Snajperki. Dziewczyny z Armii Czerwonej
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.89 / 5.00
liczba ocen: 23
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
Pozostałe księgarnie
31.99 zł
Opis:

„Zabij Niemca!” – głosiły sowieckie propagandowe ulotki. „Jeden faszysta na jedną kulę!” – czytały młode dziewczyny, które nie wyglądały, jakby były zdolne kogokolwiek zabić. W za dużych, męskich mundurach zdawały się nieporadne i zagubione. Ale wiele z nich miało za kogo się mścić.

Książka dr Luby Winogradowej o snajperkach walczących podczas II wojny światowej w Armii Czerwonej to dzieło nie tylko unikalne. To fascynujące, pełne detali świadectwo ich życia i szkolenia, opis przyjazdu na front, zdobywania niezbędnych dla snajpera umiejętności, zabijania Niemców, obrony przed molestowaniem seksualnym ze strony sowieckich oficerów (nazywały to „walką na dwa fronty”), godzenia się z utratą koleżanek, właściwie każdego aspektu ich życia i śmierci. Musiały radzić sobie z brudem, wszami, rozkładającymi się ciałami, koniecznością pozostawania bez ruchu na przenikliwym mrozie oraz uczuciami, jakie nimi targały, gdy po raz pierwszy w życiu zabijały człowieka. Wyraźnie widoczna w celowniku twarz ofiary sprawiała, że większość snajperek przeżywała traumę, zmuszając się do pociągnięcia za spust. Ale „eliminacja faszystowskiej bestii” przychodziła im już później dużo łatwiej. - Antony Beevor

 

 

Recenzje blogerów
Historie kobiet, obywatelek Związku Radzieckiego, walczących podczas II wojny świtowej przebiły się do szerszej publiczności książką Wojna nie ma w sobie nic z kobiety Swiatłany Aliksijewicz. W naszym kraju dość późno, bowiem trzeba wspomnieć, że polscy czytelnicy czekali na jej wydanie aż ćwierć wieku. Ten tytuł utorował jednak drogę do kolejnych publikacji. Luba Winogradowa, z wykształcenia mikrobiolog. Tłumaczka. Współpracowała ze znakomitym brytyjskim historykiem i autorem Antonym Beevorem. Od tamtego czasu sama zajmuje się historią – jako badaczka i autorka. Beevor jest teraz jednym z polecających jej kolejne prace, w tym własnie opisywane tu Snajperki . Warto także wspomnieć, że wstęp do najnowszej książki Winogradowej napisała Anna Reid - inna brytyjska autorka specjalizująca się w historii Europy Wschodniej.

Snajperki to druga z książek Luby Winogradowej. Kontynuacja, uzupełnienie Nocnych wiedźm opowiadających o radzieckich lotniczkach. Tak jak poprzednio, autorka opierała się przy pisaniu przede wszystkim na informacjach z pamiętników i wywiadach z uczestniczkami tamtych wydarzeń. Tym razem koncentrując się na kobietach – strzelcach wyborowych. Opowieść toczy się dwutorowo. Po pierwsze kolejnymi etapami żołnierskiego wtajemniczenia: od szkoły snajperskiej, poprzez pierwsze przydziały, pierwsze akcje bojowe, zdobycie doświadczenia, aż po demobilizację. To wszystko toczy się równolegle z kolejnymi wojennymi wydarzeniami, przesuwaniem się i zmianami na froncie. Na tym tle pojawiają się kolejne historie i wspomnienia. Dotyczące czasem konkretnych wojennych kampanii, spraw stricte wojskowych, czasem kwestii drobnych, osobistych, ale tylko z pozoru mniej ważnych. Snajperki pokazują jednak przede wszystkim jak w tym męskim świecie (męskim, choć jak szacuje się, w ZSRR niemal milion kobiet służyło w Armii Czerwonej podczas II Wojny Światowej) radziły, czy raczej musiały radzić sobie kobiety. Także jak próbowały odnaleźć się po wojnie w cywilnej rzeczywistości – choć moim zdaniem, ten akurat temat potraktowała autorka nieco zbyt pobieżnie.

Snajperki to obszerna, dobrze napisana i rzetelnie udokumentowana praca (brawa należą się autorce między innymi za odnalezienie i opublikowanie licznych fotografii) , która wypełnia cały czas jeszcze istniejącą lukę, jaką jest opisanie losów kobiet żołnierek II Wojny Światowej, nie tylko zresztą tych walczących w oddziałach Armii Czerwonej.

Ocena: 4/6
©donos kulturalny
Autorce udało się nie tylko opisać wojenne losy snajperek. Nie umknęła jej uwadze propaganda radzieckich władz. To właśnie dzięki dobrze zbudowanej propagandzie kobiety, z różnych warstw społecznych, tak chętnie zaciągały się do wojska. Wydawało im się, że warto zaryzykować i poświęcić swoje życie dla kraju. Rzeczywistość okazała się dla nich zupełnie inna.

Snajperki. Dziewczyny z Armii Czerwonej to wciągający opis czasów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Nie brak w nim szczegółów z pierwszej linii frontu. Książka Luby Winogradowej sprawia, że kobiety Armii Czerwonej znów goszczą w naszej świadomości.

Ocena: 6/6
©Domowa Księgarnia
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć