Gwiazda Północy
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 4.33 / 5.00
liczba ocen: 993
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
32.00 złpremium: 19.20 zł
24.64 zł
26.81 zł
27.20 zł
30.41 zł
Pozostałe księgarnie
25.60 zł
27.19 zł
27.20 zł
27.20 zł
29.00 zł
32.00 zł
32.00 zł
32.00 zł
Opis:
Zdrajca, szpieg i przestępca. Troje obcych sobie ludzi poświęca wszystko, aby stawić opór reżimowi Korei Północnej. Świetnie przemyślany thriller, ujawniający sekrety kraju, do którego wstęp ma niewielu – a jeszcze mniej może się z niego wydostać…
 

W 1988 roku nastolatka o koreańsko-amerykańskim pochodzeniu zostaje porwana z plaży w Korei Południowej przez służby Korei Północnej. Dwadzieścia dwa lata później jej siostra bliźniaczka wciąż szuka zaginionej i staje się obiektem zainteresowania CIA. Wkrótce odnajduje dowody, że porwana może nadal żyć w Korei Północnej i wyrusza do samego centrum okrutnego reżimu.

„Niesamowita… inteligentna, finezyjna, trzymająca w napięciu – i ważna. Jeśli chcesz spróbować w tym roku czegoś nowego, wybierz «Gwiazdę Północy»” – Lee Child

„Ten thriller nie tylko podnosi adrenalinę, trzyma w napięciu i szokuje, ale jest również druzgocącym portretem brutalnego reżimu. Nie mogłam się od niego oderwać” – Sabine Durrant

Recenzje blogerów
Autor zainspirowany wizytą w Korei Północnej stworzył historię, która wciąga jak wir. Sama historia, jak to zazwyczaj bywa, nie jest skomplikowana – W 1988 roku nastolatka o koreańsko-amerykańskim pochodzeniu zostaje porwana z plaży w Korei Południowej przez służby Korei Północnej. Dwadzieścia dwa lata później jej siostra bliźniaczka wciąż szuka zaginionej i staje się obiektem zainteresowania CIA. Wkrótce odnajduje dowody, że porwana może nadal żyć w Korei Północnej i wyrusza do samego centrum okrutnego reżimu.

Dlaczego akurat ta powieść tak bardzo mi się spodobała? Po pierwsze głównym bohaterem jest kobieta! Brakuje mi w książkach sensacyjnych kobiet jako głównych bohaterek! Wiem, że są takie, ale mimo wszystko jest ich dużo mniej niż bohaterów męskich. A w Jennie zakochałam się od razu – to świetnie skonstruowana postać, choć może czasami ze zbyt dużymi uproszczeniami. Ktoś, kto jest profesorem i praktycznie z dnia na dzień staje się super szpiegiem, musi wzbudzać podejrzenia. Ale dochodzi do tej historii kilka elementów, które sprawiają, że wszystko pasuje do siebie i jest wiarygodne. Bohaterka naprawdę da się lubić, jest świetną babką i z przyjemnością przeczytałabym całą serię książek z nią w roli głównej.

Po drugie – lubię książki pokazujące mi świat, którego nie znam. Wydarzenia w Gwieździe Północy są fikcyjne, ale świat, w którym się rozgrywają, już nie. Autor pokazuje relacje między Stanami a Koreą Północną, między Koreą a resztą świata, odcięcie od niego, nienawiść do zachodniego stylu życia, totalne podporządkowanie się władzy. Pokazuje jak życie w takim kraju jak Korea wpływa na obywateli, na ich sposób myślenia, bycia i codziennego funkcjonowania.

Po trzecie sama konstrukcja wydarzeń, które z jednej strony nieprawdopodobne, z drugiej są całkiem realne. Prowadzenie narracji, budowanie napięcia, pokazywanie tej samej sprawy z kilku punktów widzenia i z kilku stron – to wszystko powoduje, ze czytelnik przewraca kolejne strony i nie jest do końca pewien, co znajdzie na następnych.

Zastanawiałam się, co wyróżnia tę książkę od innych. Sama historia, choć ciekawa, oryginalna i bardzo wciągająca, nie jest czymś powalającym na ziemię. Myślę, że siła tej książki tkwi w dwóch rzeczach. W wykonaniu – autorowi udało się ożywić wymyślony przez siebie świat na tyle, by czytelnik w niego uwierzył i po prostu w niego wszedł. A po drugie w postaciach – które z jednej strony są bardzo klasyczne – mamy dobrą postać, tą złą, tajemniczego bohatera, o którym wiemy niewiele, ale który jest niesłychanie istotny, pomocnika, kogoś, kogo trzeba znaleźć, kogoś przypadkowego, kto wplątuje się w historię i tak dalej. Ale z drugiej strony (kiedyś już o tym pisałam) – to wielka sztuka zbudować swoją historię na klasycznych schematach w taki sposób, by nie było ich widać. I tutaj tak właśnie jest. A same postacie są niezwykle barwne, interesujące i dynamiczne. Autorowi udało się uchwycić to, co najważniejsze – powagę tematu, kiedy pisze się o dramatach ludzkich, element rozrywkowej sensacji, fragmenty prawdziwego świata w wymyślonej fabule, które angażują czytelnika.

Ocena: 5/6
©Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć