Amundsen. Ostatni wiking
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 4.01 / 5.00
liczba ocen: 571
dołącz do programu UpolujEbooka.pl
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
39.90 złpremium: 23.94 zł
31.92 zł
32.31 zł
33.38 zł
33.92 zł
Pozostałe księgarnie
21.95 zł
30.72 zł
31.92 zł
33.36 zł
33.56 zł
35.91 zł
36.00 zł
39.90 zł
39.90 zł
Opis:

Północny wojownik, który za życia stał się legendą. Ścigany przez wierzycieli. Uwielbiany przez kobiety. Należał do epoki wypraw badawczych, która wkrótce miała dobiec końca za sprawą technologii, handlu i reklamy. Stephen Bown snuje opowieść o R. E. G.Amundsenie – wielkim norweskim podróżniku, którego nazwisko nosi część Pacyfiku.

„«Amundsen» to prawdziwa historia przygodowa z gatunku tych, które wyczarowują skrzypienie nart na cienkim lodzie, dreptanie setki psów i zapach tytoniu po długim dniu na szlaku” – „Wall Street Journal”

„Dzień dobry, drogi Lindstrømie. Przygotowałeś dla nas jakąś kawę?” – tymi słowami miał przywitać Roald Amundsen zaskoczonego kucharza po trzech miesiącach wyczerpującej wyprawy (1300 km!) rankiem 26 stycznia 1912 roku. Wyprawy, której efektem było pierwsze zdobycie bieguna południowego. Amundsen, ambitny Norweg, o włos wygrał wyścig z tragiczną ekspedycją brytyjską dowodzoną przez porucznika Roberta Falcona Scotta.
„Amundsen. Ostatni wiking” ukazuje życie człowieka, który bił na głowę tych, którzy ścigali się, by nanieść na mapę świata ostatnie nieznane zakątki: Przejście Południowo-Zachodnie, Przejście Południowo-Wschodnie i biegun południowy. Prawdziwy północny wojownik, który już za życia stał się legendą. Ścigany przez wierzycieli. Uwielbiany przez kobiety. Należał do epoki wypraw badawczych, która niebawem miała dobiec końca za sprawą technologii, handlu i reklamy.Jego nazwisko nosi część Oceanu Spokojnego, lodowiec i stacja badawcza Amundsen-Scott na Antarktydzie.
„Amundsen. Ostatni wiking” to zarówno ekscytująca biografia literacka, jak i wspaniała opowieść.

Recenzje blogerów
Roald Amundsen. Jeden z bohaterów moich szkolnych lat. Marzyliśmy o podróżach i odkryciach, jakie stały się jego udziałem. Wtedy – w czasach bez Google Maps, zdjęć satelitarnych itp. – „jeździło” się głównie palcem po kartach atlasów, wyobrażając sobie jak wyglądają najodleglejsze zakątki kuli ziemskiej.

Podróżnicze książki, co oczywiste, koncentrowały się na samych wyprawach, pomijając przy tym często mniej romantyczne i heroiczne strony tych przedsięwzięć. Biografia pozwala spojrzeć na życie bohatera nieco szerzej. Oczywiście nie brak i tu relacji z podróży. Nawet dość szczegółowych. Przy tym nieunikających podawania szczegółów, czasem dość drastycznych. Zaletą książki są jednak przede wszystkim obszernie omówione bardziej prozaiczne aspekty tych wypraw: zbieranie funduszy, uciekanie (dosłownie) przed wierzycielami, konieczność zadbania o takie codzienne, niby oczywiste drobiazgi przed, w trakcie i po wyprawie. Umiejętność zdyskontowania sukcesu – także finansowego. Coś więcej niż tylko zatknięcie flagi w nowo zdobytym miejscu. Smaczku dodają anegdoty z życia osobistego bohatera. To wszystko znajdziemy w książce Stephena R. Browna. Biografii, która fascynującą historię Amundsena opisuje równie zajmująco i wciągająco. Znakomita lektura, godna szalonego życia wielkiego (dosłownie i w przenośni) Norwega.

Na koniec niewielka łyżeczka dziegciu. Daty na mapach w polskim wydaniu podane są w formacie amerykańskim tzn. miesiąc / dzień / rok. Co dla polskiego czytelnika będzie w znakomitej większości niezrozumiałe i mylące. Szkoda, że ten istotny szczegół umknął przy redakcji i korekcie tekstu.

Ocena: 4/6
©donos kulturalny
Biografia, którą trzeba znać!

Najważniejsze w tej książce jest to, jak o bohaterze napisał autor. A napisał doskonale. Spędził ze źródłami dużo czasu, odkrył nieznane artykuły i materiały, które rzuciły nowe światło na postać Amundsena, poznał dokładnie swojego bohatera i tak go opisał. Wartościowe jest podejście Bowna do historii. Nie patrzy na nią z dalekiej perspektywy, dostrzegając jedynie wielkie wydarzenia i jeszcze większe konsekwencje. Dla niego historia to codzienne zdarzenia i zwykli ludzie. Nawet ci wielcy są pokazywani jako zwykli. Bo pomimo całej swojej wielkości, genialności, odkrywczości, odwagi czy pionierstwa, byli też po prostu ludźmi, ze wszystkimi słabościami, upadkami, gorszymi chwilami, złymi wyborami i niezbyt pozytywnymi cechami charakteru. Taki też był Roald Amundsen. Warto zwrócić też uwagę na to, że odkrycia czy wielkie osiągnięcia rzadko są zasługą jednej osoby, choćby najbardziej wybitnej. Potrzebna jest wybitna jednostka, ale również dobre okoliczności, właściwy czas, odpowiedni ludzie wokół. Bown pokazuje to doskonale – głównym bohaterem jego książki jest Amundsen, ale bohaterowie drugoplanowi nie są pomijani, a czasami wręcz wybijają się na pierwszy plan.

Bown pokazuje nam Amundsena nie tylko jako tego wielkiego pasjonata, dokładnego stratega, planującego drobiazgowo każdy ruch i element ekspedycji. Poznajemy go jako człowieka wielu zalet, ale i wad. Widzimy kogoś niezrozumianego, samotnego, kogoś, kto poświęcił wszystko w imię pogoni za tym niemożliwym do zignorowania wewnętrznym pragnieniem bycia odkrywcą i pionierem. Z odległości wielu lat z fascynacją możemy śledzić jego zmagania, oceniać postępowanie, wydawać sądy, co byłoby lepsze. Można stawiać sobie pytania, choć sam Bown tego unika. Autor trzyma się faktów, i choć dorzuca czasami interpretacje, inne wersje wydarzeń, rozwija, uzupełnia i wyjaśnia, to jednak nie pozwala sobie na puste gdybanie.

Pisząc biografię, nie można pominąć całego otoczenia i kontekstu, w którym bohater się pojawia. Życie Amundsena było niezmiernie ciekawe i fascynujące, ale to wszystko, co jest tłem, mogłoby pełnić również rolę pierwszoplanową. Historia wypraw polarnych, sposoby odbywania takich wypraw i ich organizacji, relacje pomiędzy Amundsenem a Nansenem i innymi badaczami, to, co działo się po powrocie z ekspedycji, a nade wszystko to, co działo się na ekspedycji – to wszystko są informacje, które znajdziemy w tej książce.

Ocena: 6/6
©Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć