Przesilenie
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria: /
średnia ocena: 3.80 / 5.00
liczba ocen: 177
cena: 22.39
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
Pozostałe księgarnie
-5% 22.39 zł
Opis:

Najbardziej wyczekiwana książka tej wiosny – "Przesilenie", czyli ostatnia część bestsellerowego cyklu "Kwiat paproci" Katarzyny Bereniki Miszczuk.

Słowiańskie bóstwa, pradawne obrzędy, zazdrość i wielka miłość w tle. Autorka "Szeptuchy" po raz ostatni zabierze czytelników do magicznego świata słowiańskich bóstw i pradawnych obrzędów, gdzie właśnie rozpoczynają się święta Dziadów i Szczodrych Godów. Nadszedł czas, aby dotrzymać obietnicy danej bogowi ognia, Swarożycowi. Czy Gosia sprosta zadaniu? Tym bardziej, że nie wiadomo, jak zachowa się Mieszko, jej wielka miłość: pomoże w spełnieniu przysięgi czy… wręcz przeciwnie

Recenzje blogerów
Z powodzeniem można by wyobrażać sobie czarniejsze scenariusze, niż na zakończenie Przesilenia wymyśliła sobie Miszczuk, jednak jej wersja jest do zaakceptowania. Ostatni tom serii Kwiat paproci wprawdzie nie podejmuje tempa z końca Żercy, znowu niemiłosiernie spowalnia i powoli splata poruszone dotychczas wątki, jednak dodanie oliwy do ognia na finiszu warte jest grzechu. Przed bohaterami ostateczne decyzje i bezlitosne konsekwencje, a przed czytelnikami - ostatnia wyprawa do malowniczych Bielin, gdzieś w innej Polsce, w której postęp i pradawne wierzenia, walcząc o prymat, współistnieją.

Gosia kończy roczne praktyki u szeptuchy. Nękające ją wizję mieszają przeszłość z przyszłością, obrazują - jak na panikarę przystało - najgorsze obawy i pchają ją w stronę, w którą dobrowolnie by się nie udała, już abstrahując o jej niekwestionowanego talentu do pakowania się w tarapaty oraz odporności na wyciąganie wniosków z własnych błędów. Zbliżają się Dziady - święto zmarłych, które tym razem zmieni losy świata. Choć długo nie będzie wiadomo, czyim kosztem... Miszczuk z pełnym oddaniem prowadzi główną bohaterkę do odkrycia tajemnicy, wiszącej nad jej rodziną od pokoleń, nie marnując przy tym potencjału bohaterów dalszego planu. Można chwilami zwątpić, ale wiary tracić nie warto, bo sama autorka staje się bohaterką ostatniej akcji.

Wyjątkowym walorem cyklu Kwiat paproci jest czerpanie z naszego rodzimego dziedzictwa kulturowego i niezobowiązujące mamienie czytelnika czarem praktyk z zamierzchłych czasów. Bohaterowie są jak żywi; uosabiają zarówno ponadczasowe prawdy, przywary i krnąbrne charakterki, jak i kompletnie nierealne wyobrażenia, dzięki którym świat szeptuchy swobodnie zagnieździ się w czytelniczej wyobraźni. Mimo wszelkich spowolnień i irytacji Przesilenie to godne zakończenie tej pomysłowej przygody. Aż nie chce się wierzyć... Polecam wszystkim przewrażliwionym, skłonnym do hiperbolizacji fanom fantazji (w pierwszej kolejności kobietom), spragnionym zaczerpnięcia słowiańskości i gotowym zmierzyć się z tym, co (by) było gdy(by)...

Ocena: 5/6
©paratexterka
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć