Spętani przeznaczeniem
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.53 / 5.00
liczba ocen: 515
najlepsza cena! w tym miesiącu
cena polecana: 16.50
SMARTIDEAS#Google Analytics
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
-35% 21.45 złpremium: 12.87 zł
-37% 16.50 zł
21.90 zł
28.05 zł
33.00 zł
Pozostałe księgarnie
-11% 16.48 zł
19.09 zł
26.40 zł
27.39 zł
27.60 zł
28.04 zł
29.70 zł
30.00 zł
33.00 zł
Opis:

Ona – zabija dotykiem, on –  jako jedyny jest na ten dotyk odporny. "Spętani przeznaczeniem" to fantastyczna historia o nadziei i miłości, rozegrana  w kosmicznym uniwersum  Veroniki Roth. Autorka światowego megahitu "Niezgodna" prezentuje światu swoją najlepszą powieść.

Akos – syn narodu miłującego pokój i Cyra – zabijająca dotykiem, siostra bezwzględnego tyrana, który zmusza ją do zadawania bólu a nawet śmierci swoim politycznym przeciwnikom.  Życiem tych dwojga od narodzin rządzi przeznaczenie, a raz wypowiedziane przez wyrocznie losy stają się nieodwracalne. Ludy, do których należą, rywalizują i walczą o władzę na planecie Thuhve, w odległej galaktyce. Pewnego dnia  Akos zostaje brutalnie porwany. Od tej pory ma służyć Cyrze. Między dwojgiem, których więcej zdaje się dzielić niż łączyć, rodzi się uczucie, wymagające przebaczenia. W odzyskujący spokój świat wkraczają jednak demony przeszłości. Tyran – ojciec dziewczyny uważany za martwego – powraca z kosmicznej wędrówki, by zniszczyć życie mieszkańców planety.

"Spętani przeznaczeniem" to odważna opowieść o uczuciu, które wymaga zaprzeczenia dawnym relacjom, własnym obsesjom i dotychczasowym wyobrażeniom. Powieść wyraża to, co w prozie Roth najlepsze: niespieszny, pełen napięcia romans zanurzony w misternie skonstruowanym,  kosmicznym świecie. Poprzez różnorodność perspektyw oraz intryg – osobistych czy politycznych – autorka z niezwykłą wnikliwością ukazuje motywacje bohaterów, a rozmach epickiej narracji staje się okazją do zadania odważnych pytań. Czy przeznaczenie może spętać każdego z nas? Czy człowiek w imię własnych przekonań i emocji jest w stanie przeciwstawić się cywilizacji? I czy prawo boskie naprawdę stoi ponad ludzkim?

Po zekranizowanej "Niezgodnej" i bestsellerze "Naznaczeni śmiercią" nadchodzi wyczekiwany finał losów Cyry i Akosa. "Spętani przeznaczeniem" ukazują Veronicę Roth jako pełnoprawną, dojrzałą pisarkę.

"Ta seria ma rozmach Gwiezdnych Wojen, intryg Gry o Tron oraz romansu Romea i Julii. Pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji narracja Roth czyni tę powieść obowiązkową".
USA Today

CYTATY:
Niektóre chwile wkładasz do specjalnego archiwum w głowie, ponieważ wiesz, że są ważne.
Recenzje blogerów
Naznaczeni śmiercią to była lektura, która podbiła moje serce. Jestem świeżo po skończeniu drugiej części i mam co do niej mieszane uczucia, ale o tym opowiem Wam za chwilę.

Zacznę od razu z grubej rury, bo myślę, że nie ma sensu się tutaj czaić.

Spętani przeznaczeniem to powieść, która przede wszystkim opiera się na polityce. Nad mieszkańcami całej galaktyki wisi groźba wybuchu wojny, a tego oczywiście nikt by nie chciał.

Po skończeniu części pierwszej musiałam od razu chwycić za część drugą. Nie zamierzałam czekać w niepewności zbyt długo, bo uschłabym z tej ciekawości. Jak wspomniałam wyżej mamy tutaj głównie sprawy polityczne, w końcu ważą się losy wielu ludzi, a wszelkie sprawy miłosne zostały odepchnięte na drugi plan.

Podczas czytania doszłam do wniosku, że Veronica Roth bardzo, ale to bardzo lubi zrzucać na głowę czytelnika bomby atomowe. Gdzieś tak w połowie książki, przeczytałam pewien fragment, który no... Który przeczytałam jeszcze kilka razy i nie mogłam wprost uwierzyć, że autorka wymyśliła COŚ TAKIEGO. Właśnie to zadecydowało o tym, że książka jest tylko troszkę gorsza od Naznaczonych śmiercią.

Mimo, że jest dużo polityki której nie lubię. Mimo, że ten romans, który tak polubiłam w poprzedniej części, tutaj nie miał praktycznie szans na rozwój, naprawdę ta pozycja mi się podobała. Podróże między poszczególnymi planetami, przedstawienie czarno na białym, że każdy, dosłownie każdy, może okazać się zdrajcą i tak naprawdę dba tylko o swoje interesy było, jest prześwietne. Zdaję sobie sprawę z tego, że to niezdrowe tak zachwalać, ale nie potrafię inaczej. Bo ja po prostu jestem zakochana w tej historii i chcę więcej, pragnę więcej. Mam cichutką nadzieję, że jednak się ukaże coś jeszcze związanego z tą dylogią, może jakaś dodatkowa część, która zamknie już całkowicie wszystkie wątki? Na przykład chętnie dowiedziałabym się czegoś więcej, jeśli chodzi o postać Eijeha, bo o nim było naprawdę malutko informacji.

Na początku wspomniałam, że mam jednak mieszane uczucia co do tej pozycji. Mam wrażenie, że mimo wszystko Naznaczeni śmiercią to część lepsza. Po prostu lepiej mi się ją czytało i bohaterowie przemawiali do mnie jakoś tak bardziej. Pomijając jednak moje wątpliwości, czegoś takiego jeszcze nigdy w życiu nie czytałam, a teraz chcę więcej. Powtórzę się: pokochałam te powieści naprawdę mocno. Na bank jeszcze wrócę do Cyry i Akosa i jestem tego bardziej niż pewna.

Ocena: 5+/6
©Inthefuturelondon
Czasem to co niemożliwe okazuje się aż nazbyt rzeczywiste i nie ma przed tym ucieczki. Stawienie czoła przeznaczeniu wydaje się nieludzkim wysiłkiem, na jaki nie jest się gotowym, ale czy jest inne wyjście? Niektórzy wiedzą, że nie mogą się cofnąć, jedyne co im pozostało to podążanie do przodu i walka z fatum przy wsparciu kogoś bliskiego.

Przepowiednia była jasna i wydawała się być wyrokiem od jakiego nie można się odwołać. Akos i Cyra zostali skazani na to co z sobą niosła – ból, wieczne zagrożenie i ciągłe spoglądaniu śmierci w twarz. Lud Thuvhe i lud Shotet toczą wojnę, od lat ci pierwsi nie zaznali spokoju, ci drudzy są nienasyceni w swym pragnieniu zadawania bólu i posiadania. Teraz jednak dochodzi do przełomu, lecz okupiony jest on głębokimi ranami i pozostawia po sobie widoczne i niewidoczne blizny. Wydawałoby się, że miłość Cyry Noavek i Akosa Keresetha, doświadczonych przez los i ludzi, da im wytchnienie i wzajemne wsparcie, którego tak potrzebują, ale ich przeznaczeniem nie jest nic tak oczywistego. Lazmet dał się poznać od najgorszej strony i wraca by znowu przypomnieć jak potężnym był i wciąż jest, a wraz z nim to co najgorsze i przed czym nie da się uciec. Brutalny tyran nie oszczędza nikogo, więzy krwi mało dla niego znaczą, tak samo jak i lud Thuvhe, czy ktoś odważy mu się przeciwstawić? Nienawiść to potężne uczucie, dorównuje mu tylko miłość, jednakże w świecie gdzie demony przeszłości ożywają, a najbliżsi wydają się obcy łatwo pomylić przyjaciela z wrogiem i nie dostrzec tego co najważniejsze.

Fantastyka jest gatunkiem w jakim autorzy mogą dać się ponieść wyobraźni, nie ogranicza ich nic, no prawie nic poza umiejętnościami i fantazją. Veronica Roth dała się już poznać od najlepszej strony, w pierwszym tomie dylogii pokazała, że myśli z monumentalnym rozmachem i umiejętnie zamienia twórczą ideę w wielowarstwową opowieść. Spętani przeznaczeniem to nie tylko kontynuacja i dopowiedzenie pierwszej części, ale także pełnoprawna historia, w której pojawiają się nowe wątki, a te znane już okazują się mieć drugie dno i odkrywamy ich prawdziwe znaczenie. Autorka nie ograniczyła się do jednego miejsca, co więcej nawet do jednej planety, wykreowała na potrzeby swej książki cały wszechświat z burzliwą przeszłością, niespokojną teraźniejszością i zapowiedzią zagadkowej przyszłości. Znani już bohaterowie ewoluują, dojrzewają do podjęcia kluczowych decyzji i jednocześnie konfrontują się z prawdą i tym co było za nią brane. Tytuł drugiego tomu doskonale oddaje jeden z jej motywów, gdyż przeznaczenie odgrywa w nim kolosalną rolę, lecz nie jest to aż tak proste jak mogłoby się wydawać, kryje się w nim drugie dno, zagadkowe oraz przede wszystkim wieloznaczne. Veronica Roth splotła ze sobą kilka wątków, z jednej strony tworząc powieść w makroskali obejmującą całe Uniwersum, z drugiej będącą kameralnym dramatem rodzinnym. Tłem dla postaci i ich perypetii jest wielobarwny oraz pełen kontrastów wszechświat zachwycający, niekiedy złowrogi lub zwodniczo intrygujący. Na tym nie koniec, raczej początek niezwykłej historii w jakiej zło i dobro nie są zwyczajnie czarno-białe, wprost przeciwnie, łączą się, na krócej bądź dłużej, dając w efekcie emocjonalny węzeł, czasem brutalnie dający o sobie znać, a czasem delikatnie osładzający ból istnienia.


Ocena: 6/6
©Taki jest świat
Tak jak każdy może kogoś kochać i nienawidzić, tak my kochamy i nienawidzimy naszych losów. Wierzymy w nie i jednocześnie nie wierzymy.

Cyra Noavek, córka uznanego za zmarłego tyrana Shotet, opuszcza rodzinną planetę, której mieszkańcy skrupulatnie przygotowują się do wojny z wrogim narodem Thuvhe. Na statku transportowym dziewczynie towarzyszą między innymi pojmany, niebezpieczny i bezduszny jak ojciec, brat Ryzek oraz Akos Kereseth, który jako jedyny jest odporny na jej dotyk zadający ból. Dar nurtu chłopaka pochłania zdolności Cyry, co czyni z niego wyjątkową osobę, do której Noavek może się zbliżyć. Jego los zmusił go do zdradzenia rodziny i służenia wrogowi, jednak dwójkę pomału zaczyna łączyć coś o wiele głębszego, niż tylko odgórny nakaz.

Sytuacja załogi komplikuje się jeszcze nim dotrą w nowe miejsce, bowiem kanclerz Thuvhe, nie mogąc pogodzić się ze śmiercią siostry, pragnie zemścić się na Ryzeku, którego obwinia za utratę najbliższej. Zabija tyrana z zimną krwią, nie zastanawiając się nawet nad tym, że pozbawiła Eijeha szansy powrotu do własnej osobowości, nieskażonej wspomnieniami oprawcy. Przebywający na statku mają świadomość, iż istnieje ryzyko kolejnych ofiar, dlatego postanawiają jak najprędzej odesłać Isae i jej przyjaciółkę kapsułą ratunkową i zawiadomić o tym Zgromadzenie. Wkrótce konflikt między rodami staje się coraz silniejszy, na dodatek okazuje się, że bezlitosny Lazmet Noavek wcale nie umarł.

Cyra i Akos wiedzą, iż jedynym sposobem na uniknięcie dawnych tyrańskich rządów jest zabicie go, jednak to nie jedyna wojna, jaką będzie musiała stoczyć ta wyjątkowa dwójka połączona nieodwracalnym przeznaczeniem.

Los to miejsce, w którym zbiegają się wszystkie możliwe ścieżki życia - i kiedy wyrocznie mówią "wszystkie", mają na myśli wszystkie.

Naznaczonych śmiercią przeczytałam rok temu i byłam naprawdę zachwycona nieszablonową fabułą oraz skonstruowanym przez Veronicę Roth światem, dlatego w napięciu oczekiwałam kontynuacji. Byłam pewna, że druga część oczaruje mnie równie mocno, ale nawet nie spodziewałam się, jakimi niezwykłymi niespodziankami zaskoczy mnie autorka.

Jestem zachwycona wyobraźnią pisarki, wykreowany przez nią świat jest oryginalny, fascynujący, dopracowany w każdym szczególe. To właśnie owa niepowtarzalność czyni z jej powieści pasjonującą, niezapomnianą przygodę, którą chciałoby się odbywać jak najdłużej. Na uwagę zasługują zarówno bajeczne planety, które różnią się od siebie środowiskiem, kulturą, językiem, ale także same nietuzinkowe zdolności bohaterów, jakich nie spotkamy w żadnej innej książce. Wątek miłosny i walka z przeznaczeniem czynią podróże i wojny kosmiczne bardziej fascynujące, niż kiedykolwiek mogłam przypuszczać.

Styl autorki jest lekki i przyjemny, z zapałem kroczyłam po kolejnych stronach, a kartki w zasadzie same przelatywały przez palce. Szczególnie oczarowały mnie cudowne, malownicze opisy, które przenoszą czytelnika na wspaniałe planety. Praktycznie czujemy się, jakbyśmy przebywali tuż obok bohaterów, możemy docenić piękno scharakteryzowanych miejsc, ale także dostrzec niestereotypowe niebezpieczeństwa, czyhające na ich mieszkańców.

Akcja książki jest niesłychanie wartka, nie daje czytającemu ani chwili wytchnienia. Cechuje ją również nieprzewidywalność, co chwila mamy styczność z elementami zaskoczenia, które dosłownie wbijają w fotel, dzięki czemu napięcie utrzymuje się niemal do ostatniej strony. Przygody bohaterów są wyjątkowo niebezpieczne, dopełniają je stale narastające konflikty oraz ich własne demony. Muszę przyznać, iż drugi tom wzbudza o wiele więcej silnych emocji niż poprzedni, a motyw walki z przeznaczeniem nadaje mu wyjątkowo tajemniczego klimatu.

Należy również wspomnieć o doskonale nakreślonych postaciach. Są wyraziste, ciekawe, a przede wszystkim autentyczne. Posiadają całą paletę zalet i wad, odczuwają niepewność, dokonują trudnych wyborów, cierpią z powodu niesprawiedliwości losu. Ból i lęk bohaterów jest niemal namacalny, czytelnik nie jest w stanie przejść obok nich obojętnie, chciałby zrobić wszystko, by ukoić ich katusze.

Obydwoje nosili wiele blizn, lecz być może mogli pomóc sobie wzajemnie. Uporządkować je kawałek po kawałku.

Jestem również oczarowana sposobem, w jaki autorka naszkicowała wątek miłosny. Uczucie między Cyrą i Akosem jest niesłychanie dojrzałe, mimo młodego wieku emocje ich nie ogłupiają, na pierwszym miejscu stoją obowiązki. Są dla siebie niesamowitym oparciem, mimo że pochodzą z dwóch zwaśnionych rodów. Szybko okazuje się jednak, że tak jak każdy, odczuwają też wątpliwości. Cyra pragnie prawdziwego uczucia, nie chce, by chłopak był z nią tylko z powodu losu, marzy, by ktoś ją wybrał dobrowolnie, a nie z nakazu. To dziewczyna, która została bardzo skrzywdzona w przeszłości i nadal nie potrafi uwierzyć, że może być szczęśliwa. Kibicowałam tej dwójce od samego początku i trzymałam kciuki, by ich miłość była na tyle potężna, aby pokonać wszelkie przeszkody.

Nie mogę pominąć także postać Eijeha, który przejął wspomnienia Ryzeka i nie zawsze je kontrolował, dzięki czemu zaskakuje i wprowadza totalny zamęt w głowie czytelnika. Jest on również wyrocznią, jaką nawiedzają mroczne wizje. Autorka wykazała się w tym wypadku nie tylko niesamowitą fantazją, ale i talentem do podsycania atmosfery, intrygowania czytającego.

Dlaczego spodziewasz się, że życie pójdzie ci na ustępstwa?- skarciła go - Nikt nam nie obiecał, że będzie łatwo, wygodnie czy uczciwie. Pewne są tylko ból i śmierć.

Spętani przeznaczeniem to porywająca, angażująca, nieszablonowa powieść, która pochłonie was bez pamięci. Znany motyw zakazanej miłości, między członkami dwóch zwaśnionych rodów, został ukazany w kosmicznej, futurystycznej rzeczywistości, gdzie główną rolę odgrywają przeznaczenie i narzucone dary nurtu, co sprawia, że czytelnik nie tylko zatraca się w opisanej historii, ale i mentalnie przenosi się do innego, fantastycznego wymiaru. Doskonale nakreślone postacie, fascynujący, oryginalny świat, niesłychane dary i niebezpieczeństwo bijące niemal z każdej strony, zafundują wam pasjonującą podróż, podczas której staniecie się naocznymi świadkami walki dobra ze złem oraz uczuć z przeznaczeniem. Czy miłość jest w stanie przezwyciężyć każdą przeszkodę? Czy nieunikniona konieczność może zostać nieprawidłowo rozszyfrowana? Przekonajcie się sami! Czeka was niezwykła przygoda, o której długo nie będziecie w stanie zapomnieć. Polecam gorąco!

Ocena: 5/6
©Z fascynacją o książkach
W kwietniu na portalu lubimyczytac.pl pojawiła się informacja dotycząca możliwości przedpremierowej recenzji najnowszej książki Veroniki Roth. Nie mogłam przegapić takiej okazji szczególnie, że pierwszy tom zrecenzowałam Wam w zeszłym roku, choć może nie był na mojej liście top 10. Doszłam do wniosku, że szkoda porzucić cykl nie znając jego zakończenia, więc wysłałam zgłoszenie. Udało się otrzymałam egzemplarz recenzencki i zabrałam się do czytania. Weronica Roth w Spętanych przeznaczeniem w dość obrazowy sposób przedstawia nam dalsze losy dwójki głównych bohaterów Akosa i Cyry. Tym razem muszą oni stawić czoła Lazmetowi Noavekowi, który uchodził za zmarłego, jednak wraz ze swoimi sprzymierzeńcami decyduje się na wojnę przeciwko innym narodom.

Nie będę wdawać się w zakamarki fabuły, by przez przypadek nie zdradzić fanom autorki dalszych losów bohaterów. Powiem Wam jednak co ja sądzę na temat tej książki.

Już w Naznaczonych śmiercią autorka mocno skupiła się na przedstawieniu nam całej galaktyki i planet-narodów. Myślałam, że pierwsza część obfitująca w opisy jest tylko wstępem do lepszego zrozumienia wykreowanej fabuły i tym razem autorka skupi się bardziej na bohaterach niż na otaczającym uniwersum. Odniosłam wrażenie, że sam świat delikatnie zgubił Veronikę Roth. Podczas czytania zastanawiałam się często, po co poznajemy nieistotne (według mnie) okoliczności, zamiast skupiać się na danym wątku czy bohaterach. Akcja wydaje mi się rozwleczona, przez co miałam wrażenie, że nie robę postępów w poznawaniu fabuły, bądź po prostu jej nie rozumiem. Wizje wyroczni były dla mnie wręcz męczące. Cyra z wyraźnej i charakternej dziewczyny z tomu pierwszego przeistoczyła się w irytującą pannę.

Powiem szczerze, że liczyłam na znacznie lepszą lekturę. Niestety otrzymałam zagmatwaną, niezbyt wciągającą historię, z przeciętnym zakończeniem.
Duży plus oczywiście należy się Wydawnictwu Jaguar za fantastyczny marketing i okładkę, która przyciąga czytelnika.

Ocena: 3/6
©Księgozbiór
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć