ebook Niechciani generałowie
3.94 / 5.00 (liczba ocen: 33) Ilość stron (szacowana): 448

Niechciani generałowie
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 20.99
29.99 złpremium: 17.99 zł Lub 17.99 zł
20.99 zł Lub 18.89 zł
29.99 zł Lub 26.99 zł
23.99 zł
24.89 zł
24.98 zł
25.49 zł
25.49 zł
26.99 zł
27.00 zł
29.99 zł
29.99 zł
Inne proponowane

Niechciani generałowie. Sosabowski, Maczek, Bór Komorowski i inni . Powojenne losy polskich oficerów Bohaterowie i legendarni dowódcy. Po wojnie nie mogli wrócić do Polski. Dawny sojusznik Wielka Brytania przestała życzliwie traktować wojennych uchodźców w mundurach. Przestali być potrzebni. Aby utrzymać rodziny, kawalerowie orderu Virtuti zostawali barmanami, tapicerami i nocnymi cieciami. Na londyńskiej paradzie zwycięstwa w 1946 roku, w której obok Anglików i Amerykanów maszerowali nawet sanitariusze z Fidżi i oddziały robocze z Seszeli, zabrakło Polaków. Rząd Jego Królewskiej Mości na dwa tygodnie przed defiladą rozwiązał Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Kontradmirał Józef Unrug, dowódca Polskiej Floty i Obrony Wybrzeża w 1939 roku. Po kapitulacji Kriegsmarine zaproponowała mu służbę w swoich szeregach. Odmówił. Po wojnie, aż do lat pięćdziesiątych, naprawiał silniki w kutrach rybackich w Maroku. Gen. Stanisław Sosabowski twórca i dowódca legendarnej polskiej brygady spadochronowej, szykowanej do desantu w okupowanej Polsce. Ostrzegał, że desant planowany pod Arnhem będzie zrzucony o jeden most za daleko. W powojennym Londynie próbował sił w branży meblarskiej, a potem pracował przez lata jako magazynier. Gen. Tadeusz Komorowski Bór - komendant Armii Krajowej. Były Wódz Naczelny Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie utrzymywał się w Londynie z pracy tapicera. Gen. Stanisław Maczek - dowódca największej przedwrześniowej polskiej jednostki pancernej. W 1939 r. nie przegrał żadnej bitwy. Dowódca Czarnych diabłów, bohater spod Falaise Chambois i Bredy. Żeby utrzymać przykutą do wózka inwalidzkiego córkę Małgorzatę, podawał piwo jako barman i pilnował bramy klubu sportowego w Edynburgu.

Niechciani generałowie od Szymon Nowak możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Komentarze dotyczące oferty:
  • Awatar

    Bardzo przejrzyście napisana, bogato ilustrowana (praktycznie co stronę) i bardzo smutna książka. Rzecz o naszych dowódcach z okresu II WŚ. Dopóki trwały walki, byli gloryfikowani, wynoszeni na piedestały, zapraszani do najlepszych domów. Po zakończeniu wojny czerwona Polska ich skreśliła (wręcz pozbawiła obywatelstwa), a Alianci uznali za niechciany bagaż społeczny, obciążenie. Ludzie, którzy poza wojennym rzemiosłem nie robili w życiu nic innego, musieli zostać stolarzami, tapicerami, magazynierami, barmanami... Na niektórych (Sosabowski) zachodni sojusznicy chcieli zrzucić swoja odpowiedzialność za niepowodzenia. Lektura ciekawie opowiada ich losy, naświetla nowe aspekty, przedstawia życiorysy. Przeczytałem jednym tchem w dwa dni, potem przyszedł czas na zadumę... Jak łatwo jest oddać życie "za wolność Waszą i Naszą", tylko kto potem o tym pamięta...

Warto zerknąć