Apartament w Paryżu
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria: /
średnia ocena: 3.73 / 5.00
liczba ocen: 1729
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
30.90 złpremium: 18.54 zł
21.90 zł
24.33 zł
24.72 zł
26.27 zł
Pozostałe księgarnie
-21% 19.47 zł
24.72 zł
25.89 zł
25.91 zł
27.50 zł
27.50 zł
30.90 zł
30.90 zł
Opis:
Przewrotny thriller z elementami powieści obyczajowej jednego z najpopularniejszych francuskich pisarzy. Żadne z nich nie chciało tego spotkania. Los jednak zakpił sobie z ich pragnienia samotności. A jakby tego było mało – postawił Madeline i Gaspara przed koniecznością rozwiązania zagadki kryminalnej…
 

SZTUKA JEST KŁAMSTWEM, KTÓRE MÓWI PRAWDĘ…
Paryż, pracownia malarska ukryta w pełnym zieleni zaułku. Madeline właśnie ją wynajęła, żeby odpocząć i cieszyć się samotnością. W wyniku nieporozumienia w to samo miejsce trafia Gaspard, młody pisarz ze Stanów Zjednoczonych, który chce w spokoju popracować nad nową książką. Los skazuje tych dwoje wrażliwych samotników na dzielenie jednej przestrzeni życiowej.
Pracownia należała do słynnego artysty, Seana Lorenza; we wnętrzu wciąż widać jego fascynację kolorami i światłem. Pogrążony w smutku po śmierci syna malarz zmarł rok wcześniej, pozostawiając po sobie trzy obrazy, które wkrótce przepadły bez wieści. Madeline i Gaspard, zafascynowani talentem i zaintrygowani tragicznym losem poprzedniego lokatora, postanawiają połączyć siły, aby odzyskać te niezwykłe dzieła.
Zanim jednak odkryją sekret Seana Lorenza, będą musieli zmierzyć się z własnymi demonami, a prowadzone przez nich śledztwo na zawsze odmieni ich życie.
GUILLAUME MUSSO od lat utrzymuje się na pierwszym miejscu listy najpopularniejszych francuskich pisarzy. Przewrotne historie, które pisze, łączą w sobie elementy powieści obyczajowej i thrillera psychologicznego.
I zawsze zaskakują absolutnie nieoczekiwanym finałem.

„Dajcie się zaprosić do piekielnego labiryntu. Musso zawsze znajdzie z niego wyjście” – „Le Parisien”

„Musso nie boi się gwałtownych zwrotów akcji, w których wszystko, co do tej pory przeczytaliśmy, zaczyna nabierać zupełnie nowego znaczenia” – Michalina Mikulska, „Rzeczpospolita”

CYTATY:
Życie nie daje drugiej szansy. Raz stracone okazje przepadają na zawsze. Życie nie robi prezentów. Życie jest jak miażdżący walec - to despota sprawujący władzę za pomocą jednej tylko broni: czasu.
Recenzje blogerów
ZNAJDŹ MNIE WŚRÓD OBRAZÓW

Madeline to była policjantka, która w Paryżu szuka spokoju i ukojenia bólu. Pech sprawia, że w to samo miejsce trafia Gaspard – sławny dramaturg topiący swoje smutki w alkoholu. Skazani na siebie w pracowni należącej do genialnego artysty postanawiają zbadać mroczne koleje jego losu i choć spróbować rozwikłać zagadkę śmierci jego syna.

Z książek Musso miałam okazję przeczytać jedynie Dziewczynę z Brooklynu i to dokładnie rok temu. Pamiętam swoje zaskoczenie wysokim poziomem powieści, pędzącą akcją i elektryzującą fabułą... tak więc i tym razem spodziewałam się równie dobrej lektury i nie zawiodłam się.

Nie przyznawali się do tego, oboje jednak wierzyli nierozsądnie, że tajemnice malarza pozwolą im dotrzeć do jakiejś głęboko ukrytej prawdy – szukając obrazów Lorenza, szukali bowiem również siebie.

Apartament w Paryżu mocno różni się od poprzedniej powieści autora. Tym razem czeka nas nieco mniej emocji i napięcia, chociaż historii nie można odmówić oryginalności i unikatowego charakteru. Jak sam tytuł mówi, część akcji rozgrywa się w Paryżu, co dla mnie już na wstępie było ogromnym plusem. Sama nie wiem dlaczego, ale uwielbiam francuskie klimaty, więc naprawdę chętnie sięgam po dzieła, które mają cokolwiek wspólnego z tym krajem. Największą miłośniczką sztuki może i nie jestem, jednak nawet i mnie zainteresowało życie malarza, którego zagadkę próbują rozwiązać główni bohaterowie. Cała intryga wydaje się być naprawdę świetnie rozegrana i nie brakuje jej nic a nic... Akcja jest prowadzona w naprawdę profesjonalny sposób, a wydarzenia przedstawiane z różnych perspektyw idealnie dają możliwość poznania emocji i punktu widzenia różnych postaci. Gaspard i Madeline to nad wyraz prawdziwe postaci, które nie muszą potwierdzać swojej autentyczności. Nie można w żadnym razie nazwać ich wyidealizowanymi – oboje mają własne problemy i zmartwienia, zmagają się z z demonami przeszłości, które cały czas próbują ich dogonić. Łatwo ulegają emocjom, których nie potrafią ukryć, są inteligentni i z pewnością nie można ich nazwać naiwnymi. To typy bohaterów, których lubię. Naprawdę.

Jak już wspomniałam, po powieści spodziewałam się samych dobrych rzeczy, ale wielu z nich i tak nie udało mi się przewidzieć. O nie, takiej petardy nie oczekiwałam. Takiego zaskoczenia zwrotami akcji też nie. Ani tym bardziej cudownymi nawiązaniami do Króla Olch Goethego, którego skrycie uwielbiam i które chętnie bym poszerzyła. Choćby odrobinkę.

Apartament w Paryżu to jeden z bardziej pozytywnych kryminałów, jakie ostatnio miałam okazję przeczytać. Oczywiście, poza dobrym humorem znajdziemy w nim również intrygującą zagadkę wprost ze świata sztuki. Polecam!

Ocena: 5/6
©Caroline Livre
Madeline, była funkcjonariuszka wydziału zabójstw, próbuje poskładać swoje rozbite w drobny mak życie prywatne w jedną, w miarę stabilną całość. Po nieudanej probie samobójczej postanawia zaszyć się w paryskim apartamencie, opracować unikalny life-plan, ktory wydobędzie ją z czeluści beznadziei i braku wiary w szczęście. Niefortunnym zbiegiem okoliczności apartament zostaje wynajęty także wyalienowanemu, dziwnemu i gburowatemu dramatopisarzowi – Gaspardowi.

Konsternacja. Gniew. Upór. Złość. Żadne nie chce opuścić tego wyjątkowego apartamentu – ostoi spokoju, ciszy w zgiełku i pędzie paryskiego centrum. To miejsce ma duszę, przesiąknięte jest artystycznymi fluidami. I tajemnicą. Apartament należał bowiem do zmarłego rok wcześniej wybitnego malarza – Seana Lorenza, którego trzy ostatnie prace zaginęły.

Nie przyznawali się do tego, oboje jednak wierzyli nierozsądnie, że tajemnice malarza pozwolą im dotrzeć do jakiejś głęboko ukrytej prawdy – szukając obrazów Lorenza, szukali bowiem również siebie.

Madeline i Gaspard postanawiają za wszelką cenę odnaleźć zagubione dzieła sztuki. Oraz odnaleźć odpowiedź na pytanie – jaki był finał tragicznych wydarzeń z życia sławnego malarza? Nie wiedzą, że rozwiązanie tej zagadki dostarczy im odpowiedź na mnóstwo innych pytań. Także, a może zwłaszcza, tych osobistych...

Musso dokonał reorganizacji proporcji w swojej twórczości. Pokaźną porcję magii, która od zawsze towarzyszyła bohaterom jego powieści zastąpił sztuką. Powieść zdominowana została przez piękno zaklęte w muzyce poważnej, w malarstwie, poezji. Zamiast romansu oraz poszukiwania drugiej połowy otrzymujemy poszukiwanie samego siebie. Bohaterowie muszą zanurzyć się w głąb własnych pragnień i myśli, aby odnaleźć kwintesencję własnego "ja". Niezmienny pozostaje jedynie wątek kryminalny, który wpleciony między dylematy wewnętrzne głównych postaci, zgrabnie lawiruje między światem artystów i wizjonerów.

Sztuka jest jak pożar, powstaje z tych, których spaliła.

Apartament w Paryżu jest powieścią utkaną na bólu i stracie, które przybierają formę obrazów. Autor z gracją wtapia w fabułę zachwyt sztuką. Ale powieść jest bardzo nierówna. Początkowo zachwyca: autor z gwaru francuskich ulic przenosi nas w bezpieczny, przytulny zakątek. Poznajemy specyficznego Gasparda, zagubiona Madeline. Czujemy te postaci. Widzimy je.
Druga część powieści, odrobinę melancholijna i jednostajna, niespiesznie odsłania tajemnice życia Seana Lorenza, które w dziwny, pokrętny sposób zmieniają życie głównych bohaterów.
Największą porcję emocji dostarcza nam cześć trzecia – kryminalna. Tutaj mamy "starego, dobrego Musso", który zmyślnie łączy wątki i dostarcza niesamowitych, "dreszczotwórczych" emocji. Ze spektakularnym zakończeniem.

Jeśli skręcisz w prawo, na Manhattan [...] zaczniesz pisać pierwszą historię. Jeśli pojedziesz prosto na północ, wymyślisz drugą.

Ta powieść, w moim odczuciu, różni się od pozostałych. Musso skupia się na sztuce, na wnętrzu, emocjach i ulotności. Jeśli ktoś nie odnajduje magii ukrytej w sonacie fortepianowej nr 28 Beethovena, w fakturze obrazu, głębi barwników, prawdopodobnie nie odnajdzie w Apartamencie w Paryżu tego, czego szuka. Ja odnalazłam. I "wycieczkę krajoznawczą" do ludzkiej psychiki, i intrygująca zagadkę kryminalną, i sporą porcję wzruszeń.

Kiedy masz dziecko, w jednej chwili gwiazdy porządkują się na niebie!

Ocena: 4+/6
©Tylko skończę rozdział
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć