Podróż zimowa
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria: /
średnia ocena: 3.77 / 5.00
liczba ocen: 267
Ilość stron (szacowana): 304
cena: 19.14
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
31.90 złpremium: 19.14 zł
25.53 zł
27.12 zł
31.90 zł
31.91 zł
Pozostałe księgarnie
-36% 19.14 zł
25.51 zł
26.48 zł
26.68 zł
26.76 zł
28.71 zł
28.71 zł
29.00 zł
31.90 zł
Opis:

Wyrafinowana gra, fałszywe tropy, mylne cytaty, różne plany czasowe… Wielowątkowa opowieść, zapowiadająca opus magnum katalońskiego mistrza pióra – słynne „Wyznaję”, które weszło do kanonu współczesnej literatury światowej.

Płatny morderca na tropie innego płatnego mordercy, na którego życie także ktoś nastaje. Szlifierz diamentów z Amsterdamu, znany pod wieloma imionami, który próbuje wkraść się w łaski łódzkiego jubilera. Daleki potomek tego jubilera, który jako dziecko przeżył Treblinkę, zmaga się ze swoimi demonami. Przeżywający kryzys pianista podczas swojego recitalu widzi w pierwszym rzędzie Franza Schuberta, choć ten nie żyje od 150 lat. Kataloński organmistrz, surowo ukarany za zbrodnię, przy której nawet nie był obecny. 
Cabré zwodzi, podąża meandrami i bawi się z czytelnikiem – czasem na poważnie, czasem z przymrużeniem oka, a czasem wręcz kipi humorem. Nakłada na siebie różne plany czasowe, miesza wątki. I stawia dziwne pytania. Na przykład, czy Jan Sebastian Bach był autorem muzyki dodekafonicznej? Albo czy istnieje najbardziej przesłodzony utwór muzyczny?
Prowadzi wyrafinowaną grę. Podsuwa fałszywe tropy, fałszywe cytaty, z nonszalancją powołuje się na nieistniejące autorytety, z premedytacją myli rzeczywistość z fikcją. Chwilami wystawia czytelników na próbę, ale jednocześnie dostarcza tym, którzy przyjmą reguły gry, wspaniałej zabawy: podążania tropem tematów powracających jak w utworze muzycznym.

Recenzje blogerów
Przeczytać książkę jednego z ulubionych pisarzy w zupełnie innej niż dotychczas formie i nadal pozostawać w zachwycie – bezcenne! Mowa o katalońskim pisarzu, który oczarował mnie powieścią Wyznaję. Po drodze były kolejno Głosy Pamano, Jaśnie pan, Cień eunucha, Agonia dźwięków, aż przyszła pora na zbiór opowiadań Podróż zimowa. Kolejność ta wynika z chronologii ukazania się książek autora na polskim rynku wydawniczym. A kolejność ich powstania jest zupełnie inna. Przykładowo, najbardziej znane i najwyżej oceniane Wyznaję jest ostatnią powieścią Cabré a pierwszą, która ukazała się w Polsce.

Razem z Cabré podążamy śladami Rembrandta, wsłuchujemy się w muzykę Schuberta i Bacha, jedziemy do Amsterdamu, Treblinki. Towarzyszą nam radość, humor, smutek, przerażenie, strach, złość, niedowierzanie. Istny kalejdoskop miejsc i doznań. A to wszystko w czternastu opowiadaniach. Wydawałoby się, że te kilkanaście stron to za mało, żeby opowiedzieć jakąś historię, która będzie pełna, a zarazem da upust naszej wyobraźni. Autorowi doskonale się to udało. Jak sam pisze: bo żyć w granicach opowiadania to jakby spędzić całe życie w jednym z tych japońskich hoteli, które przypominają komorę dekompresyjną nurków głębinowych. Ale to tylko pierwsze wrażenie. Bohaterowie opowiadań i ich perypetie bazują w dużym stopniu na tym, co nie został wprost sformułowanie, ale jednak tam jest.

Podróż zimowa zadziwiła mnie swoją różnorodnością, zarówno jeśli chodzi miejsca i czas fabuły jak i wagę, wydźwięk i ładunek emocjonalny. Autor żongluje językiem z precyzją sztukmistrza światowej sławy i gra na uczuciach jak prawdziwy wirtuoz.

Na koniec autor serwuje kapitalny epilog, który jest równie pasjonujący jak sama książka. Co w nim jest? Przekonajcie się sami. „Prezentów” jest więcej. Od tłumaczki pani Anny Sawickiej otrzymujemy „indeks postaci, rekwizytów i innych tropów”, który jest bardzo udaną i przydatną formą ściągawki i kierunkowskazem w meandrach Podróży zimowej.

To była iście królewska uczta oraz symfonia dźwięków, obrazów i emocji. Jeśli nie znacie twórczości autora, to myślę, że ten zbiór odpowiadań wiele Wam powie o stylu pisarza, wrażliwości, umiejętności grania na emocjach i może być dobrym początkiem podróży w świat Cabré. Jeśli będzie w przyszłości poszukiwał współtowarzyszy podróży, jadę z nim w ciemno!

Ocena: 5+/6
©Na czytniku
Kataloński pisarz Jaume Cabré znany jest polskim czytelnikom przede wszystkim z monumentalnych powieści jak Wyznaję czy Jaśnie Pan. Teraz udowodnia, że potrafi pisać nie tylko wielkie narracje. Doskonałość udało mu się osiągnąć również w krótkiej formie. Czternaście opowiadań wchodzących w skład zbioru Podróż zimowa to historie o "pozornej przeciętności". W przyziemnych ludzkich pragnieniach i marzeniach, o których pisze w swoich opowiadaniach Cabré, skrywa się piękno i najważniejsze prawdy o życiu.

Ceniony pianista, który podczas jednego ze swoich koncertów na widowni dostrzega Franza Schuberta, który nie żyje już od 150 lat. Mężczyzna, który mierzy się ze śmiercią ukochanej żony. Kobieta, która potrzebuje zaledwie dwóch minut, by zdradzić swojego męża. Człowiek, którego kaszel niesie śmierć, to tylko niektórzy bohaterowie opowiadań, których autor wyprawia w niezapomnianą podróż.

Mądrość jest nieśmiała i lubi obwarowywać się przeszkodami, żeby tylko zostawiono ją w spokoju. Ja poluję na tę zapoznaną mądrość, która zawsze się ukrywa...

Każda z historii opowiedzianych w zbiorze to osobna wyprawa, jednak wszystkie opowiadania subtelnie łączą się ze sobą, postacie powracają w nowych wcieleniach, ale w zupełnie w innym czasie i miejscu, powtarzają się wątki, przedmioty wędrują przez czas i miejsca. W opowiadaniach Cabré wszystko jest względne, plany czasowe i przestrzenie mieszają się ze sobą, przenikają, stają się płynne. Postacie fikcyjne stają się bohaterami historycznymi, autor powołuje się na nieistniejące autorytety, posługuje się fałszywymi cytatami, przysłowia zmieniają tutaj swoje pochodzenie. Ta rzeczywistość poplątana z fikcją tworzy wyjątkowy i fascynujący świat.

Podróż zimowa jest zbiorem opowiadań, w którym Jaume Cabré prowadząc przez świat sztuki, muzyki, malarstwa, poezji, nieprzewidywalności ludzkiego życia zwodzi, prowokuje, bawi się z czytelnikiem, podsuwa fałszywe tropy, prowadzi wyrafinowaną grę, zaskakuje przewrotnymi i nieoczekiwanymi puentami, nieustannie wprawiając w zachwyt.
Wymagająca skupienia, wyśmienita, wysmakowana, prawdziwa intelektualna i literacka uczta.

Ocena: 6/6
©Cuddle up with a good book
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć