ebook Cała prawda o planecie Ksi
3.84 / 5.00 (liczba ocen: 1738)

Cała prawda o planecie Ksi
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 22.50
Audiobook - najniższa cena: 17.72
wciąż za drogo?
24.99 zł
24.99 zł Lub 22.49 zł
22.50 zł
24.99 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (1)
Inne proponowane

Fantastyka w najlepszym wydaniu? Tak! Terroryzm w kosmosie? I to też. Powieść wybitna, a zważywszy na przedwczesną śmierć autora, można tylko snuć domysły, jak wielkim dziełem byłaby jej kontynuacja.

Grupa fanatyków przejmuje władzę na planecie Ksi.
Czy ci, co przeżyli, i ci, co żyją w stanie hibernacji, doczekają się pomocy z Ziemi?

Przedstawiając przed laty konspekt powieści o planecie Ksi tak Janusz A. Zajdel pisał o swych zamierzeniach:
Osnową powieści jest sprawa grupy osadników, którzy mieli się osiedlić na planecie innego układu, lecz z nieznanych przyczyn zerwali kontakt z Ziemią. Z Ziemi wyrusza ekspedycja mająca za zadanie wyjaśnić, co się wydarzyło.
Ekspedycja napotyka jeden ze statków osadników, wracający ku Ziemi, z jednym tylko człowiekiem na pokładzie. Człowiek ten, były pilot kosmiczny, jest w stanie zupełnego rozstroju psychicznego...
Dowódca ekspedycji ratunkowej odkrywa prawdę o planecie Ksi, lecz sam powątpiewa, czy to aby cała prawda. Po powrocie na Ziemię zdaje raport swym przełożonym i znowu leci na Ksi…

Cała prawda o planecie Ksi od Janusz A. Zajdel możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Cała prawda o planecie Ksi jest dziełem niedokończone. Powieść została po raz pierwszy wydana w 1983 roku, a później ukazywała się z fragmentami pod tytulem Drugie spojrzenie na planetę Ksi. Autor niestety zmarł podczas pisania tej powieści, więc nigdy już nie dowiemy się, jaki miał pomysł na rozwinięcie fabuły. Mimo to powieść została jednym z najwybitniejszych dzieł tzw. nurtu fantastyki socjologicznej.

Akcja powieści mówi o misji kolonizacyjnej w kosmosie. W końcowej fazie podróży statek kosmiczny przejmują buntownicy, którzy zamierzają na planecie Ksi zbudować nowe społeczeństwo. Sterroryzowana załoga zostaje zmuszona do zbudowania tajnego bunkra, w którym zostają umieszczone wszystkie zapasy przywiezione z Ziemi. Z hibernacji zostają wybudzeni niektórzy koloniści. Buntownicy wmawiają im, że zostali wysłani bez broni, sprzętu oraz wyżywienia.

Koloniści pod przywództwem grupy rządzącej budują społeczeństwo oparte na nienawiści do Ziemi. Sami tymczasem korzystają swobodnie ze wszelkich dóbr zgromadzonych w tajnym bunkrze. Z biegiem lat powstaje społeczeństwo kastowe rządzone przez potomków buntowników z tzw. pierwszej dziesiątki. Choć ludzie żyją w nędzy i pod butem aroganckiej władzy, propaganda wmawia im, że żyją w szczęśliwym raju. A ludzie z Ziemi ich nienawidzą, zazdroszczą im i kiedyś mogą przybyć, by ich zniszczyć.

W latach osiemdziesiątych Cała prawda o planecie Ksi wydawała się alegorią Polski, Związku Radzieckiego, Kuby, czy jeszcze bardziej Korei Północnej. Nienaturalna, ale autentyczna była wiara części społeczeństwa w doskonałość systemu socjalistycznego. Propaganda usilnie pielęgnowała nienawiść do krajów zachodnich. Jednak wtedy rząd dusz, który sprawowali komuniści już się kończył. Dziś po latach widzimy, że Zajdel był geniuszem. Dostrzegł to, co my widzimy dziś. Rząd okrada obywateli, gardzi nimi, działa na ich szkodę, lecz oni wierzą w doskonałość tej władzy. Wbrew rzeczywistości i faktom wierzą w fikcję.

Ocena: 6/6
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć