ebook Profil mordercy
3.84 / 5.00 (liczba ocen: 1837)

Profil mordercy
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 21.07
wciąż za drogo?
-19% 27.20 zł
32.29 zł Lub 29.06 zł
21.07 zł
-14% 28.90 zł
Inne proponowane

Paul Britton jest jednym z najsłynniejszych profilerów na świecie – na podstawie śladów na miejscu zbrodni przygotowuje portret psychologiczny mordercy. Szuka szczegółów, które powiedzą mu coś o sprawcy, pozwolą sięgnąć do jego umysłu i spojrzeć na świat jego oczami. Nawet jeżeli oznacza to konieczność oglądania śmierci przerażonej ofiary.

Psychopaci ukrywający ciała ofiar w ścianach własnego domu i w przydomowym ogródku, szantażysta grożący zatruciem karmy dla zwierząt i odżywek dla dzieci w marketach, makabryczni kolekcjonerzy zabierający z miejsc zbrodni fragment ciała ofiar – to tylko niektóre z prawdziwych spraw, jakie trafiły na strony tej książki.

Paul Britton nie tylko przedstawia swoje najtrudniejsze śledztwa, ale też próbuje wyjaśnić, skąd bierze się w ludziach zdolność do okrucieństwa i zbrodni.

Profil mordercy to mroczna wyprawa w głąb zbrodniczych umysłów.

Profil mordercy od Paul Britton możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Legenda. Paul Britton był psychologiem klinicznym, kiedy zjawił się u niego David Baker, nazywany ojcem profilowania psychologicznego w Wielkiej Brytanii, choć tak powszechnie mówi się też właśnie o Brittonie. Pierwsza rozwiązana sprawa przyniosła mu sławę, którą dobrze wykorzystał. Profil mordercy to autobiograficzna opowieść. Poznajemy historię Paula od dzieciństwa, przez decyzję zostania psychologiem, rozwiązanie pierwszej sprawy, zajęcie się profilowaniem i rozwój kariery. Jeśli ktoś interesuje się tematem profilowania kryminalnego to lektura obowiązkowa! Opowieść Brittona czyta się doskonale, strona za stroną i sprawa za sprawą. Jego osobiste wspomnienia przeplatane są fragmentami profili psychologicznych, szczegółami śledztw, działań policji. Pisze o tym, jak dochodził do swoich wniosków, jak go odbierano jako profilera, jak on sam się czuł, mając styczność z brutalnymi morderstwami. Przemyca historię kryminologii, techniki budowania profili i o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi. Pisze również o oskarżeniach pod swoim adresem po aresztowaniu niewłaściwego człowieka i o swoich emocjach i reakcjach. To doskonała lektura, zwłaszcza jeśli interesuje nas rozwój tej dziedziny. Poza tym świat widziany oczami profilera kryminalnego to fascynujące miejsce. Jeszcze bardziej fascynujący są ludzie. Paul Britton odsłaniając przed nami tok swojego rozumowania, pozwala poczuć się przez chwilę jak zawodowy profiler – przechodzimy przez wszystkie etapy, od informacji o zbrodni, przez śledztwo, aż do skonstruowania profilu.

Upadek (?) legendy. Profil mordercy kończymy pełni zdumienia, ale też podziwu dla Paula Brittona. On jeden, pokonując wszystkie przeciwności, zazdrość policjantów, niezrozumienie przełożonych, walcząc z własną niechęcią do wchodzenia w głowy morderców, walczy o sprawiedliwość w kraju. Jego dalszą historię, tę po zakończeniu książki, możemy poznać z innej książki – Czy jesteś psychopatą Jona Ronsona. Profil mordercy to oczywiście wspomnienia i wszystkie sprawy w nich są rozwiązane, Britton zawsze miał w nich rację, a jeśli coś szło nie tak, to tylko dlatego, że policjanci go nie słuchali. Ron Jonson pisze o głosach krytycznych, pomyłkach, dziwnych podobieństwach stworzonych przez niego profili i historii tej najsłynniejszej sprawy, morderstwa z 1992 roku, kiedy na podstawie działań Brittona aresztowano nie tego człowieka, co trzeba. Britton był gwiazdą, więc ta pomyłka również odbiła się szerokim echem wśród środowiska. Od tego momentu Britton trzyma się na uboczu, a czytelnik może jedynie zadać sobie pytanie czy Paul Britton był sprytnym pozerem, który wykorzystał swoją szansę, czy profilerem, z którego zrobiono kozła ofiarnego?

Choć nigdy się nie dowiemy, jak było naprawdę, uświadomiłam sobie, że do takich książek trzeba podchodzić ostrożnie. Mając świadomość tego, jak to wszystko się skończyło, wspomnienia Brittona czyta się już trochę inaczej. Oczywiście książka nic na tym nie traci, a być może wręcz zyskuje. W dalszym ciągu to celny i cenny (bo wewnętrzny) obraz profilowania kryminalnego w Wielkiej Brytanii, kawał porządnej historii, policyjne śledztwa i kilka smaczków i ciekawostek dla zainteresowanych taką karierą. Ale trzeba pamiętać, że to nie jest reportaż ani biografia napisana przez niezależnego autora. To opowieść Brittona o samym sobie, więc to oczywiste, że będzie w niej pozytywnym bohaterem.

Ocena 5/6
©Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć