Zobacz, co zrobiłam
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.25 / 5.00
liczba ocen: 6605
dołącz do programu UpolujEbooka.pl
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
31.99 złpremium: 19.19 zł
22.90 zł
23.51 zł
27.19 zł
27.19 zł
Pozostałe księgarnie
27.17 zł
27.19 zł
27.19 zł
28.79 zł
29.00 zł
30.39 zł
31.99 zł
31.99 zł
Opis:

Zobacz, zobacz, co zrobiłam, ojca, matkę dziś zabiłam. Siekierą, siekierą łup, przy trupie leży trup… Suspens, mroczne tajemnice rodzinne i bohaterka owiana złą sławą – znakomita, oparta na faktach powieść, która rzuca nowe światło na jedną z najbardziej zagadkowych zbrodni w historii Stanów Zjednoczonych.

Pewnego sierpniowego dnia 1892 roku w Fall River w stanie Massachusetts w domu zamożnej i szanowanej rodziny Bordenów dochodzi do brutalnego morderstwa. Ofiarami są ojciec i macocha 32-letniej Lizzie, która w czasie ataku najpewniej przebywała w domu. Szybko staje się główną podejrzaną. Czy rzeczywiście była zdolna zabić najbliższych? Do dziś nie wiadomo. Ani śledztwo, ani głośny proces sądowy, którym przez parę tygodni żyła niemal cała Ameryka, nie rozstrzygnęły sprawy. Po zwolnieniu z aresztu Lizzie przez 35 lat nadal mieszkała w rodzinnym miasteczku, niezrażona niechęcią sąsiadów i plotkami na swój temat.
Sarah Schmidt w powieści „Zobacz, co zrobiłam” powraca do tych dramatycznych dni, kiedy społeczność Fall River nie mogła wyjść z szoku, miejscowi policjanci rozpoczęli najtrudniejsze w swojej karierze śledztwo, a rozbita emocjonalnie i cierpiąca na zaniki pamięci Lizzie miała oparcie jedynie w starszej siostrze, Emmie. Czy jest szansa na rozwikłanie zagadki historycznej zbrodni, skoro każda z relacji o tamtych wydarzeniach prowadzi coraz głębiej w mrok życia rodziny Bordenów i ich skomplikowanych uczuciowych relacji?
Historia Lizzie Borden stała się podstawą filmu fabularnego „Lizzie” (2018) z Chloë Sevigny i Kristen Stewart w rolach głównych.

„Nie ma lepszego tematu na thriller psychologiczny niż jedno z najsłynniejszych morderstw w historii Stanów Zjednoczonych…” – „Library Journal”

„Niezapomniany debiut… Wciągający jak powieść kryminalna, obyczajowa i historyczna w jednym” – „Publishers Weekly”

Recenzje blogerów
Zobacz, zobacz, co zrobiłam, ojca, matkę dziś zabiłam. Siekierą, siekierą łup, przy trupie leży trup…

W letnie przedpołudnie 1892 roku w Fall River trzydziestodwuletnia Lizzie znajduje w domu rodzinnym zmasakrowane zwłoki swojego ojca i macochy – Andrew i Abby Bordenów. Choć wszystko wskazuje na to, że w czasie morderstwa przebywała w domu, twierdzi, że niczego nie widziała ani nie słyszała. Gdy policja rozpoczyna śledztwo, to właśnie Lizzie staje się główną podejrzaną. Czy kobieta faktycznie dokonała tej makabrycznej zbrodni? Czy miała jakiś motyw? I jak to możliwe, że niczego nie pamięta? A może po prostu świetnie udaje? Pytań jest wiele, a odpowiedzi wcale nie są takie oczywiste…

Morderstwo małżeństwa Bordenów to jedna z najsłynniejszych zbrodni w historii Stanów Zjednoczonych – i to głównie dlatego, że do dziś nie wiadomo, co tak naprawdę się wtedy wydarzyło. Choć Lizzie Borden (jedna z córek) stanęła przed sądem i wiele wskazywało na jej winę, niczego nigdy jej nie udowodniono. Przez kilkadziesiąt lat po makabrycznych wydarzeniach żyła w rodzinnym miasteczku, aż w końcu, pokonana przez zapalenie płuc, zabrała tajemnicę do grobu. Mimo że od tamtych wydarzeń minął ponad wiek, wciąż pojawiają się nowe spekulacje, a zagadka Bordenów nadal mocno działa na wyobraźnię nie tylko Amerykanów.

Tego typu prawdziwe historie są doskonałą bazą do stworzenia wciągającej i jednocześnie przerażającej fabuły, z czego bardzo sprytnie skorzystała Schmidt. Jeśli jednak, patrząc na okładkę (swoją drogą świetną!), spodziewacie się krwawej jatki na ponad trzystu stronach, muszę Was rozczarować. Mrożące krew w żyłach opisy trupów pojawiają się sporadycznie i to nie one grają tu pierwszoplanową rolę. Zobacz, co zrobiłam to raczej thriller psychologiczny dogłębnie analizujący skomplikowane i nie do końca przejrzyste relacje rodzinne, które odciskają piętno na wszystkich mieszkańcach domu Bordenów i – mówiąc bez ogródek – do cna partolą im życie. Lekturze towarzyszy ogromne napięcie, podkreślane w powieści zwłaszcza zapachami i dźwiękami (zegar nad kominkiem tykał tykał), a także nastrój tajemnicy, która być może nigdy nie doczeka się wyjaśnienia.

Opowiedzianą przez Schmidt historię poznajemy z perspektywy czterech osób: Lizzie – najmłodszej córki zamordowanego małżeństwa, Emmy – jej siostry, Bridget – służącej, oraz Benjamina – tajemniczego mężczyzny, który wchodzi w pewien układ z wujem sióstr Borden. Każda z tych postaci widzi po swojemu makabryczne wydarzenia, na inne szczegóły zwraca uwagę, a tym samym naprowadza na inny trop. Taki ogląd z kilku stron pozwala w miarę obiektywnie spojrzeć na całą sprawę, rozważyć wszystkie możliwości i samemu wydać ostateczny werdykt. Bo Schmidt właściwie nie wskazuje palcem mordercy, choć paradoksalnie od pierwszych stron wiadomo, kto tu będzie głównym podejrzanym. Jej opowieść ma zmusić czytelnika do ułożenia własnego scenariusza, połączenia pewnych faktów i wyciągnięcia wniosków. A wskazówek pojawia się sporo. Dzięki licznym retrospekcjom mamy okazję z bliska obserwować relacje łączące wszystkich członków rodziny. Im głębiej w nie wchodzimy, tym większy mrok dostrzegamy, a w pewnym momencie nawet zupełnie przestajemy się dziwić, że zbrodnia dotknęła akurat Bordenów.

Niewątpliwie najbardziej tajemniczą postacią jest Lizzie, która od początku zachowuje się dziwnie, często wręcz irracjonalnie, jakby nie do końca była przy zdrowych zmysłach. Coś szepcze do siebie, z kimś rozmawia, patrzy podejrzliwym wzrokiem. Uparta, niezależna, zaborcza w stosunku do siostry i bardzo porywcza. Z drugiej jednak strony zagubiona, szukająca akceptacji, niezwykle wrażliwa na krzywdę zwierząt. Czy faktycznie byłaby zdolna do zbrodni?

Zobacz, co zrobiłam to całkiem zgrabne połączenie mrocznej, wciągającej i intrygującej fabuły z psychologiczną analizą relacji rodzinnych i ich wpływu na poszczególnych bohaterów. Trudno znaleźć tu choć jedną naprawdę pozytywną postać, co tylko potwierdza teorię, że rodzina Bordenów, choć z pozoru zwyczajna, wcale normalna nie była. Wokół niej było tak wiele złej i psującej ją od środka energii, że właściwie trudno się dziwić, że zbrodnia bez pardonu wkroczyła w jej codzienność.

Myślę, że historia opowiedziana przez Schmidt zmobilizuje niejednego czytelnika do własnych poszukiwań i próby rozwiązania zagadki Bordenów. I – jestem o tym przekonana – zostanie z nim na dłużej.

Ocena: 4+/6
©SieCzyta
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć