, upadków i wzlotów. Zrodziła się z naszej przyjaźni, a napisałyśmy ją dla Was. Bohaterki tej opowieści istnieją naprawdę, jesteśmy nimi my wszystkie: Ty, Twoja przyjaciółka, sąsiadka, matka, nauczycielka Twojego dziecka, Twoja dentystka i wszystkie kobiety, które codziennie spotykasz. Zamyślone, smutne, porzucone, ale również te szczęśliwie zakochane, szalone, niekonsekwentne, zwariowane, poważne, zdystansowane. Młode, starsze, miłośniczki trampek i te, które na co dzień biegają w szpilkach. Te walczące z nadwagą i te, którym zdarza się wypić za dużo wina. Przemądrzałe i niepewne siebie. Jednym słowem: kobiety nieidealnie wyjątkowe” – Gosia Hayles i Magda Kawka

„Jest mądrze, jest fajnie, jest dojrzale – zarówno jeśli chodzi o styl pisania, jak i samą fabułę i tworzenie postaci. Autorki stworzyły dobrą harmonię, pokazując, że książka «kobieca» może być zabawna, a przy tym niegłupkowata; lekka, lecz nie denna” – Marta Płusa, blog zadna-kolejna-milostka.pl

„Z prawdziwą przyjemnością polecam tę powieść. Nie jest przesłodzona ani wydumana, za to do bólu szczera i prawdziwa. W świecie, gdzie trwa nieustający wyścig w dążeniu do ideału, jest to prawdziwa perełka. Teraz z niecierpliwością oczekuję na dalszy ciąg cyklu «Kobiety Nieidealne»” – Edyta Świętek, autorka cyklu „Spacer Aleją Róż”

Recenzje blogerów
Nietrudno być samotnym w obecnych czasach. Można mieć wokół siebie całe grono najbliższych, uśmiechać się do nich i wspólnie spędzać wolny czas, a jednocześnie topić się w bezkresnej głębi własnej samotności. Takiego stanu doświadczyła pierwsza z Kobiet nieidealnych – Magda, która po latach życia w uwierającym małżeństwie, zaczyna naruszać nieznane jej dotąd horyzonty uczuć.

Ależ ta powieść jest niepozorna! Różowa okładka oraz zaskakująco lekka fabuła nasuwają spontaniczną myśl o kolejnej beztroskiej komedii romantycznej, ale nic bardziej mylnego. Magdalena Kawka oraz Małgorzata Hayles rzeczywiście zmyślnie lawirują wokół znanych motywów, lecz ich celem nie jest jedynie zapewnienie czytelnikowi rozrywki, ale przede wszystkim autentyczny i niezwykle przekonujący pokaz kobiecości. Chociaż kolejne sceny sprawiają wrażenie luźnych, niejednokrotnie ociekają też wdzięcznym humorem sytuacyjnym, to całość bezsprzecznie uzbrojona jest w bagaż porządnych i dobrze obudowanych refleksji. Autorki mocno skupiają się na nieodzownej roli przyjaźni, nieustannie podkreślając jej często zbawienny charakter, a także pokazując, jak ważna w życiu każdej kobiety jest naturalna potrzeba wygadania się w znajomym babskim towarzystwie. Czasami naprawdę trudno o lepsze lekarstwo!

Niewątpliwym wzmocnieniem powieści okazuje się zastosowana w niej narracja pierwszoosobowa, dzięki której odbiorca bez trudu wgryza się w zmarkotniałą codzienność głównej bohaterki. Postawa Magdy, podobnie jak nastawienie pozostałych kobiecych kreacji, wykrusza myśl o martwym idealizmie, w zamian uświadamiając, jak piękny, szczery i wartościowy może być brud ludzkiej duszy. Nie ma ludzi idealnych, nawet jeżeli niektórzy – często mimo własnemu ciału i mimo własnym pragnieniom – przybierają maski bliskie doskonałości. A przecież ten cały kurz życia nie jest po to, aby zamiatać go pod dywan. Można go regularnie sprzątać – to z pewnością pomaga sukcesywnie oczyszczać duszę – ale trzeba zdać sobie sprawę z tego, że niezależnie od naszej gry, ten będzie powracać nieubłaganie tylko po to, aby wiernie zanieczyszczać nasz wyidealizowany wizerunek. To właśnie taki wniosek można wysnuć z opowieści głównej bohaterki i to właśnie taki morał wyraźnie wysuwa się na pierwszy plan Kobiet nieidealnych. I trzeba przyznać, że jest to ideowy strzał w dziesiątkę – w końcu bycie nieidealnym można spokojnie porównać do bycia po prostu sobą. Książkę polecam nie tylko kobietom.

Ocena: 5/6
©Mozaika Literacka
Kilka lat temu z zapałem oglądałam serial o zdesperowanych gospodyniach domowych, mieszkających przy ulicy Wisteria Lane w idyllicznym amerykańskim miasteczku Ferwiew (nieistniejącym w rzeczywistości). Jego fenomen polegał na tym, że każda kobieta mogła odnaleźć siebie w bohaterkach wykreowanych przez świetne aktorki. Nieistotne było to, że akcja kolejnych sezonów serialu toczyła się w świecie znacznie odbiegającym od znanych nam na co dzień warunków. Gospodynie - bohaterki Gotowych na wszystko - żony, matki, kochanki i przyjaciółki miały swoje życie, pełne zawirowań i rozterek, bywały okrutne i nieszczere, ale wszystkie szukały prawdziwej miłości i szczęścia. Czytając pierwszą część serii zatytułowanej Kobiety nieidealne. Magda autorstwa Magdaleny Kawki i Małgorzaty Hayles, miałam wrażenie, że znalazłam się w świecie, który znam. Nie był tak idealny jak w przypadku zdesperowanych kobiet z amerykańskiego osiedla, ale jego bohaterki żyły i zachowywały się jakby właśnie wyszły z najlepszego planu filmowego.
Każda miała świetnie skrojoną rolę, wszystkie rozumiały nasze, kobiece, sprawy. Magda, Iza, Baśka i Joanna to kobiety, które możemy spotkać w pracy, na ulicy czy podczas niejednego służbowego wyjazdu. Bowiem "Kobiety nieidealne. Magda" to powieść w stu procentach obyczajowa, prawdziwa i na dodatek przepełniona humorem na dobrym poziomie.

Osobiście niezbyt często sięgam po powieści obyczajowe. Może dlatego że zazwyczaj oparte są o podobny scenariusz, nadmiernie przesłodzone i zazwyczaj bardzo przewidywalne. Tym razem jednak powieść polskich autorek zaskoczyła mnie pozytywnie. Spędziłam z nią miłe chwile, niejeden raz uśmiechnęłam się, ale przede wszystkim nie miałam poczucia straconego czasu.
W tej historii "pełnej niedoskonałości", jak piszą autorki, można odnaleźć siebie, poczuć wspólnotę dusz z innymi kobietami,
które tak jak my są zupełnie zwyczajne, ale czasem chcą być wyjątkowe.

Kobiety nieidealne. Magda to opowieść o kilku przyjaciółkach, których przyjaźń przetrwała wiele prób, mężczyzn, zawirowań, radości i smutków. Poznajemy je wszystkie, ale szczególna uwaga należy się Magdzie, która w tej części jest bohaterką całej historii. Magda to kobieta po rozwodzie, wychowująca nastoletniego syna, usiłująca ułożyć sobie życie na nowo. W pewien babski wieczór przyjaciółki zakładają jej konto w popularnym portalu randkowym. W świetle romantycznych świec, nastrojone odpowiednio przez muzykę i wino, kierują Magdę na tor, który w ich przekonaniu ma doprowadzić ją do prawdziwej miłości. W najgorszym wypadku do kilku randek, na których poczuje się atrakcyjna i podziwiana. W atmosferze komicznych niedomówień (tu punkt dla autorek powieści za świetne poczucie humoru), doskonale poprowadzonych dialogów, poznajemy bohaterki - przyjaciółki i szykujemy się na opowieść o konsekwencjach pewnej wirtualnej znajomości.

Na uwagę zasługuje korespondencja mailowa jaką prowadzą Magda i jej internetowy wybranek, ukrywający się pod nickiem Kot Makawity. Dzięki niej poznajemy całą prawdę o życiowych zawirowaniach głównej bohaterki, ale także napisaną w dobrym stylu spójną opowieść o współczesnych ludziach pragnących bliskości, szczęścia u boku ukochanej osoby i miłości tak prawdziwej, że jeden człowiek staje się częścią drugiego.

Kobiety nieidealne. Magda to powieść, którą czyta się naprawdę dobrze. Fabuła i postaci są bardzo dobrze umocowane w naszej codzienności, przede wszystkim za sprawą aktualnych odniesień popkulturowych. Dzięki temu opowieść wydaje się być dobrze znana, tak jakby autorki opisywały swoje lub nasze życie. Poza tym dużym atutem powieści są szczerość i naturalność postaci, a także scen i wydarzeń, które wprowadzają nas w tę literacką rzeczywistość - jakże podobną do naszej.
Autorkom powieści udało się napisać książkę mądrą, niewydumaną i zabawną. Nie pozwoliły sobie na przesadę, nie wtłoczyły w usta swych bohaterek wydumanych sentencji, nie uczyniły z nich kobiet idealnych, którym wszystko się udaje, nawet jeśli przeżyją życiową tragedię.

Jeśli zdecydujecie się na lekturę powieści Magdaleny Kawki i Małgorzaty Hayles, zaznacie literackiej rozrywki na bardzo dobrym poziomie. Będzie Wam wesoło, trochę smutno, może refleksyjnie, i na pewno nie będziecie się nudzić. Kobiety nieidealne są nieprzewidywalne, dlatego powieść o nich to historia przewrotna, którą daje się polubić od pierwszego wejrzenia.

Ocena: 5/6
©Wasilka - Słowa jak marzenia
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć