ebook Urobieni. Reportaże o pracy
3.68 / 5.00 (liczba ocen: 1451)

Urobieni. Reportaże o pracy
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 23.02
wciąż za drogo?
27.81 złpremium: 17.94 zł Lub 17.94 zł
-23% 23.02 zł Lub 20.72 zł
29.90 zł
29.90 zł Lub 26.91 zł
23.01 zł
23.02 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Inne proponowane

Reportaże, które ujawniają niewygodną prawdę o polskim rynku pracy. Opowiadają historie tych, którzy w 1989 r. zostali siłą wtłoczeni w nowy model gospodarczy, i tych, których ukształtował dziki, nadwiślański kapitalizm lat 90. Niepewność jutra, spychający w ubóstwo wyzysk, pogarda dla słabszych i frustracja tworzą gorzką opowieść o codzienności milionów Polaków.

Ponad półtora miliona ludzi pracujących w Polsce żyje w ubóstwie. Przeciętny Polak przepracowuje w roku niemal dwa tysiące godzin, co daje nam drugie miejsce w rankingu najbardziej zapracowanych krajów w Unii Europejskiej. Choć spędzamy w pracy prawie jedną trzecią swojego życia, wciąż niewiele wiemy o mechanizmach rynku pracy i nierównościach panujących wśród zatrudnionych w innych branżach.
Pracownik fabryki, ochroniarz na osiedlu nowych bloków, właściciel budki z zapiekankami, szefowa związku zawodowego w sieci hipermarketów, kierownik call center i wielu innych – to właśnie oni, niewidzialni pracownicy, choć wciąż słyszą zapewnienia o perspektywie poprawy swojego losu, nie czują się beneficjentami systemu, w którym przyszło im żyć. Bo jak powiedział jeden z bohaterów: „jesteśmy tylko trybikami”.

„Chcesz naprawić Polskę? Zacznij od pracy. Czytając Szymaniaka, utwierdziłem się w tym przekonaniu. «Mam czterdziestkę, z roby wyjmuję dwa dwieście – bezsens. Częściej patrzę na mieście na resztę. W domu jestem na godzinę, ledwie, by z dzieckiem ogarnąć mu lekcje. [...] A on chce pasek Gucci, kocham cię, ale skąd mam na pasek zmłócić?». To niestety nie moje. To kawałek z nowej płyty rapera Grubego Mielzky’ego. A u Szymaniaka znajdziecie więcej jeszcze mocniej łapiących za gardło historii urobionych” – Rafał Woś, „Polityka”, autor książki „To nie jest kraj dla pracowników”

Urobieni. Reportaże o pracy od Marek Szymaniak możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Przyznaję się, że sceptycznie podchodziłam do tej książki. Zastanawiałam się, co odkrywczego może być na 240 stronach o rynku pracy w Polsce? Przecież każdy z nas wie, że jest on bardzo zróżnicowany. Są zatrudnieni, którzy zarabiają krocie, jest i gros osób pracujących „na czarno” za marną pensję. Poza tym każdy z nas zna osoby, które w ogóle nie mogą znaleźć „roboty”.

Reportaże, będące świadectwami pracowników i pracodawców polskiego rynku pracy, tworzą patchwork, którego nikt nie chciałby mieć na własność, ani się z nim zetknąć. Bo to twór smutny, a momentami wręcz tragiczny. Z czego mamy się cieszyć, skoro niejeden z nas stał się ofiarą dzikiego kapitalizmu, gdzie są równi i równiejsi? Jak sprostać stwierdzeniu rzuconym w twarz – „jak się nie podoba, to do widzenia”?

Autor doskonale przygotował się do realizacji swojego pomysłu, bo oprócz przeżyć konkretnych osób, mamy tutaj pełen ogląd rynku pracy, również z ekonomicznego punktu widzenia. Marek Szymaniak poruszył wątek związków zawodowych oraz Państwowej Inspekcji Pracy. Ile i co mogą zrobić, żeby pomóc pracownikowi? Czy mają jakikolwiek wpływ na pracodawcę?

Uważam, że ta książka mogłaby posłużyć jako wartościowa lektura uzupełniająca akademicką bibliografię na niejednym kierunku studiów, bo to, że niejednemu pracodawcy – kierownikowi – dyrektorowi otworzyłaby oczy, nie łudzę się.

Słowo „urobieni” jest celnym podsumowaniem historii bohaterów, którym autor dał w swojej książce głos. Wysłuchał i przekazał nam, czytelnikom. Bez moralizatorskiej nuty, za to rzeczowo i kompleksowo.

Niestety reportaż Marka Szymaniaka nie jest wesołą lekturą, która wprowadzi w doby nastrój. Wprost przeciwnie, może wywołać silne wzburzenie. Mimo wszystko warto po nią sięgnąć, bo mówi o zachowaniach i praktykach, o których niejeden z nas nie ma pojęcia. Czy pęknie bańka ułudy?

Ocena: 5/6
©Na czytniku
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć