Ferma blond
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.83 / 5.00
liczba ocen: 226
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
20.90 zł
23.99 zł
25.49 zł
29.99 zł
Pozostałe księgarnie
25.08 zł
25.49 zł
26.39 zł
26.99 zł
27.00 zł
29.99 zł
Opis:

Charlotte, przedwojenna berlinianka i córka znanego antykwariusza, zakochuje się w Adolfie Zieglerze, znacznie od niej starszym malarzu i kobieciarzu, protegowanym Hitlera malującym akty „prawdziwych, niemieckich kobiet”. Stając się jego kochanką, odrzuca zaloty Kristiana, który jednak nie może o niej zapomnieć… Piotr Adamczyk, autor „Domu tęsknot”, tym razem proponuje czytelnikom sensacyjną, polsko-niemiecką rodzinną epopeję z wielką miłością, polityką, sztuką, zdradą i tajemnicą w tle, rozgrywającą się w nazistowskich Niemczech oraz w dzisiejszej Polsce.

Losy bohaterów osobliwego trójkąta splotą się w czasie wojny w słynnym „salonie Kitty” – ekskluzywnym burdelu, w którym specjalnie przeszkolone dziewczyny wyciągają tajne informacje od swych wysoko postawionych klientów, a potem w Łodzi, gdzie mieści się placówka Lebensbornu, tytułowa „Ferma blond”, gdzie rodzą się przyszłe pokolenia Niemców i do której porywane są jasnowłose dziewczęta... Tam też po latach skieruje się syn Charlotte, któremu, jak się okaże, ktoś ukradł życiorys... Tajemniczy ośrodek, wymazany z kart historii, staje się przedmiotem intrygującego śledztwa..
Powieść Adamczyka to nie tylko świetna, trzymająca w napięciu rozrywka ale także kryminał historyczny, pełen prawdziwych postaci, zdumiewających ciekawostek z codziennego życia III Rzeszy i plastycznych opisów znanych zdarzeń, w które uwikłani są bohaterowie.

CYTATY:
Urodę kobiet bardziej niż makijaż kształtują książki, które przeczytały.
Tęsknota to cień miłości, dlatego można uciec od wszystkiego, ale nie od tęsknoty, ona już zawsze będzie podążać za tobą jak cień.
Marzenie to szczęście w początkowej fazie realizacji.
Snucie marzeń to jedna z najtrudniejszych sztuk. Oprócz wyobraźni wymaga także odwagi, czasami nawet bezczelności. Trzeba umieć marzyć o tym, o czym innym ludziom nawet się nie śniło.
Recenzje blogerów
Zaletą fabularyzowanych książek historycznych jest odbieranie trudnym tematom, ich ciężaru emocjonalnego. Nie inaczej jest z Fermą blond. Piotr Adamaczyk, bazuje tutaj na dotychczasowej wiedzy Czytelnika, oszczędzając mu rozważań naukowych nad wydarzeniami, które są powszechnie znane. Pozwala to autorowi, w atrakcyjny sposób opowiedzieć historię szaleństwa idei realizowanej przez Lebensborn.

Zapalonemu hodowcy kur, jakim był Heinrich Himmler, zamarzyło się hodowanie ludzi. W tym celu, powstały ośrodki Lebensborn. Ustronne, dyskretnie skrywane miejsca, w których rodziły się nieślubne, czyste rasowo, dzieci. Z czasem jednak, przekształciły się one w wylęgarnie precyzyjnie wyselekcjonowanych, przyszłych aryjskich pokoleń Rzeszy. O ile znane są przypadki istnienia ludzkich ferm w Niemczech i Francji, o tyle polskie ślady takich ośrodków, odkrywane są z zadziwiającą opieszałością. Książka Piotra Adamczyka, jest właśnie próbą nagłośnienia wstydliwego tematu, jakim jest do dzisiaj zjawisko określane mianem Lebensborn.

Z lekką ironią, autor dzieli się z Czytelnikiem wiedzą na temat gumowych lal, produkowanych na masową skalę dla żołnierzy Wehrmachtu. Z przekąsem opowiada o tak zwanej “teorii półdziewic” kreowanej przez ówczesny, niemiecki kościół. Rozbawia sceną, w której agenci zainstalowani w domu publicznym, z podniecenia, nie są w stanie włączyć aparatury podsłuchowej, co uniemożliwia spisanie jakiegokolwiek raportu dla służb wywiadu.

Ale oprócz tego, że jest śmiesznie, zupełnie niespodziewanie bywa też niepokojąco. Piotr Adamczyk, opisując okres przedwojenny, posługuje się dziwnie teraźniejszym językiem narodowej propagandy. Jedyna słuszna partia wtrąca się do sztuki, etyki, religii. Przejmuje prasę i sądownictwo. Nie pozostawia miejsca na odmienne poglądy. Wyznacza wroga i na potęgę – bogaci się.

Książkę czyta się bardzo dobrze. Umiejętnie połączono w niej wątki historyczne, wojenne, polityczne. Postacie nie są wymysłem autora. Lektura o tyle cenna, że porusza temat skromnie do tej pory opisywany. Jak gdyby porywanie nordyckich dzieci z terenów okupowanych i zmuszanie do czystej rasowo prokreacji, było bardziej wstydliwe, niż obozy zagłady czy egzekucje ludności cywilnej, o których mówi się śmiało.

Ferma blond odsłania kolejną, małą, białą plamę w obrazie wydarzeń z początków ubiegłego stulecia. Co istotne, odsłona ta dokonuje się dla Czytelnika w miarę bezboleśnie.

Ocena: 4/6
©Wiedziennik
Komentarze dotyczące oferty:
  • Awatar

    Piotrem Adamczykiem zachwyciłem się za sprawą jego wspaniałej powieści zatytułowanej Dom tęsknot. Przy naszym drugim spotkaniu - Pożądanie mieszka w szafie - już tak miło nie było. Znużyła mnie ta historia niesamowicie i nie myślałem, że jeszcze Adamczyk kiedyś mnie zaskoczy. Zatem za Fermę blond zabierałem się z lekkimi obawami. Nie zwracam już uwagi na zachwyty w opiniach innych czytelników, przeważnie bywa tak, że rozmijają się one z moim zdanie na temat danej lektury.

    Trzecie spotkanie z prozą Piotra Adamczyka zaliczam jednak do udanych. W Fermie blond autor powrócił do stylu i poziomu jaki reprezentował w Domie tęsknot. W prawdzie wydawać się może, że o II Wojnie Światowej napisano już wszystko. Piotr Adamczyk sięgając jednak po temat Lebensbornu ma swój pomysł na historię i świetnie go realizuje.
    Powieść porywa czytelnika, zamyka w swoich objęciach. A kiedy już go z nich wypuści i tak pozostaje z nim na dłużej, skłaniając do refleksji i wielu przemyśleń i rozważań nad moralnością człowieka.

    Absolutna kreacja bohaterów, ciekawa i porywająca historia. Polecam.

Inne proponowane
Warto zerknąć