Gra królowych. Kobiety, które stworzyły szesnastowieczną Europę
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.99 / 5.00
liczba ocen: 523
dołącz do programu UpolujEbooka.pl
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
39.90 złpremium: 23.94 zł
32.63 zł
33.43 zł
33.92 zł
39.90 zł
Pozostałe księgarnie
33.41 zł
33.52 zł
33.56 zł
35.91 zł
36.00 zł
37.11 zł
39.90 zł
39.90 zł
39.90 zł
39.90 zł
Opis:

W szesnastowiecznej Europie doszło do prawdziwej eksplozji rządów kobiet — zasiadających na tronach albo trzymających się za kulisami, lecz przez ponad sto lat dzierżących bezprecedensową władzę. Od Izabeli Kastylijskiej, jej córki Katarzyny Aragońskiej i wnuczki Marii Tudor aż do Katarzyny Medycejskiej, Anny Boleyn i Elżbiety Tudor, kobiety sprawowały w swoich krajach olbrzymią władzę, kształtując przez ponad stulecie przebieg europejskiej historii.
Izabela Kastylijska, zakuta w stal, wraz z żołnierzami wjeżdżała na bitewne pole. Małgorzata Austriacka i Ludwika Sabaudzka — dwie regentki — położyły kres wieloletniej wojnie, zawierając „Pokój Dam”. Anna Boleyn wychowała się na dworze Małgorzaty Austriackiej w otoczeniu możnych kobiet; jej córka Elżbieta Tudor wyrosła na jedną z najsłynniejszych królowych w historii. Kobiety z królewskich rodów, przekraczając granice państw i bariery pokoleniowe, były matkami i córkami, mentorkami i protegowanymi, sojuszniczkami i nieprzyjaciółkami. Po raz pierwszy Europa ujrzała siostrzaną więź kobiet sprawujących władzę w niepowtarzalnie żeńskim stylu, z którym nic nie mogło się równać aż do czasów nam współczesnych.
Książka "Gra królowych", zarazem fascynująca grupowa biografia i frapująca epicka opowieść o polityce, pozwala czytelnikowi zagłębić się w życie niektórych najbardziej uwielbianych (i oczernianych) królowych w historii. Od zarania tego stulecia królowych aż po jego ostateczny upadek jedna rzecz stanowiła pewnik — Europa nigdy już nie miała być taka jak przedtem.

Sarah Gristwood, angielska pisarka i dziennikarka, autorka wielu książek biograficznych i historycznych, m.in. "Elizabeth: The Queen and the Crown", "The Queen’s Mary: In the Shadows of Power…" i "Blood Sisters: The Women Behind the Wars of the Roses".

Recenzje blogerów
Hiszpania, Francja, Szkocja, Anglia. Izabela I Kastylijska, Małgorzata Austriaczka, Anna Francuska, Ludwika Sabudzka, Katarzyna Medycejska, Małgorzata Tudor, Maria Stuart, Katarzyna Aragońska, Anna Bolleyn, Maria i Elżbieta Tudor. I wiek XVI, zwany Stuleciem Królowych. To w tym właśnie czasie dochodzi do eksplozji kobiecych rządów. To "słaba płeć" przejmuje władzę w ówczesnej Europie. Zasiada na królewskich tronach lub trzyma się za kulisami dzierżąc bezprecedensową władzę.

Sarah Gristwood w swojej najnowszej książce zaprasza czytelnika do podróży w czasie, do odkrywania tajemnic Europy, kształtowania się stosunków politycznych i religijnych, ale przede wszystkim pozwala się zagłębić w życie osobiste najbardziej podziwianych i jednocześnie oczernianych dam XVI- wiecznej Europy.

Kobiety z królewskich dworów nie miały lekko. To tylko w bajkach żyło się bogato, wesoło i pięknie, a rycerze przyjeżdżali na białych rumakach. W rzeczywistości bycie królową, a jednocześnie żoną, matką, przyjaciółką, sojuszniczką wymagało wiele wyrzeczeń. Szczęście osobiste nigdy nie było najważniejsze, zależało od zrządzenia losu. Przeznaczeniem królewien było korzystne małżeństwo i urodzenie syna. Bywały jednak sytuacje, że kobiety brały los we własne ręce. Walczyły o siebie i... swoje córki. Gra królowych jest tego dowodem. To analiza przekazywania władzy z matki na córkę, drogi od mentorki do protegowanej. Żeby jednak to zrozumieć trzeba po trosze zapoznać się z wydarzeniami minionych dekad. Autorka zadbała o przybliżenie czytelnikowi tła historycznego. W tekście jest wiele dygresji, dat, przypisów. Jest walka o władzę, miłość i skandale. Wstęp, drzewo genealogiczne, wprowadzenie pozwalają na zrozumienie tematu. Bohaterki Gry królowych żyły w specyficznym czasie, pełnym zawiłości religijnych i politycznych. Bez tych dodatkowych informacji nie bylibyśmy w stanie zrozumieć epoki i fenomenu walki o władzę. Plusem są też liczne zdjęcia. Książka ciekawa, godna polecenia. Grupowa biografia, która wciąga na długie godziny. To portret kobiet, które udowodniły swoją postawą, że przekonanie o słabości i niższości kobiet jest wielkim błędem. To portret kobiet, które należy znać, bowiem to one przez stulecie torowały kształt i bieg historii Europy.

Ocena: 4/6
©Książkomaniacy Recenzje
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć