Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 4.00 / 5.00
liczba ocen: 41
Papwerwhite 4#amazon
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
Pozostałe księgarnie
37.99 zł
Opis:

Treblinki nie można było przeżyć. Najsprawniejsza fabryka śmierci w machinie Holocaustu zabijała tylu ludzi, że nie starczało ziemi, by wszystkich zakopać. Gigantyczne ruszty do palenia ciał szybko okazały się za małe. Treblińska ziemia krwawiła.

A jednak wyniszczeni i odarci z godności ludzie odważyli się wzniecić bunt. 2 sierpnia 1943 roku wywołali zbrojne, zakończone sukcesem powstanie w obozie zagłady. Większe i bardziej spektakularne niż to w Sobiborze.

Jak wyglądała konspiracja, jeśli w Treblince za najmniejsze przewinienie groziła śmierć?

Jak więźniowie zdołali przejąć broń, zaatakować strażników i uciec?

Czy AK pomogła powstańcom i dlaczego jej raporty są pełne sprzeczności?

Czy uciekinierzy mogli liczyć na pomoc Polaków?

Książka Michała Wójcika to wciągająca rekonstrukcja tego mało znanego i niewiarygodnego buntu. Opowieść o niezwykłym bohaterstwie, wierze, nadziei i o tym, że nawet w największym piekle może zdarzyć się cud.

Recenzje blogerów
Michał Wójcik, który za swoje historyczne książki zebrał już niejeden laur, zajął się tym razem historią buntu więźniów hitlerowskiego obozu zagłady w Treblince. Na początku sierpnia 1943 roku uwięzieni w obozie wzniecili zakończone sukcesem powstanie. Obozowa codzienność, geneza buntu i jego skutki oraz portrety głównych postaci dramatu stanowią treść opisywanej tu książki. Historia skupiała się dotąd na znacznie mniej spektakularnym powstaniu w Sobiborze. Tymczasem obozowe losy więźniów z Treblinki bez wątpienia także zasługują na szersze omówienie i rozpropagowanie.

Muszę powiedzieć, że doceniając znalezienie tematu, zajęcie się nim oraz dogłębne opracowanie, a także uznając dokonania i warsztat autora, osobiście uznaję książkę za dość rozczarowującą. Decydujące znaczenie ma tu przede wszystkim przyjęta konwencja pisania. W książkach historycznych, reportażach cenię zdystansowane podejście do tematu. Natomiast w Treblince 43 razi mnie widoczne odautorskie zaangażowanie. Interesujący się współczesną historią mają pojęcie o tym, co działo się w hitlerowskich obozach zagłady, więc zabiegi stylistyczne, czy wręcz komentarze wprost ze strony autora, mające na celu uwypuklanie skali tragedii i ogromu zbrodni wydają się zbyteczne. Denerwowały mnie także quasi-literackie fragmenty, prowadzenie narracji niczym w powieści. Rozumiem rynkowe wymogi, konieczność atrakcyjnego „opakowania” tematu, ale sensacyjny tryb narracji tylko mnie irytował.

Nie zamierzam zniechęcać nikogo i odradzać lektury. Jestem pewien, że – tak jak było z poprzednimi książkami tego autora – Treblinka 43 znajdzie licznych, w dodatku zadowolonych czytelników. Jednak sam po kolejne książki Michała Wójcika raczej nie sięgnę.

Ocena: 2/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć