ebook Opowiadania bizarne
3.59 / 5.00 (liczba ocen: 3333)

Opowiadania bizarne
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 16.80
Audiobook - najniższa cena: 19.44
wciąż za drogo?
26.04 złpremium: 16.80 zł Lub 16.80 zł
20.44 zł
21.84 zł Lub 19.66 zł
26.61 zł Lub 23.95 zł
16.80 zł
19.60 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Inne proponowane

Świat staje się coraz bardziej bizarny – zmienny i nieprzewidywalny. Tak samo zaskakujące i nieprzewidywalne okazują się opowiadania Olgi Tokarczuk. Dzięki nim inaczej spojrzymy na otaczającą nas rzeczywistość. Uczta dla miłośników literatury z najwyższej półki!

Pochodzące z języka francuskiego słowo „bizarre” znaczy: dziwny, zmienny, ale też śmieszny i niezwykły. Taka właśnie – zadziwiająca i wymykająca się wszelkim kategoriom – jest niniejsza książka Olgi Tokarczuk. Oto dziesięć opowiadań autorki słynnych „Ksiąg Jakubowych”. Każde z nich toczy się w innej przestrzeni. Wołyń w epoce potopu szwedzkiego, współczesna Szwajcaria, odległa Azja i miejsca wyimaginowane.
Czym jest poczucie dziwności i skąd ono pochodzi? Czy dziwność jest cechą świata, czy może jest w nas?
Zmienny rytm opowiadań sprawia, że czytelnik ani przez chwilę nie może być pewny tego, co wydarzy się na kolejnej stronie. Olga Tokarczuk wytrąca nas ze strefy komfortu, wskazując, że świat staje się coraz bardziej niepojęty. Obecne w opowiadaniach elementy groteski, czarnego humoru, fantastyki i grozy unaoczniają, że w naszej rzeczywistości nic nie jest takim, jakim się wydaje.

Opowiadania bizarne od Olga Tokarczuk możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Skoro świat jest stworzony na miarę człowieka, to dlaczego czujemy, że nas przerasta?
Każda pożoga sprawia, że natura odbiera to, co człowiek jej zabrał, a także odważnie sięga po same istoty ludzkie, próbując przywrócić je do stanu naturalnego.
Dlaczego dzieciństwo trwa tak niewspółmiernie długo, że nie starcza potem czasu na dorosłość, na refleksję i na to, żeby uczyć się na własnych błędach?
Najgorsze bywa to, co powtarzalne, rytmiczne, niezmienne, przewidywalne, nieuchronne i bezwładne- to, na co się nie ma wpływu, a co chwyta w swoje kleszcze i targa ze sobą do przodu.
Opowiadania bizarne, czyli jakie? To neologizm, który pochodzi od przymiotnika francuskiego bizarre. To słowo występuje też w angielskim. Znaczy tyle, co dziwaczny, niepojęty, ekscentryczny. Otwierając książkę o takim tytule zostaliście ostrzeżeni. Opowiadania przeniosą was w różne miejsca na świecie i różne czasy. Niczego nie będziecie mogli być pewni. Akcja niektórych opowiadań rozgrywa się w przeszłości, ale czy to jest na pewno jakaś historyczna rzeczywistość? Inne dzieją się współcześnie, a może w niedalekiej przyszłości. Autorka pokazuje nam świat, który wcale nie jest taki, jak nam się wydawało.

Czytający często czują potrzebę zdefiniowania czytanej literatury. Umieszczenia jej na jakiejś półce i nadania konkretnej nazwy. Ponieważ ta chęć porządkowania zmniejsza nasze lęki. Dlatego właśnie w odniesieniu do twórczości Olgi Tokarczuk pojawia się często pojęcie realizm magiczny. Jednak to nie wystarczy, by określić Opowiadania bizarne.

Jednym z moich skojarzeń była książka Atlas chmur. Różne postaci, różne czasy i miejsca, przeszłość i przyszłość splecione nierozerwalnymi więzami pragnień, idei i emocji. Podobnie jest w opowiadaniach Olgi Tokarczuk, co nie znaczy, że są wtórne. Autorka opowiadań bardziej skupia się na redefinicji prawdy i fikcji, na zmienności otaczającego nas świata i podpowiada, że nic nie jest takie, jak nam się wydaje.

Kim lub czym jest człowiek, jak w świecie przyszłości zdefiniować człowieka i człowieczeństwo? Człowiek a inne byty? Czy można sklonować świętego? Tylko pozornie są to stare i ograne motywy, bowiem autorka rozwija je bizarnie. A jakże by inaczej…

Ocena: 6/6
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Opowiadania dziwne, z innej bajki, zawieszone prawie w naszej przestrzeni, słówko "prawie", dookreśla, że jednak nie w naszej. Światy to podobne, zdałoby się równoległe, a przez to mi bardzo bliskie, problemy jakby nasze, oswojone przez traumy sercu bliskie. Czyta się błyskawicznie, wchłaniałem jedną opowieść za drugą, trzecią za czwartą i nie zauważyłem jak kończyłem dziesiątą ostatnią. Warto przeczytać.

 • Awatar

  Magia. Opowiadania konkretne, akcja potrafi szybko się urwać.
  Na początku krótsze historie pozwalają na wkręcenie się w styl Tokarczuk.
  Dużo tu fantastyki, czasem wręcz science-fiction.
  Nie powaliło mnie na kolana.
  Głośne nazwisko dało tu spore rozczarowanie (choć to moje pierwsze spotkanie z tą autorką).

 • Awatar

  Wciągające opowiadania. Cudowny sposób pisania, to była prawdziwa przyjemność. Zaskakujące historie.

 • Awatar

  Ciężko się oderwać. Podobało mi się wszystko. Przede wszystkim pomysły. Od lekkiego zawirowania rzeczywistości po deformacje poza granicę rozpoznawalności. Do tego spokojna i rzeczowa narracja. Dla mnie rewelacja!

Warto zerknąć