ebook Czerwony Pająk
3.04 / 5.00 (liczba ocen: 1818)

Czerwony Pająk
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 25.54
Audiobook - najniższa cena: 19.95
39.90 złpremium: 23.94 zł Lub 23.94 zł
-24% 29.93 zł Lub 26.94 zł
31.92 zł Lub 28.73 zł
39.90 zł
25.54 zł
31.92 zł
32.07 zł
33.12 zł
33.92 zł
34.31 zł
36.00 zł
39.90 zł
Inne proponowane

Mordercza gra o życie. Perfekcyjna manipulacja i szantaż, który uderza w najczulszy punkt SASZY ZAŁUSKIEJ. A w tle tajne archiwum kompromitujące najważniejszych polskich polityków… Czwarta część znakomitego cyklu sensacyjnego Katarzyny Bondy.

Córka Saszy Załuskiej zostaje uprowadzona przez nieznanych sprawców i mimo wzmożonych wysiłków policji nie udaje się jej odnaleźć. Prywatne śledztwo Saszy wykazuje, że porwanie dziewczynki jest powiązane z zagadkowym samobójstwem byłego oficera wywiadu, pseudonim Dziadek, niegdyś przełożonego Załuskiej. To w jego posiadaniu znajdowało się archiwum kompromitujące najważniejszych polskich polityków. Teraz jednak dokumenty zniknęły. W ich poszukiwaniach biorą udział wszystkie zainteresowane strony – zarówno mafiosi, jak i politycy oraz służby specjalne – a komuś niezwykle zależy na tym, żeby to właśnie Sasza je odnalazła. Porywacze wiedzą, że aby ocalić życie córki, Załuska zgodzi się na wszystko.
W starej torpedowni w Gdyni nurek znajduje zwłoki kobiety. Jeszcze zanim badanie DNA potwierdzi tożsamość ofiary, komendant Robert Duchnowski rozpoznaje ciało…

Czerwony Pająk od Katarzyna Bonda możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Bo przeszłość to pamięć. Trzeba zawsze sięgać do źródeł, by rozumieć mechanizmy teraźniejszości.
Jeśli rozgrywka trwa, warto znać nie tylko karty przeciwnika, ale przede wszystkim jego cele. Intencje są najważniejsze, wtedy możesz przewidzieć, jakimi drogami pójdzie i do czego jest zdolny.
Zawsze mamy mniej czasu niż nam się wydaje.
Jeśli w coś się wierzy, nie ma klęsk, jedynie proces dotarcia do celu wydłuża się w czasie.
Odwaga to nie brak strachu, ale umiejętność panowania nad nim.
Okazuje się, że są jeszcze książki, które czytam niewiarygodnie długo. Niezależnie od czasu, który mogłabym przeznaczyć na ich lekturę. Przyznaję, ostatni tom serii kryminalnej z profilerką Saszą Załuską, kończący ogromne dzieło autorstwa Katarzyny Bondy, trafił do mnie w najmniej odpowiednim momencie. Przełożyło się to na mój odbiór lektury. Jednak to nie wszystko. Powieść Czerwony Pająk to książka, która została skonstruowana w taki sposób, że nie było mi łatwo od razu połapać się we wszystkich wątkach, postaciach, powiązaniach i odniesieniach. Czytałam więc długo ostatnią opowieść z cyklu Cztery Żywioły Saszy Załuskiej. Czas stwierdzić, czy było warto?

Na początek, chcę powiedzieć, że jestem pełna podziwu dla oryginalnie skonstruowanej i dopracowanej intrygi, której odnogi sięgały współczesnych (choć nie tylko) wydarzeń politycznych. Autorka trafnie komentuje aktualną rzeczywistość, czyniąc to ustami wielu swoich bohaterów. Nie brakuje wśród nich policjantów i gangsterów, wszak powieść jest kryminałem (lecz nie klasycznym), jak również wysoko postawionych polityków, ludzi biznesu, mafijnych bossów i...szpiegów.
Wszyscy zostali zaangażowani w historię, której początki związane były z rodzimą transformacją ustrojową. To, co tafia na czołówki gazet, i do świadomości każdego z nas, to jedno. Druga strona medalu, owinięta siecią pajęczych powiązań ludzi biznesu, polityki i świata przestępczego, to już zupełnie inna sprawa. Niełatwa do przeanalizowania, wymykająca się zdrowemu rozsądkowi, często zaś zwyczajnie najeżona niebezpieczeństwami, o których wolelibyśmy nie wiedzieć.
W środek niezwykle skomplikowanych wydarzeń trafia bohaterka Czterech Żywiołów, czyli Sasza Załuska, profilerka o trudnej przeszłości, która musi zmierzyć się z najgorszymi koszmarami. Tym bardziej że stają się one rzeczywistością. Oto bowiem córka bohaterki zostaje uprowadzona przez nieznanych sprawców. Wysiłki policji nie dają żadnych rezultatów. Zdesperowana matka dowiaduje się, że za porwaniem stoi były oficer wywiadu, dawny przełożony Saszy Załuskiej. Ponadto posiadał on tajne archiwum, kompromitujące najważniejszych polityków w państwie. Nagle wszystkim zaczęło zależeć na dostępie do tych tajnych rewelacji. Sasza Załuska musi je odnaleźć. A kiedy już to nastąpi, być może uda jej się ułożyć życie na nowo, w nowym świecie, z ukochanym dzieckiem u boku. Tymczasem...w starej torpedowni w Gdyni nurek znajduje pływające w głębinach zwłoki kobiety. Wydaje się, że wszyscy wiedzą, kim ona jest.

Tak zawiązana fabuła krok po kroku prowadzi czytelnika do odkrycia wielu tajemnic z przeszłości bohaterki powieści, jak również wielu, znanych z poprzednich części Czterech Żywiołów, bohaterów - policjantów, szpiegów i przestępców.
O zawiłościach fabuły, wielowątkowości i powiązaniach między bohaterami, z pewnością wielu czytających tę powieść, napisało już przede mną. Sądzę, że lektura Czerwonego Pająka wymaga nie tyle ogromnego skupienia, co również rozumienia pewnych mechanizmów, które używane są we współczesnym świecie. Powieść Katarzyny Bondy ma w sobie wiele elementów charakterystycznych dla thrillerów politycznych. Autorka bardzo umiejętnie połączyła kwestie wyjaśnienia przeszłości swojej głównej bohaterki z wielką polityką, która ma wpływ na obecny kształt ustrojowy naszego państwa. Sięgnęła do przeszłości, tej trudnej, bo związanej z przeobrażeniami lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Wizja Katarzyny Bondy w zasadzie nie pozostawia wątpliwości, kto i dlaczego pociąga dzisiaj za sznurki w politycznym świecie.
Czerwony Pająk to powieść o Polsce, która budowała swoją tożsamość, demokrację i nowoczesny kapitalizm. W procesie tym udział mieli udział politycy, biznesmeni, ludzie służb specjalnych i przestępcy, którzy dali podwaliny rodzimej mafii. Bohaterka powieści - Sasza Załuska - musi zmierzyć się demonami przeszłości, których z pewnością ma w swojej rodzinnej historii wielu Polaków. Ostatni tom cyklu wyjaśnia wszystkie tajemnice związane z główną bohaterką, jak również z wieloma innymi postaciami, towarzyszącymi jej od początku tetralogii stworzonej przez Katarzynę Bondę.
Nie każdy może być gotowy na przyjęcie mnogości wątków i wielości bohaterów. Jak już wspomniałam wcześniej, powieść wymaga z pewnością naszego skupienia i przygotowania. Ci, którzy znają styl pisania autorki, na pewno będą usatysfakcjonowani. Docenią kunszt pisania i dopracowanie fabuły. Na uwagę zasługują: ciekawie poprowadzona akcja, jej zwroty, dialogi (często charakterystyczne dla odpowiednich grup społecznych czy zawodowych) oraz elementy humorystyczne (te ostatnie tak charakterystyczne dla policyjnych bohaterów Czerwonego Pająka).
Czytałam najnowszą powieść Katarzyny Bondy niewiarygodnie długo. Złożyło się na to kilka czynników. Może za jakiś czas uda mi się ją przeczytać powtórnie, może wówczas zwrócę uwagę na te kwestie, które aktualnie umknęły mojej uwadze. Może zobaczę w niej więcej niż dzisiaj?
Czy było warto ją przeczytać? Jak najbardziej. Dzięki temu zamknęłam rozdział związany z serią Cztery Żywioły Saszy Załuskiej, o bohaterce, która mimo wielu wad, przypadła mi do gustu. Bo była prawdziwa, choć wielu z was może wydać zupełnie inną opinię.

Było warto, ponieważ zetknęłam się z ciekawym podejściem do kryminałów, które mogą być rozbudowane i sięgać do najgłębszych pokładów ludzkiej natury. I na koniec, było warto, bo czytając Czerwonego Pająka spędziłam miłe chwile w Gdyni - mieście, które bardzo lubię. Spoglądając w bezkresną przestrzeń Bałtyku, słuchając piosenek Edyty Bartosiewicz, poczułam się trochę jak Sasza Załuska vel ... sami odnajdziecie wszystkie jej wcielenia.

Ocena: 5-/6
©Wasilka - Słowa jak marzenia
Chciałam też żeby to był ostry kop, kopniak taki ostry – Pani Katarzyno, Czerwony Pająk porusza głębią, powodując, że z każdą stroną powieści pragniemy zanurzać się w otchłań fabuły, która niczym żywioł wody zalewa nasze pokłady wyobraźni. Czytając dotychczasowe książki królowej polskiego kryminału nie sądziłem, że można pójść jeszcze dalej, że można ofiarować czytelnikowi literacki nokaut. Tak jak ofiara z okładki zatraca się w toń wody, tak my z każdą stroną zanurzamy się, brniemy w historię, która w czwartej części Żywiołów Saszy Załuskiej scala wszystkie jej elementy w jedną całość, dając nam obraz, który zawiera odpowiedzi na kłębiące się w naszych umysłach pytania. Nie sposób napisać recenzji tej książki bowiem jakichkolwiek słów bym użył, jakikolwiek ładunek emocjonalny bym im nadał, jakiekolwiek szaty uczuć bym na nią nałożył i tak nie oddałbym w najmniejszym stopniu tego, co ta książką wyprawia z naszą percepcją doświadczania misterium z Czerwonym Pająkiem. Jednym z wielu powodów dla których kocham twórczość Pani Katarzyny to szacunek Autorki do czytelnika, który wyraża się ogromem zaangażowania w pracę twórczą.

Po raz kolejny research w powieści jest na wysokim poziomie. Opis nurkowania jest tak realny, że można odnieść wrażenie, że to właśnie my jesteśmy nurkiem, który odkrywa ciało ofiary. Jest to wynikiem pieczołowitej pracy Pani Katarzyny. Wspomniany ogrom pracy połączony z talentem tworzenia kryminalnej fabuły przeistacza się w powieść, która jest nie tylko książką, lecz jest dawką poruszającej historii, która niczym pajęcze szczękoczułki oplata nasze emocje do czerwoności. Ostatnia część tetralogii to owoc trzyletniej pracy Pani Katarzyny zawarty w ponad ośmiuset stronach wulkanu emocji, którego erupcja wydobywa na powierzchnię intymność Saszy Załuskiej. Dobitnie pokazuje nam dramat Matki, która by odzyskać jedyną córkę zrobiłaby i oddałaby wszystko, ba byłaby nawet gotowa podpisać pakt z diabłem. Gdy córka profilerki zostaje uprowadzona, Sasza jest w stanie przeciwstawić się wszelki mocom zawartym w czterech żywiołach. Niczym Usain Bolt łamiący opór powietrza nie oprze się żadnej metodzie, by móc uratować własną córkę.

Jest w stanie przekopać ziemię kawałek po kawałeczku by odnaleźć archiwum kompromitujące czołowych przedstawicieli świata biznesu i polityki, które dla Załuskiej jest kartą przetargową w odzyskaniu Karoliny. Jest w stanie wejść w ogień, by móc ocalić swoje jedyne dziecko. I wreszcie nie podda się największej fali wody, by odzyskać porwaną córkę. Katarzyna Bonda pokazuje twarz Saszy Załuskiej, bezkompromisowej i walecznej Matki i Kobiety, która nie cofnie się przed niczym i pomimo swych słabości, które w tej części tetralogii widać najbardziej jest silna i twarda. Czerwony Pająk jest dopełnieniem historii o Saszy Załuskiej, która tym razem w najważniejszej walce swojego życia musi stawić czoła swoim słabościom oraz wszelkim przeciwnościom losu. Do pokonania ma wiele, do stracenia najwięcej, a z każdym krokiem odsłania przed nami kolejną mroczną kartę tajemnicy z własnej przeszłości. Czerwony Pająk Katarzyny Bondy jest idealnym, dopracowanym pod każdym najdrobniejszym szczegółem dopełnieniem czterech części, z których każda ma swój wyjątkowy i niepowtarzalny klimat.

Natomiast dopiero połączenie tych wszystkich żywiołów zazębia historię w jedną kompatybilną całość, tworząc dwa tysiące dziewięćset siedemdziesiąt stron arcydzieła na miarę globalną i ponadczasową, potwierdzając tym samy zasadność tytułowania Katarzyny Bondy królową polskiego kryminału. Ostatnia część tetralogii, jest również książką, którą z wielką trudnością i smutkiem odkłada się na półkę bowiem wszystko ma swój koniec, lecz wierzę, że ten koniec jest początkiem czegoś nowego… Ale spokojnie Pani Katarzyno. Proszę odpoczywać, relaksować się. Kto kocha ten poczeka. Ja poczekam, teraz jest czas dla Pani – tak, to czas na oklaski i słowa uznania. A wiem, że od 23 maja (dnia oficjalnej premiery) będą one do Pani napływać wartkim nurtem.

Ocena: 6/6
©Czyt-NIK
Komentarze dotyczące oferty:
  • Awatar

    Po "Lampionach" miałam obawy, czy ponownie się nie zawiodę. Odkładałam długo przeczytanie tej części, ale jak już się wzięłam, to wiedziałam, że Bonda ponownie jest w formie. Świetnie zakończenie historii Saszy. Każdy wątek był dla mnie zaskakujący, nie było nudy i przewidywalności. Genialne!

Warto zerknąć