Nawrócona
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria: /
średnia ocena: 3.95 / 5.00
liczba ocen: 1209
cena: 23.30
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
23.30 zł
26.68 zł
27.12 zł
31.90 zł
Pozostałe księgarnie
26.76 zł
27.52 zł
28.00 zł
30.30 zł
31.00 zł
31.90 zł
Opis:

Powieść jednego z najbardziej cenionych pisarzy niderlandzkich, autora słynnej „Wojny i terpentyny”. Powstała na podstawie źródeł historycznych. Za ich sprawą Stefan Hertmans trafił do świata namiętności, nienawiści, miłości i śmierci. „«Nawrócona» to książka, która dotknie naszych serc i umysłów” – „De Standaard”

„Miała wrażenie, że może usłyszeć samotność samego czasu”.
W niewielkiej wiosce w Prowansji od niepamiętnych czasów mówi się o pogromie i ukrytym skarbie. Pod koniec XIX wieku w kairskiej synagodze zostają znalezione sensacyjne żydowskie dokumenty. Stefan Hertmans natrafia na ślady szlachetnie urodzonej młodej chrześcijanki z XI wieku, która z miłości do żydowskiego chłopaka zniszczyła sobie życie. Podąża za kobietą, która ignorując zakazy, podejmuje ucieczkę z ukochanym i udaje się w spektakularną podróż, ścigana przez wszystkich dokoła. 
Hertmans nie zatrzymuje się jednak w tym miejscu. Trzyma w ręku lustro, w którym odbija się zarówno historia, jak i współczesne społeczeństwo. Tysiąc lat temu podczas krucjat chrześcijaństwo walczyło z islamem, Jerozolima przechodziła z rąk do rąk. Ginęli niewinni ludzie, inni musieli uciekać z ojczyzny. Dziś zmieniła się sceneria, konflikty pozostały te same. 
Nawrócona – nowa powieść autora bestsellerowej „Wojny i terpentyny” – powstała na podstawie źródeł historycznych. Za ich sprawą Stefan Hertmans trafił do chaotycznego świata namiętności, nienawiści, miłości i śmierci, a w końcu z Kairu ponownie do prowansalskiej wioski, która od paru dekad jest jego domem.

„Mam wiadomość dla setek tysięcy czytelników, które uznały «Wojnę i terpentynę» za arcydzieło: Ta powieść jest jeszcze lepsza” – Humo.be

„Ta książka to apel moralny do naszego człowieczeństwa” – „Cutting Edge”

„Fascynująca, po mistrzowsku opowiedziana historia” – MustReads.nl

Recenzje blogerów
W 1864 roku litewski talmudysta Jakub Saphir w synagodze Ben Ezry w Kairze odkrył genizę, zawierającą ponad 280 tysięcy manuskryptów. Wśród nich znajduje się napisany pod koniec XI wieku przez pochodzącego z francuskiego Monieux rabina Jouszuę Obadiasza list polecający skierowany do każdej gminy żydowskiej, z prośbą o opiekę dla prozelitki, która w czasie pogromu Żydów który miał miejsce w czasie pierwszej wyprawy krzyżowej w latach 1096-1099 w Monieux, straciła męża, a dwójka jej starszych dzieci została uprowadzona przez Krzyżowców.
Historia opisana w manuskrypcie wydarzyła się niedaleko miejsca w którym położony jest dom flamandzkiego poety i pisarza Stefana Hertmansa. Historia tajemniczej prozelitki zafascynowała pisarza tak bardzo, że w swojej powieści Nawrócona wyruszając w podróż jej śladami przez Francję do Kairu podjął się próby zrekonstruowania historii, żyjącej przed tysiącem lat kobiety.

Vigdis Adelais, szlachetnie urodzona chrześcijanka z Rouen przypieczętowuje swój trudny los zakochując się w synu naczelnego rabina Narbonne, Davida Todrosa. Ich uczucie jest tak silne, że nie zważając na dzielącą ich przepaść, postanawiają być razem. David i Vigdis uciekają z miasteczka, Vigdis przyjmuje wiarę męża i otrzymuje imię Chamutal. Osiedlają się w Monieux, gdzie prowadzą szczęśliwe życie. Wszystko do czasu, gdy papież Urban II w 1095 roku ogłosił hasło wojny świętej, czym zapoczątkował wyprawy krzyżowe. Krucjaty, która dociera także do Monieux.

Kim była nawrócona? Stefan Hermans nadaje jej imię, twarz, kreśli nieznane szczegóły jej historii i czyni to w niezwykle wiarygodny sposób, krok po kroku odtwarzając możliwy scenariusz według którego mogło potoczyć się życie dwojga kochanków.
Odmalowuje ich historię z nie lada rozmachem, opierając się na dokumentach historycznych, przemierzając francuskie małe miasteczka, odwiedzając ruiny jesziwy przy której się modlili, pola i ścieżki, którymi najprawdopodobniej wędrowała Chamutal.

Chcę widzieć otoczenie własnymi oczami, chłonąć detale możliwe widoki. Chcę odnaleźć to co po tysiącu lat mogłoby być widoczne. Prawie niczego takiego nie ma- poza krajobrazem tu i ówdzie. Z trudem udaje mi się wyobrazić jak przebiegła ich podróż, choć istnieją historyczne źródła, które mogą mi w tym pomóc. Muszę jedynie wykreślać, usuwać, sprowadzać do sedna: żadnego mosty, drogi szybkiego ruchu, żadnych zabudowań utwardzonego pobocza, dźwięku, niemal żadnej obecności. Wszystko muszę usunąć jak archeolog i dotrzeć do leżącej odłogiem ziemi.

Autor niezwykle plastycznie odmalowuje piękno prowansalskiej przyrody, kojący nastrój spokojnej wsi, która stała się dla dwojga zakochanych azylem, w którym znaleźli schronienie. Sielanka staje się jednak zapowiedzią piekła, które za chwile ma nadejść. Hertmans zestawia ze sobą idyllę z piekłem pogromu, arkadię, którą jest dla młodych francuska położona gdzieś na uboczu wieś z cierpieniem Chamutal, rozpacz po utracie męża i dzieci z tlącą się nadzieją. Te kontrapunkty jeszcze bardziej podkreślają cierpienie prozelitki, jej ogromną i przejmującą samotność, zagubienie gdy nie wie do którego z bogów ma się modlić, samotność związaną z wiecznym odrzuceniem, potępieniem i niezrozumieniem.

Stefan Hertmans w swojej powieści łączy fikcję literacką ze źródłami historycznymi, a także splata ze sobą dwa plany czasowe. Zestawia dwie skrajne, kontrastujące ze sobą rzeczywistości, które na kartach powieści wzajemnie się przenikają. W jednej chwili śledzimy ucieczkę Davida i Chamutal, by za moment przenieść się w teraźniejszość, by razem z narratorem czytać poranną gazetę, a w niej historię o dziesiątkach ludzi, którzy utonęli u wybrzeży Grecji. W ten sposób Hertmans tworzy swego rodzaju pomost między przeszłością a teraźniejszością, Tysiąc lat wydaje się być przepaścią, ale te dwa światy łączy ze sobą znacznie więcej niż dzieli, zmieniła się tylko sceneria, ludzkie postawy i zachowania niezmiennie pozostają takie same.

Nawrócona nie jest tylko opowieścią o skazanej na zgubę miłości w mrocznych czasach średniowiecza. Stefan Hertmans zwraca uwagę na ponadczasowe i aktualne problemy, takie jak migracja. Vigdis i David wielokrotnie określani są przez pisarza jako uchodźcy szukający bezpiecznego miejsca w czasach, gdy w Europie panuje religijne szaleństwo i rośnie antysemityzm. Uchodźcy wciąż uciekają, wciąż szukają bezpiecznego miejsca. Wyprawy krzyżowe tylko zmieniły nazwę, wojny religijne i prześladowania za wiarą cały czas mają miejsce.

Nawróconą Stefan Hertmans przywraca pamięci zapomnianą opowieść o pełnej poświęceń miłości, której nikt nie dawał żadnych szans. Flamandzki pisarz zabiera czytelnika w fascynującą, emocjonalnie trudną i wyczerpującą podróż śladami uczucia, dla którego gotowi jesteśmy oddać wszystko. Pełną bólu, przeszywającego smutku historię wielkiej samotności, wyobcowania, ciągłego odrzucenia i braku zrozumienia. Stefan Hertmans opowiadając historię, która miała miejsce w średniowieczu uzmysławia nam, że czasy w których obecnie żyjemy wcale nie są wyjątkowe. Wciąż jesteśmy tacy sami, powtarzamy te same błędy i stare schematy.
Uniwersalna, boleśnie aktualna, przepiękna powieść.

Ocena: 6/6
©Cuddle up with a good book
Nie mogłam się lepiej wstrzelić z lekturą, gdyż Stefan Hertmans jest tegorocznym gościem Big Book Festival oraz Festiwalu Malta w Poznaniu. W Polsce znany jest z wydanej w 2016 roku Wojny i terpentyny, która ukazała się w szesnastu krajach i dostała nominację do Nagrody Bookera oraz wydanej w 2017 roku powieści Głośniej niż śnieg. Twórczość jednego z najbardziej cenionych pisarzy języka niderlandzkiego zainteresowała również mnie, dlatego sięgnęłam po Nawróconą - tegoroczną premierę belgijskiego pisarza.

Historia opowiedziana przez Hertmansa jest poruszająca i hipnotyzująca. Ubranie w słowa faktów historycznych z dodatkiem fikcyjnej, wysublimowanej otoczki, używając pięknego, literackiego języka sprawia, że obcujemy z literaturą na wysokim poziomie.

Znowu przemierzam uliczki ich śladem, oddycham głęboko. Historia leży na ulicy, jest rzeczą płochliwą, czymś jak plama światła w ludzkim zarysie, otoczona niejednym mrocznym, straconym życiem.

Stefan Hertmans natrafił na ślady życia kobiety, chrześcijanki, która żyjąc w XI wieku poszła za głosem serca i związała się z żydowskim mężczyzną. Nie bacząc na otaczający ją świat, wartości, którymi była pojona od małego, zagrożenia jakie niosło ze sobą uczucie do człowieka wyznającego inną wiarę, porzuciła wygodne życie i wstąpiła na drogę, która przyniosła śmierć, cierpienie, głód, okrucieństwo i nienawiść. A my, razem z autorem podążamy ścieżkami wydeptanymi przez Chamutal i Dawida, na których jak kłęby suchej trawy na pustyni, szaleją namiętność i dojmujący smutek, radość i tragedia. Podróż Nawróconej jest jak niekończąca się droga krzyżowa. Wydawałoby się, że dotarła do celu, a jednak los ma na ten temat zupełnie odmienne zdanie.

Hertmans w cudowny sposób balansuje pomiędzy przeszłością i współczesnością, przeplata fikcję literacką z wydarzeniami historycznymi, które miały miejsce i odcisnęły niezatarte piętno na życiu milionów ludzi. Nawrócona to książka nieprzeciętna, niełatwa, a jednak przystępna. Zostawia czytelnika w uczuciu, że przeczytał bardzo dobrą, wartościową powieść. A, i jeszcze jedno – ta historia jest uniwersalna, bo fortuna kołem się toczy.
Warto sięgnąć! Warto przeczytać! Jestem pod wielkim wrażeniem kunsztu Hertmansa i zapisuję Wojnę i terpentynę na listę „do przeczytania”.

Ocena: 5+/6
©Na czytniku
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć