ebook Przedawnienie
3.36 / 5.00 (liczba ocen: 146)

Przedawnienie
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich dwóch tygodniach
E-book - najniższa cena: 24.78
wciąż za drogo?
29.76 złpremium: 19.20 zł Lub 19.20 zł
24.78 zł Lub 22.30 zł
25.28 zł 20% rabatu
32.00 zł
32.00 zł Lub 28.80 zł
27.20 zł
27.20 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Inne proponowane
Pierwsza część cyklu z upartym śledczym z Czeskich Budziejowic, prywatnie fanem black metalu, Tomášem Volfem. Smakowity kąsek literacki dla fanów hipnotycznej serii „Czeskie Krymi”.
 

Przeniesiony dyscyplinarnie z dochodzeniówki do archiwum młody policjant Tomáš Volf trafia na nierozwiązaną sprawę z 1991 roku. W zapomnianej przez świat wiosce przy granicy czesko-austriackiej doszło do zabójstwa, które może łączyć się z innym, także niewyjaśnionym przestępstwem. Zaintrygowany Volf postanawia odkurzyć stare śledztwo. Do rozwiązania zagadki ma doprowadzić go Ondřej Novotný, który przed laty uczestniczył w dochodzeniu, a obecnie jest znanym politykiem i kandydatem na ministra spraw wewnętrznych.
Czy Volf może ufać Novotnemu? Dlaczego akta sprawy są niekompletne? Komu uszły na sucho dwa zabójstwa w malowniczej Krainie Szumawskiej? I jaki związek z nimi mogła mieć dramatyczna historia tej ziemi?

Przedawnienie od Jiří Březina możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Zdecydowanym krokiem weszłam w „czeski rok” i sięgnęłam po kolejną powieść napisaną przez naszych sąsiadów. Tym razem padło na czeski kryminał autorstwa Jiří Březiny. Przedawnienie jest pierwszą powieścią serii, gdzie głównym bohaterem jest młody policjant przeniesiony dyscyplinarnie z wydziału dochodzeniowego do archiwum – Tomáš Volf.

Kilka słów o fabule

Zepchnięty na boczny tor policyjnej aktywności, przetrząsając stare, nierozwiązane sprawy, trafia na akta dotyczące wydarzeń z 1991 roku. Jedną z osób, która może mu pomóc w odtworzeniu pracy śledczych i lepszego naświetlenia wyłaniającego się obrazu jest Ondřej Novotný – znany polityk i kandydat na ministra spraw zagranicznych. Dlaczego on? Okazuje się, że mężczyzna brał czynny udział w dochodzeniu, dlatego powinien być idealnym źródłem informacji. Czy Tomáš Volf zdoła odkurzyć zarchiwizowane sprawy i dać im drugie życie? Na ile Ondřej Novotný okaże się pomocny? Ile będzie w stanie zdradzić i co wyniknie z tego połączenia sił?

Kilka słów i wrażeniach

Kryminał Jiří Březiny to zmyślnie skonstruowana historia. To również sprawne żonglowanie pomiędzy teraźniejszością, a przeszłością serwującą wycieczki do wioski przy granicy czesko-austriackiej. Ciekawe tło historyczne i społeczne dodaje fabule pikanterii i sprawia, że książkę czyta się z dużą przyjemnością.

Przedawnienie to dopiero drugi czeski kryminał jaki przeczytałam, ale pomału wyłania mi się obraz kryminalnych historii dalekich od epatowania okrucieństwem oraz rozlewu krwi.

Podoba mi się styl autora, który jest bardzo swobodny. Sprawia, że przez tę historię płynęłam bez przeszkód i przystanków. Dodatkowo wplecenie historii i wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości i odbywały się w miejscu akcji, stawia Przedawnienie na wyższym poziomie.

Z przyjemnością i dużą dawką zainteresowania sięgnę po kolejną powieść z serii – Południca czeka już na regale. Jestem przekonana, że odpowie na wiele pytań związanych z przeszłością Tomáša Volfa, którą do tej pory owiewała bryza tajemnicy.

Ocena: 4+/6
©Na czytniku
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Co się wydarzyło w Krainie Szumawskiej?

  Tajemnicza sprawa trupa z czasu przemian ustrojowych prowadzi policjanta Tomasa Volfa do biura polityka partii liberalnej, który w latach dziewięćdziesiątych, tak jak Tomas teraz, był młodym policjantem i była to jego pierwsza sprawa. Młody Tomas musi zadecydować czy wierzy w wyjaśnienia starego partyjnego wyjadacza, czy zbrodnia sprzed lat faktycznie, jak wskazują na to akta (podejrzanie cienkie akta) nie znalazła wtedy rozwiązania? Warto dodać, że dziwnym trafem Volf znajduje te akta przed wyborami, które mogą zadecydować o być albo nie być polityka przymierzanego go roli ministra spraw wewnętrznych, z kolei młody rozwiązując sprawę może wrócić do łask po ostatnim nieudanym śledztwie …

  Tak z grubsza wygląda zarys fabuły „Przedawnienia”, pisząc więcej z pewnością zepsułbym zabawę potencjalnym czytelnikom, czego wolałbym uniknąć, bo kryminał jest naprawdę godny przeczytania, nie tyle z uwagi na samą intrygę (jest ok), co na ciekawy obraz Czech epoki słusznie minionej i pierwszych lat kapitalizmu, trochę takie czeskie rozliczenie z demonami przeszłości jednak bez zadęcia i samobiczowania, w którym lubują się nasi twórcy.

  Sama forma powieści jest dość ciekawa, bo mamy tutaj do czynienia z jedną wielką retrospekcją: przychodzi Volf do polityka, a ten mu opowiada o śledztwie z 1991 roku, potem Volf sprawdza fakty, grzebie, dzwoni, rozgryza i znowu rozmawia z politykiem i znowu cofamy się wstecz (żartuję – nie da się cofać wstecz) i tak do wyborów… Warto nadmienić, że powieść jest króciutka (co działa niezwykle odświeżająco przy kolubrynach jakimi zwykli nas raczyć autorzy kryminałów), ale napakowana treścią od okładki do okładki, a klimat czeskiej prowincji lat dziewięćdziesiątych wymieszany z obecnymi, praskimi, czasami jest niezwykle zjadliwy, przez co książkę łyka się błyskawicznie i jeśli miałbym ją do czegoś przyrównać to może trochę przypomina lepiej napisaną (lub przetłumaczoną) powieść Dominika Dana (polecam powieści Dominika Dana – świetna rozrywka, a i film na podstawie „Czerwonego kapitana” z Maciejem Stuhrem całkiem przyzwoity).

  Daję4/5. Za klimat, za lekką egzotykę, wszak niecodziennie ma się okazję czytać czeskie kryminały i za fajną, zwięzłą formę.

Warto zerknąć