ebook Rzym. Wędrówki z historią w tle
3.83 / 5.00 (liczba ocen: 83) Ilość stron (szacowana): 520

Rzym. Wędrówki z historią w tle
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 43.66
Audiobook - najniższa cena: 41.95
wciąż za drogo?
54.87 złpremium: 35.40 zł Lub 35.40 zł
47.20 zł Lub 42.48 zł
51.00 zł
59.00 zł
59.00 zł
43.66 zł
50.39 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Bożena Fabiani, znana popularyzatorka wiedzy o sztuce, oprowadza czytelników po Rzymie, przedstawiając wybrane epizody z dziejów miasta: od narodzin chrześcijaństwa do baroku, całkiem wyjątkowo sięgając nieco głębiej w czasy starożytne. Kładzie nacisk na zabytki wczesnochrześcijańskie, by powiązać je z okolicznościami narodzin chrześcijaństwa, a następnie pokazać ich późniejsze losy, opisując Rzym papieży.

„Rzym. Wędrówki z historią w tle” to bardzo osobista książka Bożeny Fabiani o mieście, w którym stale się coś rodziło, coś przekształcało, coś zapadało pod ziemię. To opowieść o osłoniętych tajemnicą dziejach najstarszych kościołów i innych zabytków, dziejach odczytywanych wciąż na nowo przed kolejne pokolenia badaczy. Spacerując po Wiecznym Mieście, trzeba patrzeć zarówno w górę, żeby nie przegapić na przykład uroczych kapliczek maryjnych na murach, jak i pod nogi, bo przeszłość w wielu miejscach zapadła się głęboko pod ziemię i trzeba za nią tam powędrować.
Rzym to miasto jedyne w swoim rodzaju; tu każdy kamień ma coś do powiedzenia – głazy pod stopami na via Appia sprzed dwóch tysięcy lat, czy niewiele od nich młodsze, niedawno zdjęte i wymienione na nowe, dachówki na bazylice Santa Maria Maggiore; ocalone dedykacje na pogańskich świątyniach i epitafia z katakumb; fasady bazylik i kardynalskich pałaców ze swymi herbami na frontonie, obficie zdobione wewnątrz; zwalone kolumny czy ukryte pod ziemią i mozolnie odkopywane pozostałości pierwszych kościołów. Niemal na każdej ulicy jest kościół, w którym można znaleźć coś ciekawego. To niewyczerpana kopalnia. Życia nie starczy na obejrzenie tego wszystkiego, nawet gdyby się tam urodzić, stale mieszkać, być archeologiem i mieć wstęp do podziemi i do skarbów sztuki w prywatnych apartamentach.

Autorka oprowadza czytelników po Rzymie, przedstawiając wybrane epizody z dziejów miasta: od narodzin chrześcijaństwa do baroku, całkiem wyjątkowo sięgając nieco głębiej w czasy starożytne. Kładzie nacisk na zabytki wczesnochrześcijańskie, by powiązać je z okolicznościami narodzin chrześcijaństwa, a następnie pokazać ich późniejsze losy, opisując Rzym papieży. Opowieść kończy na wieku XVII – trzy ostatnie rozdziały książki są poświęcone Rzymowi doby baroku. Bożena Fabiani nasyca tekst rozmaitymi szczegółami dotyczącymi mody, obyczajów, malarzy, przestępstw i egzekucji. Dzięki temu pokazuje życie miasta z bliska, objaśnia okoliczności, w jakich powstało to wszystko, co po wiekach trafiło do przewodników.

Rzym. Wędrówki z historią w tle od Bożena Fabiani możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Z książkami pani profesor Fabiani zetknąłem się po raz pierwszy dość przypadkowo. Były to audiobookowe wersje jej gawęd o sztuce, czytane przez samą autorkę. Muszę się przyznać, że nie spodziewałem się, że będą aż tak pasjonujące. W końcu to tematyka dość trudna do atrakcyjnego zaprezentowania. Z ogromnym zainteresowaniem przyjąłem, więc zapowiedź kolejnego wydawnictwa, będącego tym razem nieco innym spojrzeniem, ukierunkowanym na miejsce, a nie na konkretną epokę.

Rzym – tam postanowiła zabrać czytelnika Bożena Fabiani. Tym razem trafiła w moje ręce drukowana wersja książki. Znakomicie wydana, świetnie zilustrowana. Co tylko wzmogło moją radość. Ponadto jak zwykle fantastycznie opowiedziana i niezwykle wciągająca. Choć głównym bohaterem jest miasto, to trudno po prostu nazwać Rzym przewodnikiem. To coś zdecydowanie więcej. Owszem, nawet podtytuł wskazuje, że można z opowieściami Bożeny Fabiani wędrować. Co więcej autorka przygotowała nawet krótki aneks z propozycjami do zwiedzania dla osób planujących krótszy, sześciodniowy pobyt w Wiecznym Mieście. Jednak – jak zresztą nadmienia w przedmowie sama autorka - Rzym to również historia miasta (ograniczona okresem od narodzin chrześcijaństwa do baroku) i zamieszkujących go ludzi, opowiedziana poprzez pryzmat konkretnych budowli i dzieł sztuki.

Podkreślałem już staranność i wysoką jakość wydania i muszę stwierdzić (sorry ebookowcy), że tym razem druk bije na głowę wszelki inne opcje – przede wszystkim obfitością i jakością ilustracji. Tak więc do Rzymu zdecydowanie warto pojechać z książka Bożeny Fabiani – odpadnie przynajmniej podróżnikowi kłopot wyboru odpowiedniego przewodnika, który pokierował by go w ciekawe, warte poznania miejsca. Jednakże z Rzymem podróżuje się także fantastycznie w zaciszu własnego domu, oddając się lekturze i przenosząc w czasie i przestrzeni w wyobraźni rozbudzonej treścią książki.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć