ebook Przyjaciel z szafy
3.98 / 5.00 (liczba ocen: 1732)

Przyjaciel z szafy
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich kilku dniach
E-book - polecana oferta: 21.84
wciąż za drogo?
VIRTUALO#VIRTUALO Urodziny
VIRTUALO#VIRTUALO Urodziny
26.04 złpremium: 16.80 zł Lub 16.80 zł
21.84 zł Lub 19.66 zł
28.00 zł Lub 25.20 zł
21.55 zł
22.12 zł 20% rabatu
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)

Opowieść o miłości, utracie oraz sile wyobraźni, wspaniale zilustrowana przez Emily Gravett. Poruszy wszystkich, którzy wierzą w moc fantazji. Smakołyk literacki dla małych i dużych czytelników, dla których – tak jak dla Amandy – „każda książka to przygoda”!

Możesz wszystko, co tylko sobie wyobrazisz. 
Rudger to najlepszy przyjaciel Amandy Szuruburskiej. Taki wymyślony, ale to nie znaczy, że na niby. Każdy z nas kiedyś miał albo nadal ma takiego powiernika.
Nikt poza Amandą nie może go zobaczyć. Do czasu. Pewnego dnia w drzwiach domu dziewczynki staje pan Trznadel. Łysy, grubawy, w hawajskiej koszuli. Przyszedł przeprowadzić ankietę. To jednak tylko pozory. Prawda jest taka, że pan Trznadel poluje na takich jak Rudger. Na wymyślonych. I już wyczuł niepozornego chłopca.
Gdy Amanda na skutek wypadku trafia do szpitala, Rudger zostaje sam. Czy zdoła ukryć się przed groźnym przybyszem? Krążą plotki, że pan Trznadel zjada wymyślonych…

„Pełne subtelności ilustracje Emily Gravett (plus olśniewająca okładka) świetnie oddają ducha przygód Amandy i Rudgera jak również nastrój zabawy… Najbardziej urokliwe i wzruszające są opisy więzi między bohaterami, takich, których sami potrzebujemy, i tego, w jaki sposób wpływają one na nasze życie” – „The New York Times Book Review”

„Harrold roztacza przed naszymi oczami świat ujmująco ukierunkowany na dzieci, z solidną przy tym dawką grozy. Kolorowe ilustracje Gravett, zajmujące nieraz pełne rozkładówki i marginesy stron, wspaniale odzwierciedlają wymieszanie tego, co realne i wyobrażone. Cudowna rozrywka” – „Kirkus Reviews”

„Ujmująco eteryczna celebracja fantazji” – „Booklist”

Przyjaciel z szafy od A.F. Harrold możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Przyjaciel z szafy to dzieło brytyjskiego duetu: A.F. Harrold (tekst) & E. Gravett (ilustracje). Autorką polskiego przekładu jest Maria Jaszczurowska. Książka ukazała się wiosną tego roku nakładem Wydawnictwa Literackiego. To opowieść o chłopcu, którego istnienie uwarunkowane jest od wyobraźni innych i dziewczynce potrafiącej za pomocą myśli stwarzać niezwykłe światy. Choć koncept wymyślonego przyjaciela może wydawać się oklepany, to pierwszy znany mi przypadek, w którym, jeśli musiałabym wybrać głównego bohatera, raczej postawiłabym na „wyobrażonego”. Mieszkający w szafie Amandy Rudger (intrygujące pierwsze zdanie: Tamtego wieczoru Amanda Szuruburska otworzyła drzwi do szafy i powiesiła kurtkę na jakimś chłopcu.) szybko staje się jej kompanem do zabawy. Wyobraźnia dziewczynki przemienia dom i ogród w przestrzeń kosmiczną, łódź podwodną albo ciemną jaskinię. Nigdy im się nie nudzi. Kiedy Amanda i Rudger zaakceptowali fakt, iż nikt poza dziewczynką nie może go zobaczyć, w historii pojawiają się burzący to wyobrażenie pan Trznadel i jego niewidzialna przyjaciółka. To za ich sprawą na parkingu koło basenu dochodzi do wypadku, w wyniku którego Amanda nieprzytomna trafia do szpitala. Rudger zostaje sam na ulicy: nie ma się gdzie podziać, a co gorsza, zapomniany zaczyna znikać. Z pomocą wymyślonego kota trafia do wylęgarni wyobraźni – biblioteki. W końcu, jak mawia Amanda, „każda książka to przygoda”.

Harrold stworzył nieoczywistą, pełną zwrotów akcji opowieść na cześć wyobraźni. Nic nie jest w niej niemożliwe, a jednocześnie wszystko wydaje nam się prawdopodobne. Nie jest trudno w ten świat uwierzyć. Historia opowiadana jest dynamicznie, każde zdanie narratora wnosi do historii coś nowego. Dialogi brzmią autentyczne, są pełne humoru. Język nie jest przekombinowany, co traktuję jako atut sprzyjający samodzielnej lekturze książki przez młodego czytelnika, choć po pierwszym zdaniu spodziewałam się więcej świeżych i zaskakujących fraz, które ucieszyłyby także dorosłych. Na treść książki nie składają się jednak same słowa. Ciekawe i wyraziste ilustracje Emily Gravett budują nastrój opowieści, stając się równie sugestywne jak tekst. Czarna strona pozwala poczuć wywołaną burzą awarię prądu, a zastosowanie barw tylko w nielicznych przypadkach podkreśla, że czasem bardziej żywe jest to, co wyobrażone. Pewne jest, że Przyjaciel z szafy powstał dzięki artystom obdarzonym ogromną wyobraźnią.

The Imaginary – Wyobraźnia (bo tak brzmi oryginalny tytuł opowieści) to pochwała nieskrępowanego fantazjowania. Nigdy nie jest się za dużym na bujanie w chmurach, oderwanie od rzeczywistości pomaga lepiej ją znosić – tak brzmi niepisany manifest autorów książki. Dodatkowo, pod płaszczykiem budzącej grozę i jednocześnie niepozbawionej humoru powieści przygodowej przemycone zostały ważne idee. Jest nią niewątpliwie potrzeba rodzicielskiej miłości pełnej zrozumienia i empatii (Amanda mieszka z mamą, która szanuje uczucia i wyobraźnię córki. Przypomniawszy sobie własnego wymyślonego przyjaciela, wspiera dziewczynkę, nie widząc w jej zabawie nic zdrożnego. Niestety nie jest to powszechna postawa rodzicielska, na co Harrold zwraca uwagę w opowiadanej historii). Drugą bardzo ważną myślą jest ukazanie siły znoszącej podziały przyjaźni (dziewczynka kilkukrotnie wspomina o swoich przyjaciołach ze szkoły, którzy są zupełnie inni: poważniejsi, stroniący od ubogacania rzeczywistości za pomocą wyobraźni). Dzieci nie zważają na pochodzenie czy stan majątkowy swoich kolegów, nie obchodzą ich relacje między ich rodzicami. Przyjaźń dziecięca jest szczera i bezwarunkowa. Pod tym względem wolałabym nigdy nie dorastać. Po trzecie, ale nie najmniej ważne, autorzy doceniają literaturę jako tę dziedzinę aktywności ludzkiej, dzięki której możemy być tym kim chcemy i gdzie chcemy. W książkach wszystko jest możliwe, dlatego wymyślony Rudger może żyć w bibliotece – miejscu, gdzie wyobraźnia nie zna granic. Wszystko to zostało przemycone w treści książki jakby mimochodem, bez zbędnego bajdurzenia i moralizatorstwa.

Przyjaciel z szafy świetnie nadaje się do wspólnej lektury dziecka i rodzica. Autorzy i brytyjskie wydawnictwo dedykują ją dzieciom w wieku 8+, polski wydawca jako adekwatny wiek wskazuje przedział 10-12 lat (wówczas na pewno dziecko poradzi sobie z samodzielną lekturą). Wracając do kategorii książek-prezentów, Literackie zadbało o staranne wydanie, elegancki papier, solidną okładkę i wysokojakościowy druk. To kolejny powód przemawiający za nabyciem tej pozycji.

Ocena: 4/6
©do dzieła
Mieliście może kiedyś swojego ukochanego, wymyślonego przyjaciela?

Jeżeli tak, Przyjaciel z szafy jest idealną okazją do tego, by sobie o nim przypomnieć (no chyba, że nigdy go nie zapomnieliście). Jeśli jednak takowego nie mieliście, dzięki tej historii macie szansę dowiedzieć się co straciliście.

Amanda Szuruburska jest wyjątkową i energiczną dziewczynką z ogromnymi pokładami wyobraźni. Nic więc dziwnego, że pewnego dnia w swojej szafie odkrywa Rudgera. Chłopiec szybko staje się jej najlepszym przyjacielem, towarzyszem szalonych zabaw i powiernikiem tajemnic. Nie byłoby w tym nic niecodziennego, gdyby nie fakt, że Rudgera widzi tylko Amanda. Niestety, tak jest tylko do czasu. Pewnego dnia bowiem w drzwiach domu dziewczynki pojawia się dziwaczny, gruby i łysy pan. Szybko wychodzi na jaw, że Trznadel wyszukuje wymyślonych przyjaciół. Wieść niesie również, że mężczyzna zjada takich jak Rudger. Na domiar złego Amanda po potrąceniu przez samochód trafia do szpitala i jest nieprzytomna. Na skutek wypadku, ku rozpaczy chłopca, przyjaciółka zaczyna o nim zapominać. Co się stanie gdy dziewczynka całkowicie zatraci go w swojej pamięci?

Przyjaciel z szafy to wspaniała książka opowiadająca o przyjaźni, miłości, tęsknocie, przywiązaniu i utracie, ale także o ogromnej sile fantazji. Jej lektura to wspaniała przygoda. Czasem mroczna i groźna, jednak zawsze niezwykle ciekawa.

Bardzo wzruszyły mnie opisy domu dziewczynki i panujących w nich relacji. Wzruszyła mnie również siła przywiązania obojga przyjaciół. A także historia Piecyka. Ale o tym dowiecie się z kart tej pięknie wydanej i niesamowicie ujmującej książeczki. Przyjaciel z szafy to opowieść z ponadczasowym przesłaniem, które składnia do refleksji. Ta książka, to również niezwykle mądry i pouczający poradnik na temat tego, jak nie tępić wyobraźni u dzieci, ale szanować ją i wspierać.

Na dodatkową uwagę zasługują wspaniałe i działające na wyobraźnię ilustracje Emily Gravett. Dzięki nim czytelnik, jeszcze mocniej wkracza w magiczny świat tej historii. A każda strona staje się do tego dodatkową zachętą.

Uwielbiam dokarmiać swoje wewnętrzne dziecko takimi historiami i muszę przyznać, że zdecydowanie było warto sięgnąć po tę książkę. Może czas odkurzyć półki w pamięci i odszukać na nich wymyślonych przyjaciół? Bo tak właściwie czemu nie? Na wyobraźnię nigdy nie jest za późno.

Przyjaciel z szafy jest opowieścią kierowaną głównie do dzieci, jednak ja, jako dorosła również spędziłam z nią miło czas. To jedna z bardziej oryginalnych historii, które miałam okazję poznać w ostatnim czasie. Mam też wrażenie, że ma wielką szansę na to by stać się lekturą, którą pokochają przyszłe pokolenia a obecne będą do niej po latach wracały. Polecam. Nie tylko dzieciom.

Ocena: 5/6
©Kocham Cię, moje życie
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć