ebook Ministerstwo niedżentelmeńskich działań wojennych
4.34 / 5.00 (liczba ocen: 1639)

Ministerstwo niedżentelmeńskich działań wojennych
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 23.20
VIRTUALO#VIRTUALO targi
29.00 złpremium: 17.40 zł Lub 17.40 zł
23.20 zł Lub 20.88 zł
24.65 zł
29.00 zł
29.00 zł Lub 24.65 zł
20.59 zł
21.05 zł
23.19 zł
24.65 zł
26.10 zł
26.10 zł
26.50 zł
29.00 zł
29.00 zł
30.00 zł z kodem: 20.00 zł
Inne proponowane
Sześciu dżentelmenów i jeden cel – zniszczenie machiny wojennej Hitlera. „Giles Milton ma niesamowite oko do szczegółów, dzięki czemu obrazowo przywołuje przeszłość do życia” – „The Spectator” Według „Sunday Times” Milton to wielki mistrz opowieści historycznej.
 

Wiosną 1939 roku powołano w Londynie do życia ściśle tajną organizację: jej celem było knucie, mające doprowadzić do zniszczenia machiny wojennej Hitlera za pomocą spektakularnych aktów sabotażu.
Działania partyzanckie, które potem prowadzono były równie wyjątkowe, jak sześciu mężczyzn, którzy nimi kierowali. Churchill wybrał ich, bo byli wściekle pomysłowi i nie mieli w sobie nic z dżentelmenów. Jeden z nich, Cecil Clarke, niepospolity inżynier, pracował w latach 30. XX wieku nad konstrukcją futurystycznych przyczep kampingowych. Teraz jego talent został zaprzęgnięty do mniej szlachetnego zadania: miał zbudować brudną bombę do zamachu na ulubieńca Hitlera, Reinharda Heydricha. Kolejnym członkiem tej grupy był William Fairbairn, zażywny emeryt, a jednocześnie światowy ekspert w dziedzinie skrytobójstwa. Miał szkolić partyzantów zrzucanych na spadochronach za linią wroga.
Ta szóstka, dowodzona przez znanego z wytworności Szkota, Colina Gubbinsa, tworzyła tajną wewnętrzną komórkę, która zaplanowała najzuchwalsze akty sabotażu w czasie drugiej wojny światowej. Winston Churchill nazywał ją swoim Ministerstwem Niedżentelmeńskich Działań Wojennych. Jego sześciu „ministrów”, wspomaganych przez grupę niesamowitych kobiet, wykazało się taką skutecznością, że udało się im zmienić przebieg wojny.
Historia przedstawiona w „Ministerstwie Niedżentelmeńskich Działań Wojennych” z typową dla Gilesa Miltona werwą i okiem do szczegółów, bazuje na gruntownych badaniach i nieznanych do tej pory materiałach archiwalnych. Wciągająca i barwna opowieść o brawurowych czynach i przygodzie jest także być może ostatnią zapełnioną białą kartą z dziejów II wojny światowej.

„Niezachwiana pewność siebie, z jaką Milton pisze, jest oparta na gruntownych badaniach i jego inteligencji” – „Times Literary Supplement”

Ministerstwo niedżentelmeńskich działań wojennych od Giles Milton możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Epizody II wojny światowej związane ze zorganizowanymi aktami sabotażu przeciwko hitlerowskim Niemcom, nie są dla pasjonujących się historią tego okresu niczym nieznanym. Jednakże Giles Milton, angielski pisarz i publicysta, potrafił przedstawić wydarzenia związane ze wspomnianym wcześniej tematem w sposób nowy i oryginalny. Opisy najsłynniejszych akcji sabotażowych, ich przebiegu i skutków były już – jak wspomniałem wcześniej – wielokrotnie opisywane, a nawet filmowane. Ministerstwo Niedżentelmeńskich Działań Wojennych skupia się jednak, nie na owych przeprowadzonych sabotażach, ale przede wszystkim na działaniach, które do nich doprowadziły. Najlepszym porównaniem będzie tu przywołanie serii popularnych filmów z cyklu „Jak to jest zrobione”. Książka Miltona to właśnie takie szczegółowe wyjaśnienie funkcjonowania kulis brytyjskich tajnych służb, organizujących dywersyjne akcje za linią wroga. Oczywiście same akcje są najbardziej spektakularną częścią całej historii. Milton opisuje kilka z nich. Jednakże sedno jego historii sprowadza się do przedstawienia organizacyjnej strony całego przedsięwzięcia: personaliów, rekrutacji, szkoleń, pomysłów i kolejnych kroków przekuwania ich w rzeczywistość. To, co może wydać się nużącym na pierwszy rzut oka tematem, okazuje się fascynującą opowieścią, w której co i rusz pojawiają się perełki w rodzaju stricte militarnych zastosowań cukierków anyżkowych czy też prezerwatyw. I nie chodzi tu o pakiety pierwszej potrzeby dla szeregowego żołnierza. Miłośnicy wszelakich przejawów brytyjskości z radością odnajdą opis publicznej i zupełnie niebanalnej dyskusji, jaka toczyła się w tym kraju, dotyczącej dopuszczalności „niedżentelmeńskich” działań w czasie wojny. To wreszcie kapitalne portrety szeregu niezwykłych i niezastąpionych osób, dzięki którym wszystkie te historie były możliwe. Za wszelkimi sukcesami stoi przeważnie rzesza bezimiennych, szarych, pracowitych ludzi, bez których wiele z tych tryumfów nie miałoby miejsca. Milton – niezwykle ciekawie i pasjonująco – oddaje im hołd i należne miejsce w historii.

Ocena: 5/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć