ebook Pamiętasz tamto lato
3.66 / 5.00 (liczba ocen: 22)

Pamiętasz tamto lato
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Wydawca:  Wydawnictwo Znak
Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 27.00
wciąż za drogo?
29.99 zł
29.99 zł
29.99 zł Lub 26.99 zł
27.00 zł
29.99 zł
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Lato 1939. Hrabina Olga Mężyńska wraz z synem Teofilem, jego żoną Bisią i służącą Lorcią spędzają wakacje w Juracie. Wydarzeniem sezonu jest bal maskowy w hotelu Lido. Królową balu zostaje ciemnowłosa, czarnooka Klementyna, która za nic ma maniery i konwenanse. Jej urok hipnotyzuje. Gdy tańczy z Teofilem, widać, że tych dwoje trudno będzie rozdzielić.

Czy po wojennej zawierusze ścieżki czterech kobiet przetną się ponownie? Co wtedy zobaczą w swoich oczach? Czy połączy je coś więcej niż miłość do tego samego mężczyzny i niezapomniane lato nad Bałtykiem?

Historie Olgi, Bisi, Lorci i Klementyny, ich marzenia, plany i sposób na przetrwanie w burzliwej powojennej rzeczywistości składają się na przejmującą opowieść o meandrach ludzkich uczuć oraz polskiej historii. Od tej powieści nie sposób się oderwać.

Pamiętasz tamto lato od Bogna Ziembicka możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Po książki, które gdzieś w opisie mają choć ślad wspominający czasy II wojny światowej sięgam bez większego zastanowienia. Kiedyś nie mogłam czytać tego rodzaju literatury, teraz wręcz przeciwnie, ciągnie mnie do niej z jakiegoś nieznanego mi powodu. Kiedy więc miałam okazję sięgnąć po "Pamiętasz tamto lato" nie zastanawiałam się długo. Lektura była zdecydowanie inna niż założyłam, ale czy przez to gorsza? Przekonajmy się.

Cztery kobiety i ostatnie przedwojenne lato. Jastarnia, pełna blichtru, radosny czas spędzany na cieszeniu się życiem. Jest jeszcze On - syn, mąż, brat, kochanek. Z każdą z bohaterek łączy go inna relacja, jest osią, przy której trwają. Wojna burzy ten sielski obrazek, zmuszając wszystkie cztery bohaterki do walki o przetrwanie i godne życie. Jak potoczy się życie każdej z bohaterek? Co przyniesie wojna i czasy późniejsze?

Autorka zdecydowała się na historię osadzoną w dwóch, a nawet trzech osiach czasowych. Losy powojenne przeplatają się ze wspomnieniami wojennymi, oraz tym ostatnim, trochę magicznym w swojej prostocie lecie w Jastarni. Autorka pokazuje jak wojna zmieniła wszystkie cztery kobiety, zachwiała w posadach ich życiem, zmusiła do nowych wyborów. Bardzo wyraźnie widać jak przedwojenna arystokracja po wojnie nie ma praw, jedynie dożywając swoich dni. Z drugiej strony ci biedni mogą zacząć zupełnie nowe życie. Wojna wpłynęła na losy wielu, zmuszając ich do ucieczki, pozostawiając traumę do końca życia, każąc walczyć o przeżycie.

Autorka bardzo ciekawie przeplata losy bohaterów, pokazując nie tylko zmiany społeczne, ale również mentalne w umysłach bohaterów. Łącząc ich losy, pokazując emocje, wybory, oczekiwania. Każda z czterech bohaterek jest inna, inaczej też podchodzi do zmian. Niektóre nie potrafią walczyć, stają się bezwolne w pewnych kwestiach, wspominają, czekają. Inne z kolei zmieniają się wraz z nowymi warunkami, stają się odważne i waleczne, a jednocześnie nie godzą się na wszystko, co daje nowa władza.

Ta historia malowana jest szarymi barwami, niewiele tu powodów do radości, obraz życia jest smutny i bezbarwny. Grubą linią oddzielone jest przedwojenne życie, a raczej ta ostatnia wakacyjna podróż, od wojny, a potem brutalnych i ciemnych lat stalinowskiego reżimu. Lektura zmusza do przemyśleń, nie napawając nadzieją.

Pamiętasz tamto lato to obraz przemian, zarówno tych społecznych jak i osobistych, przedstawienie różnych postaw kobiet, które z innych powodów trwają przy swoim, pomimo zmiany otoczenia. To historia trudnych losów w historii, równie trudnych decyzji i ich konsekwencji. Daje do myślenia, zostaje w głowie, choć jest dość posępna w odbiorze.

Ocena: 4+/6 czytaj więcej
©Książkowe Wyliczanki
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć