ebook Obsesja piękna: Jak kultura popularna krzywdzi dziewczynki i kobiety
3.79 / 5.00 (liczba ocen: 1310)

Obsesja piękna: Jak kultura popularna krzywdzi dziewczynki i kobiety
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 22.90
Audiobook - najniższa cena: 14.90
wciąż za drogo?
ODKRYJZDROWIE#Bezpłatny Newsletter
ODKRYJZDROWIE#Bezpłatny Newsletter
22.90 zł
27.19 zł Lub 24.47 zł
30.40 zł Lub 27.36 zł
25.59 zł
25.90 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Inne proponowane

Żyjemy w świecie, w którym wmawia się kobietom, że ich największą wartością jest piękny wygląd. Wizerunek kreowany przez koncerny kosmetyczne, kliniki urody, puszczany jest w świat dzięki reklamom, programom rozrywkowym i kolorowym magazynom. Nie powinno więc dziwić, jak wiele z nas cierpi z powodu atakującej nas z każdej strony obsesji piękna. Czujemy się w obowiązku, by sprostać wymogom narzucanym nam przez kulturę popularną, którą same po części stworzyłyśmy.
Dr Renee Engeln buntuje się przeciwko takiej postawie i przedstawia rozwiązania, które pomogą nakierować kobiety w każdym wieku na ścieżkę pozytywnej samooceny. Przecież wygląd to nie wszystko!

O Autorce:
DR RENEE ENGELN – wielokrotnie nagradzana profesor psychologii Uniwersytetu Northwestern. Jej teksty ukazywały się w wielu naukowych i popularnonaukowych magazynach. Często występuje w roli znawcy tematu w „New York Time”, „The Chicago Tribune”, „The Huffington Post”. Mówczyni TEDx. Jej wystąpienie TEDx na Uniwersytecie Connecticut ma 450 000 wyświetleń na YouTubie. Mieszka w Evanston w stanie Illinois.

O e-booku Obsesja piękna: Jak kultura popularna krzywdzi dziewczynki i kobiety blogerzy napisali: 

Jakim prawem mamy być nieszczęśliwe i ciągle mówić o sobie źle? Odczarujmy tę rzeczywistość, nawet jeśli nie dla siebie, to po to, by te, które przyjdą po nas  nie musiały się z tym zmagać. Pomóżmy małym dziewczynkom czuć się pewnie, aby mogły się rozwijać, próbować nowych rzeczy i sięgać po swoje marzenia, a nie zastanawiać się czy są wystarczające i na to zasługują. Ta książka Wam w tym pomoże.  - Martha Pokrzywa - Zaczytana Majka

Obsesja piękna: Jak kultura popularna krzywdzi dziewczynki i kobiety od Renee Engeln możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Zewsząd atakują nas ludzkie sylwetki o idealnych kształtach. Z bilbordów, reklam, zdjęć na portalach społecznościowych. Idealne, wymuskane, szczupłe, zgrabne… i nieosiągalne. Czy nasz mózg zdaje sobie z sprawę, że zostaje oszukany czy próbuje wpędzać w kompleksy? W większości przypadków niestety wybiera drugą opcję...

Podobną odpowiedź sugeruje podtytuł książki – Jak współczesna obsesja na punkcie wyglądu krzywdzi dziewczynki i kobiety. Autorka jest profesorem psychologii, więc użycie słowa obsesja nie jest rzucaniem słów na wiatr. Zgodnie z definicją to stan, który charakteryzuje się uporczywymi myślami lub powracającymi wbrew woli wyobrażeniami. Pomyśl ile razy dziennie myślisz czy dobrze wyglądasz? Jak często poprawiasz ubranie czy stresujesz się niekomfortowym strojem? Jak często troska o aparycję wpływała negatywnie na twoje samopoczucie, plany, aspiracje, w efekcie rzucając ci kłody pod nogi na drodze do realizacji marzeń i celów? A ile razy po prostu denerwowało cię, jak media czy kultura nieskazitelności próbują zaprezentować ideał kobiecości, jednocześnie gdzieś głęboko pragnąc jednak wyglądać właśnie w ten sposób? Nie da się nie zauważyć, że stoimy na rozdrożu – jednocześnie odrzucamy piękno lalki Barbie, promując naturalność i dziwimy się, gdy w mediach społecznościowych zobaczymy zdjęcie bez filtra. Jak się w tym nie pogubić? Jak przełamać wpajany nam schemat i zmienić postrzeganie swojego ciała, przez jego funkcjonalność i rozwój, a nie wygląd? Na te pytania odpowiada Obsesja piękna.

Według mnie, ta książka powinna być wręczana każdemu na kogo dobrostanie Wam zależy. Chciałam napisać, że należałoby ją wciągnąć na listę lektur ale bądźmy szczerzy - wolicie poczytać coś, co poleciła Wam najbliższa osoba czy czytać z przymusu? Może za kilka lat będziemy mieć już ta świadome społeczeństwo, że da się dyskutować o takich zagadnieniach na forum klasowym, ale myślę, że na razie przed nami trochę zmian do wdrożenia. Obsesja piękna absolutnie otwiera oczy na ramki, w które próbują wciskać od maleńkości, z tego tylko powodu, że urodziłyśmy się dziewczynkami. Nagle nie możemy się ubrudzić, wspinać po drzewach czy siłować, bo nie wypada, jesteś dziewczynką, nosisz sukienkę. I te słowa ciągną się za nami przez całe życie, przez niewygodną kieckę na studniówkę (bo przecież trzeba wyglądać) do nerwowego wygładzania spódnicy i ciągłego głosu w głowie, które zamiast skupić się na zadaniu w pracy, zastanawia się czy w tej bluzce widać tłuszczyk. Serce rośnie, że coraz więcej rodziców rezygnuje z wpajania swoim córkom hołdu wyglądu i pozwala dziewczynkom w wygodnych ubraniach szaleć na zewnątrz i testować ograniczenia swojego ciała. I podkreślam z całą mocą – nie krytykuję kobiet czy dziewczyn, które lubią dbać o swój wygląd, malować się czy nosić sukienki – jeśli to rzeczywiście ich wybór i spełniają się w takiej formie – niech będą szczęśliwe! Byleby to nie był efekt tego wrednego głosiku w głowie.

Po lekturze miałam zupełnie pokruszony światopogląd. Nagle rzeczy, które społeczeństwo wmawiało mi jako oczywiste, a wobec którym czułam wewnętrzny opór (wychowywałam się z chłopakami i jako kilkulatkę niesamowicie mnie denerwował argument – nie, dziewczynki tak nie robią, później socjalizacja zrobiła swoje), okazały się ściemą. Książka jest poukładana w taki sposób, że czytelnik jest prowadzony od nauki dostrzegania powielanych schematów obsesji, przez przykłady z życia wzięte, statystyki i badania do skutecznych strategii wyciszania wdrukowanych w nas schematów i zmiany myślenia. Najchętniej wrzuciłabym tutaj gros cytatów, ale bez logicznej ciągłości tracą swój wydźwięk. Zostawię tu tylko jeden, który absolutnie mnie uderzył i załamał – dlaczego pozwalamy tak samym o sobie mówić?

Nikt w naszej kulturze nie zdziwiłby się, słysząc, jak kobieta mówi: "Czuję się taka gruba i brzydka". Akceptujemy to poczucie nieszczęścia jako część kobiecej tożsamości.

Pozostaje Wam uwierzyć mi na słowo i doczytać całość!

Tak naprawdę odpowiedzmy sobie na jedno pytanie: Jakim prawem mamy być nieszczęśliwe i ciągle mówić o sobie źle? Odczarujmy tę rzeczywistość, nawet jeśli nie dla siebie, to po to, by te, które przyjdą po nas nie musiały się z tym zmagać. Pomóżmy małym dziewczynkom czuć się pewnie, aby mogły się rozwijać, próbować nowych rzeczy i sięgać po swoje marzenia, a nie zastanawiać się czy są wystarczające i na to zasługują. Ta książka Wam w tym pomoże.

Ocena: 6/6
©Zaczytana Majka
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć