Urobieni. Reportaże o pracy
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.79 / 5.00
liczba ocen: 573
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
29.90 złpremium: 17.94 zł
-23% 23.02 zł
25.42 zł
29.90 zł
29.90 zł
Pozostałe księgarnie
23.02 zł
25.06 zł
25.06 zł
25.07 zł
25.42 zł
26.37 zł
26.91 zł
27.00 zł
29.90 zł
30.90 zł
Opis:

Reportaże, które ujawniają niewygodną prawdę o polskim rynku pracy. Opowiadają historie tych, którzy w 1989 r. zostali siłą wtłoczeni w nowy model gospodarczy, i tych, których ukształtował dziki, nadwiślański kapitalizm lat 90. Niepewność jutra, spychający w ubóstwo wyzysk, pogarda dla słabszych i frustracja tworzą gorzką opowieść o codzienności milionów Polaków.

Ponad półtora miliona ludzi pracujących w Polsce żyje w ubóstwie. Przeciętny Polak przepracowuje w roku niemal dwa tysiące godzin, co daje nam drugie miejsce w rankingu najbardziej zapracowanych krajów w Unii Europejskiej. Choć spędzamy w pracy prawie jedną trzecią swojego życia, wciąż niewiele wiemy o mechanizmach rynku pracy i nierównościach panujących wśród zatrudnionych w innych branżach.
Pracownik fabryki, ochroniarz na osiedlu nowych bloków, właściciel budki z zapiekankami, szefowa związku zawodowego w sieci hipermarketów, kierownik call center i wielu innych – to właśnie oni, niewidzialni pracownicy, choć wciąż słyszą zapewnienia o perspektywie poprawy swojego losu, nie czują się beneficjentami systemu, w którym przyszło im żyć. Bo jak powiedział jeden z bohaterów: „jesteśmy tylko trybikami”.

„Chcesz naprawić Polskę? Zacznij od pracy. Czytając Szymaniaka, utwierdziłem się w tym przekonaniu. «Mam czterdziestkę, z roby wyjmuję dwa dwieście – bezsens. Częściej patrzę na mieście na resztę. W domu jestem na godzinę, ledwie, by z dzieckiem ogarnąć mu lekcje. [...] A on chce pasek Gucci, kocham cię, ale skąd mam na pasek zmłócić?». To niestety nie moje. To kawałek z nowej płyty rapera Grubego Mielzky’ego. A u Szymaniaka znajdziecie więcej jeszcze mocniej łapiących za gardło historii urobionych” – Rafał Woś, „Polityka”, autor książki „To nie jest kraj dla pracowników”

Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć